Lepšie podmienky pre brigádujúcich študentov Vydáno:17.7. 2014
Zveřejni článek na Facebooku Zveřejni článek na Delicious Zveřejni článek na Linkuj.cz Zveřejni článek na Twitteru

Lepšie podmienky pre brigádujúcich študentov

Pracujete popri štúdiu na dohodu o brigádnickej práci? Zbystrite pozornosť. Od budúceho roka sa totiž zvyšuje hranica výšky zárobku, od ktorej ste povinní platiť odvody do Sociálnej poisťovne.

Táto suma bude od januára 2015 predstavovať čiastku 200 €, zatiaľ čo doteraz bola stanovená

  • pre stredoškolských študentov do 18 rokov 68 € a
  • pre vysokoškolských 159 € (18 – 26 rokov).

Sú to dobré správy, pretože, ako uviedol na rokovaní so zástupcami Študentských rád vysokých a stredných škôl minister práce Ján Richter, ministerstvo pochopilo, že časť študentov je odkázaná na prostriedky získané z brigád, ktoré im umožňujú študovať. To okrem iného aj vďaka prieskumu, ktorý uskutočnila študentská rada a v ktorom sa zistilo, že skoro štvrtina pracujúcich študentov by si nemohla dovoliť štúdium bez práce, zároveň vyše polovica z nich zarába do 200 € mesačne.

Sociálna poisťovňa vo svojich štatistikách uvádza ešte vyššie hodnoty: z „dohodárov – stredoškolákov“ do 200 € zarába až 97% a z vysokoškolákov je to 89 %.

Limit pre odvody bude podľa novely zákona o sociálnom poistení jednotný pre obidve kategórie študentov, už sa viac nebude rozlišovať na brigádujúceho stredoškoláka a vysokoškoláka. Ako pracujúci vysokoškolák si tak môžete ročne ušetriť až o 30 €. Okrem študentov ušetria i zamestnávatelia, ktorí za každého zamestnanca platia garančné a úrazové poistenie.

Zdroj http://financie.etrend.sk/…-nebudu.html

Fotografia www.sxc.hu
Odběr newsletteru

Chci odebírat newsletter Vysokých škol

Pravidelné informace o studiu na vysokých školách, přijímacíh zkouškách...


Odporúčame

Facebook

Chcete vedieť ako prví o novinkách na serveri, o tom, čo robíme a kde sa s nami môžete stretnúť? Pripojte sa k nám na Facebooku.

Akékoľvek použitie obsahu vrátane prevzatia, šírenia či ďalšieho sprístupňovania článkov a fotografií je bez súhlasu jednateľa serveru VysokeSkoly.sk zakázané.

Copyrights: VysokeSkoly.sk
Design:divDesign.cz
2019