Michaela Váleková

Rebríček slovenských vysokých škôl

Nevieš sa rozhodnúť medzi dvomi fakultami či školami, na ktorú sa hlásiť? Jedni hovoria, že je lepšia ta prvá, ďalší, že tá druhá. No kde je pravda? Každoročne sa zostavujú rôzne rebríčky vysokých škôl, podľa ktorých môžete objektívnejšie vidieť, ako si vedie vaša vybraná škola alebo fakulta oproti ostatným.

čítajte viac

Vysoké školy budú otvárať svoje dvere

Jedným z osvedčených spôsobov, ako spoznať školu, na ktorú by ste chceli ísť študovať, je ísť sa pozrieť priamo do nej. To si uvedomujú aj školy, a preto každoročne organizujú dni otvorených dverí.

čítajte viac

Nultý ročník – jedna z možností pre neprijatých

Snažili ste sa, no aj tak sa to na prvýkrát nepodarilo. To, že vás nezobrali na vysokú školu, nie je koniec sveta. Ak ste na pokračovanie v štúdiu nezanevreli a o rok to chcete s prijatím na vysokú školu skúsiť znovu, dobrou voľbou pre vás môže byť nultý ročník.

čítajte viac

Posledná šanca poslať prihlášku na VŠ

Ešte stále nemusí byť neskoro. Dostať sa na vysokú školu sa dá aj na konci leta. Je niekoľko vysokých škôl, ktoré na vybrané odbory ešte neuzavreli alebo predĺžili prihlasovanie. A výber nie je malý.

čítajte viac

Kedy je študent zamestnaný legálne?

Od 18. júna 2016 sú po novom za nelegálne zamestnávanie trestaní všetci podnikatelia. Nielen tí, ktorí niekoho nelegálne zamestnajú, ale aj tí, ktorí si od takýchto podnikateľov nejaké služby objednajú. K práci načierno dochádza vtedy, keď zamestnávateľ so svojím zamestnancom nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu alebo keď svojho zamestnanca neprihlási vôbec alebo neprihlási včas do Sociálnej poisťovne. No kedy je nelegálne zamestnaný študent?

čítajte viac

Druhy pracovných pomerov na brigáde

Kde končí skúškové či školský rok, tam začína leto. Pre niekoho je najmä o oddychu, pre iného skôr o možnosti privyrobiť si. Ako brigádnika vás však môžu zamestnať rôznymi spôsobmi.

čítajte viac

Kde ešte čakajú na vašu prihlášku?

Z nejakého dôvodu ste si nepodali prihlášku na vysokú školu? Alebo ste až teraz objavili odbor, ktorý by vám mohol sedieť? Nezúfajte, nemusíte čakať rok, aby ste svoju prihlášku odoslali. Mnoho škôl má na niektoré odbory predĺžený deadline, stačí si len vybrať. Prinášame vám prehľad odborov denného štúdia, na ktoré sa dá prihlásiť aj v priebehu leta.

čítajte viac

Čo ak neurobím maturitu?

Môže sa to stať každému. Možno ste dostali „okno“ a nepovedali ani slovo, možno ste si vytiahli zlú otázku, možno sa stalo čokoľvek iné. Avšak neurobiť maturitu na prvý pokus nie je koniec sveta. Síce nebudete mať také pokojné prázdniny, ako ste si predstavovali, no v septembri vás čaká druhý pokus. A hlavne – nie je to až také hrozné, ako sa na prvý pohľad zdá.

čítajte viac

Ako zvládať trému pri maturitách

Písomné maturity sú už za vami, no tie ústne vás ešte čakajú. Všetko sa naučíte, no aj tak príde. Tréma. Nevyhne sa jej asi nikto, kto maturitu neberie na ľahkú váhu. Bojíte sa, či si vytiahnete dobrú otázku, či vám napadne všetko, čo máte povedať, či budete vedieť odpovedať na doplňujúce otázky, či nedostanete „okno“… No práve tréma býva dôvodom toho, že vám z hlavy vypadne aj to, čo viete ako „otčenáš“. Tak ako s ňou bojovať?

čítajte viac

Ako správne napísať maturitnú slohovú prácu

To, aké témy slohových prác by vás mohli čakať a ako celá skúška prebieha, sme vám už predstavili. No keď si tému vyberiete, čo potom? Ako ju správne napísať podľa pravidiel jednotlivých žánrov? Aké jazykové či kompozičné prvky by mala obsahovať? Prečítajte si, ako napísať štyri žánre, ktoré sa v maturitnej ponuke objavujú najčastejšie.

čítajte viac