Eva Mošpanová

Koľko stojí vysoká škola?

Do začiatku akademického roka zostáva zhruba mesiac a prvákom sa najskôr vynára plno otázok. Jednou z tých najdôležitejších je „Koľko to vlastne bude celé stáť?“. Opýtali sme sa niekoľkých študentov na ich skúsenosti a na to, s akým rozpočtom je potrebné pri štúdiu počítať. Pozn. Článok bol 27. 6. 2016 aktualizovaný­. (kav)

čítajte viac

Najlepšie aplikácie pre študentov

Chytrý telefón môže byť i chytrým spoločníkom pri štúdiu a študentskom živote. Zdarma dostupné aplikácie ho dokážu premeniť na pomôcku pri rýchlom čítaní textov, alebo sledovaní svojho rozpočtu.

čítajte viac

Kde využiť študentské zľavy

Nepochybnou výhodou študentského stavu sú okrem iného študentské zľavy. Mnohé z nich ponúkajú výraznú možnosť ušetriť na doprave, alebo nákupoch a bola by škoda o nich nevedieť.

čítajte viac

Kde hľadať zdroje pre bakalársku a diplomovú prácu

Pre napísanie dobrej diplomovej alebo bakalárskej práce budete najskôr potrebovať viac literatúry než ponúka vaša univerzitná, alebo mestská knižnica. Našťastie je jej internet plný. My sme sa pozreli na najzaujímavejšie akademické zdroje.

čítajte viac

Rozhovor: Na Indonézii ma prekvapilo všetko

Podobne ako iní absolventi túžila i Veronika Šoltinská po štúdiu kulturológie ešte chvíľu cestovať. Voľba v jej prípade padla na Indonéziu, kde osem mesiacov učila tamojšie deti anglicky.

čítajte viac

Ako na Erasmus

O medzinárodný študijný program Erasmus je medzi vysokoškolákmi čoraz väčší záujem. Stačí trochu plánovania a snahy a o pár mesiacov si môžete semester v zahraničí užívať i vy.

čítajte viac

Porovnanie študentských účtov

Takmer každá banka ponúka konto pre prvé peniaze z brigád a príspevky od rodičov. Študentské účty majú oproti tým bežným niekoľko výhod. Obvykle sú bez poplatkov či umožňujú výbery zdarma. Na to, čo presne ponúkajú sme sa pozreli v najväčších slovenských bankách.

čítajte viac

Kam na druhý pokus?

Nedostali ste sa na zvolený odbor, alebo ste sa jednoducho nestihli prihlásiť? Ešte stále je šanca – niekoľko vysokých škôl totiž predĺžilo prijímacie konania i na august.

čítajte viac

Jazyky sa dajú naučiť aj zadarmo

I navzdory júlu za nami majú vysokoškoláci do začiatku akademického roku ešte ďaleko. Do letného dovolenkového či brigádnického programu sa dá zaradiť i drobná aktivita, ktorá môže priniesť veľké výsledky – učenie jazykov. To je dnes totiž vďaka najrôznejším aplikáciám a stránkam skutočne jednoduché a študovať sa dá i pri predávaní zmrzliny.

čítajte viac

Neprijatie na VŠ nie je koniec sveta

Prijímacie skúšky na vysokú školu nedopadnú vždy podľa predstáv a vy môžete svoje meno nájsť vedľa obávaného slova „neprijíma“. Akokoľvek nepríjemná správa to je, všetko nie je zďaleka stratené a na vysnívanú školu sa ešte dá dostať. Dôležité je však konať rýchlo a premyslene. To, že vás vysoká škola neprijala, ešte nemusí znamenať, že jej …

čítajte viac