Nenechajte si ujsť dni otvorených dverí Vydáno:25.1. 2016
Zveřejni článek na Facebooku Zveřejni článek na Delicious Zveřejni článek na Linkuj.cz Zveřejni článek na Twitteru

Nenechajte si ujsť dni otvorených dverí

Nestihli ste Gaudeamus v Prahe a v hlave vám stále víri veľa otázok? Máte ešte ďalšiu možnosť, ako na ne dostať odpovede. Nemyslíme posielať kopec e-mailov na študijné oddelenie vybranej školy. Existuje ešte lepší spôsob – deň otvorených dverí.

DOD má veľa výhod. Asi najdôležitejšou je to, že uvidíte priestory, v ktorých možno budete tráviť najbližšie mesiace či roky. Viete si reálne predstaviť, ako vyzerajú prednáškové miestnosti, auly, ateliéry, prípadne nejaké mediálne centrum, jedáleň či internát. Tiež môžete stretnúť svojich budúcich pedagógov alebo spolužiakov. A kto vám lepšie odpovie na vaše otázky ako tí, ktorí na vašej vysnívanej katedre pracujú? No ak si myslíte, že ich odpovede môžu byť „skreslené“, teda že budú váš vybraný odbor len neobjektívne chváliť, môžete sa popýtať starších študentov z odboru, ktorých na DOD tiež stretnete. Oni vám tiež budú vedieť odpovedať na otázky ohľadom mimoškolských aktivít, možnosti praxe popri škole, o ubytovaní, stravovaní, o študentskom živote… Výhodou je aj to, že v prípade testov na prijímacích skúškach si na DOD môžete zakúpiť zborník otázok, ak je pre váš odbor zostavený. A ak máte vybratú len školu, mesto či všeobecné zameranie, no nie konkrétny odbor, aj tak neváhajte a choďte sa na DOD pozrieť. Pripravené tam pre vás budú prezentácie každého odboru, možno vás niečo osloví. Takáto prezentácia vám dá viac ako čítanie množstva informácií na internete alebo v brožúrach.

Nevýhodou dní otvorených dverí je to, že kvôli jednému doobediu musíte cestovať možno aj cez pol republiky. Síce vám ospravedlnenku do školy dajú, no cestu vám nepreplatí nikto. No tu platí práve to staré známe príslovie: Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Problém nastáva, ak chcete vidieť viac škôl. Budete musieť viac cestovať, no môže sa stať aj situácia, že DOD sa na vašich vybraných školách budú prekrývať. V tom prípade sa budete musieť rozhodnúť, ktorú z nich chcete vidieť viac. Niektoré školy otvárajú svoje dvere na rôznych fakultách v rôznych dňoch, a tak ani to nemusíte vybaviť všetko naraz.

Možno si myslíte, že všetko podstatné o svojom odbore už viete, no návštevu svojej vybranej školy určite neoľutujete. Pýtať sa môžete napríklad aj na to, koľko študentov sa zvykne na váš vybraný odbor hlásiť, koľko zoberú a koľko ich dokončí aspoň prvý ročník, do ktorých krajín sa dá vycestovať v rámci zahraničných pobytov alebo stáží… Nezabudnite sa spýtať hlavne na to, prečo by ste mali študovať práve na ich škole. Keď budete dobre počúvať, odpoveď na túto otázku vám môže veľa prezradiť.

Ak stále váhate, či na takýto deň otvorených dverí ísť, určite sa rozhodnite kladne. Nahovorte spolužiakov, urobte si malý výlet a spojíte tak príjemné s užitočným. Najmä si všetko obzriete a dozviete sa veľa užitočných informácií, ktoré sa vám o pár týždňov či mesiacov zídu.

Prehľadný kalendár s DOD jednotlivých fakúlt slovenských vysokých škôl nájdete tu.
Odběr newsletteru

Chci odebírat newsletter Vysokých škol

Pravidelné informace o studiu na vysokých školách, přijímacíh zkouškách...


Odporúčame

Facebook

Chcete vedieť ako prví o novinkách na serveri, o tom, čo robíme a kde sa s nami môžete stretnúť? Pripojte sa k nám na Facebooku.

Akékoľvek použitie obsahu vrátane prevzatia, šírenia či ďalšieho sprístupňovania článkov a fotografií je bez súhlasu jednateľa serveru VysokeSkoly.sk zakázané.

Copyrights: VysokeSkoly.sk
Design:divDesign.cz
2019