Pokuty pre rodičov záškolákov

1. 10. 2023 | Aktuality

Učiteľstvo pro ZŠV januári tohto roka vstúpil do platnosti nový zákon, podľa ktorého môžu rodičia žiakov vymeškávajúcich vyučovanie dostať pokutu až vo výške 30 až 331,50€. Túto pokutu môže udeliť obec podľa zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Obec tak môže urobiť, pokiaľ rodičia neprihlásila dieťa na povinnú školskú dochádzku alebo ak žiak vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci alebo viac ako 60 vyučovacích hodín v celom školskom roku. Zákon pracuje s predpokladom, že pokiaľ dieťa vymeškáva také množstvo výuky, rodičia ohrozujú jeho výchovu a zanedbávajú starostlivosť o povinnú školskú dochádzku.

Dokonca ak dieťa vymešká 100 hodín, vzniká podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenia mravnej výchovy v dôsledku umožnenia vedenia záhaľčivého života.

Názory na tento nový zákon sa rôznia a podľa mnohých je 15 vymeškaných hodín malý počet. Pokiaľ si to človek prepočíta na dni, môže ísť o 2 až 3 vymeškané dni.

podpora@vysokeskoly.cz