Platový systém alebo kto, čo a za koľko

28. 10. 2012 | Uplatnenie absolventov a študentov

Jednou z dôležitých motivácií pri výbere budúceho povolania je Váš budúci plat. Aj keď nie je jedinou, Vaše rozhodovanie určite ovplyvní. Máte predstavu, koľko by ste chceli zarábať a koľko euro na výplatnej páske môžete približne na Slovensku očakávať?

Podľa konkrétneho oboru, v ktorom sa chcete uplatniť, sa zaradíte do určitej skupiny zamestnancov a budete spadať do niektorej z tzv. platových tried. Na začiatku je to nižšia trieda a postupne s pribúdajúcou praxou, kvali­fikáciou a výsledkami sa môžete v tomto „rebríčku“ posúvať ďalej. Takže napríklad ako pedagogický pracovník s vysokou školou prvého stupňa bez kvalifikácie spadáte pod skupinu 8 (446 €), s atestáciou však už do triedy 10 (544 €). S každým rokom praxe sa Vám započítajú ďalšie prídavky.

Minimálna mzda pre samostatnú fyzickú osobu má medziročne stúpajúcu tendenciu a v súčasnosti je na Slovensku vo výške 327 € (platná od 1.1.2012). Výšku minimálnej mzdy určuje každoročne vláda SR. Pre lepšie zorientovanie sa by Vás mohli zaujímať i priemerné hrubé mesačné mzdy v niektorých konkrétnych zamestnaniach (www.platy.sk):

• Redaktor: 881 €
  • Strojný inžinier: 1011 €
  • Lesný inžinier: 760 €
  • Vodohospodársky inžinier: 846 €

Samozrejme sa jedná o priemerné hodnoty pre celé Slovensko a Váš plat bude závisieť na ďalších faktoroch.

Existujú i ďalšie formy fungovania v zamestnaní, napríklad práca na dohodu (dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, zmluva o diele a podobne), ktorá má samostatné podmienky zdaňovania a odvodov. Ak chcete pracovať takpovediac „na vlastnú päsť“, môžete sa stať osobou samostatne zárobkovo činnou a založiť si živnostenský list. Budete tak sami sebe zamestnávateľom, avšak všetky odvody a dane si budete strážiť sami. Každá z týchto foriem má svoje výhody aj nevýhody, ktoré je dobré vopred zvážiť.