Pandémia znásobila problémy s prímom potravy u mladých ľudí

15. 3. 2022 | Aktuality

problémy s prímom potravy u mladých ľudí Pandémia Covid-19 zasiahla všetkých ľudí, tých mladých nevynímajúc a okrem očividných následkov priniesla aj ďalšie, na prvý pohľad možno neočakávané, no rozhodne vážne ťažkosti. Ide napríklad o nárast počtu pacientov s poruchou príjmu potravy, a to až o tretinu.

Prírastok pacientov zaznamenali predovšetkým pediatrický lekári v ambulanciách, najmä počas preventívnych odberov. Za posledné dva roky pandémie narástol podľa pozorovaní počet detských pacientov s poruchou príjmu potravy v priemere od 30-40%. Zistenia korešpondujú s globálnym trendom zaznamenaným odborníkmi na celom svete.

Pri poruche príjmu potravy v podobe anorexie ide až desaťnásobne častejšie o dievčatá. Najmladšie deti, ktoré sa v ambulanciách vyskytujú, majú približne osem až deväť rokov, čo však nereprezentuje úplne typický vek. Najvyšší počet pacientov je vo veku medzi jedenásť až dvanásť rokov.

Počas nevyspytateľného obdobia pandémia trpeli dospelí neistotou, finančnými ťažkosťami a rôznorodými starosťami. Pre deti tento čas však plynul úplne inou rýchlosťou. Počas obmedzenia vychádzania sa ocitli vo vzduchoprázdne, bez sociálnych interakcií s kamarátmi a spolužiakmi, bez školy a voľnočasových aktivít. A tak sa s novými pocitmi mladí ľudia vyrovnávali odlišnými spôsobmi. Niektorí sa začali prejedať z pocitu nudy a prázdnoty. Niektorí, ktorí si všimli, že nabrali hmotnosť, začali naopak stravu obmedzovať, až sa dopracovali k poruche príjmu potravy.

Pre iní typ detí predstavoval lockdown odrezanie od dovtedy aktívneho športového života, podávania výkonov, športových aktivít a cvičenia. V dôsledku absencie aktívneho životného štýlu sa snažili pribudnuté kilá riešiť vynechávaním jedla, čo sa im následne vymklo spod kontroly. Voľaktorí sa vydali na cestu cvičenia doma a v snahe strážiť si kalórie došlo až k nezdravej redukcii stravy. Následkom nesprávneho stravovania sa môžu u pacienta spustiť patologické mechanizmy neurologickej povahy, cez ktoré sa pacient môže dostať až k mentálnej anorexii.

Celkovému problému s príjmom potravy nepomáha ani terajší sociálny konštrukt štíhlej a vypracovanej postavy. Mladí ľudia sú permanentne vystavení sociálnym sieťam, kde si môžu mylne budovať ideál krásy vychádzajúci z bezchybne štíhlej postavy. Chcú zapadnúť, páčiť sa a dosiahnuť ideál. I v tomto prípade sa problém vyskytuje viac v prípade dievčat. Chlapci majú skôr tendenciu porovnávať sa v športových výkonoch.

K charakteristikám pacienta s poruchou príjmu potravy patria osobnostné črty ctižiadostivosti a pedantnosti, ktoré sa počas choroby dostávajú ešte viac do popredia, a ktoré dodávajú deťom pocit kontroly a zvládnutia situácie.

Problém s anorexiou prináša okrem samotného úbytku váhy aj mnohé pridané fyziologické ťažkosti. Jedná sa o spomalenie metabolizmu, ktorý sa snaží kvôli nedostatku výživy ušetriť energiu na úkor oslabenia nechtov, vypadávania vlasov či suchej šupinatej pokožky. Kvôli šetreniu energie organizmu dochádza k nedostatočnému vyživovaniu mozgu, a tak sa deti nedokážu sústrediť a podávajú nižšie výkony. K ďalším pridruženým problémom môže patriť skolióza, chronická zápcha či zastavenie menštruačného cyklu u dievčat. Medzi pridružené ťažkosti spojené s poruchami príjmu potravy patrí obava z negatívneho ovplyvnenia srdcovo-cievneho systému, čo môže zapríčiniť závraty, ale i kolapsové stavy. Anorexia dopadá na celkový fyziologický a mentálny stav pacienta.

Problémy s príjmom potravy by určite nemali byť v spoločnosti tabu témou a je potrebné ich riešiť, komunikovať a poskytnúť zasiahnutým ľudom pomocnú ruku. Samotné školy ponúkajú v rámci svojich služieb aj psychologické poradne s odbornou pomocou, na ktoré sa určite treba v prípade akéhokoľvek problému obrátiť.

Zdroje: www.primar.sme.sk