Petra Detersová

Prvé skúšky na vysokej škole

V tomto článku nájdete informácie, ktoré by sa Vám mohli hodiť po nástupe do školy, a to predovšetkým v skúškových situáciách. Viete, ako to na skúške prebieha? Viete, ako sa pripravovať na testy a viete, či ste skôr na „okecávacie“ skúšky alebo „zaškrtávacie“?

čítajte viac

Vysoká škola: skúška vôle a motivácie

Na vysokej Vás čaká jedna zásadná zmena: nikto Vás už, bohužiaľ alebo našťastie, nebude tlačiť do domácich úloh a plnenia Vašich povinností. Podmienky bývajú jasne dané: buď seminárnu prácu odovzdáš alebo sa Ti predmet neuzná. Buď sa na zápočtovú písomku naučíš, alebo nebudeš pripustený ku skúške. Nič osobné. Pre niekoho vysnívaná úľava, na ktorú čakal, pre niekoho chýbajúci bič nad hlavou, bez ktorého sa nevyburcuje k žiadnej činnosti. Ak to o sebe ešte neviete, zistite, ktorý ste typ, mohlo by Vám to podstatne uľahčiť život.

čítajte viac

Podávanie prihlášok

„Pri nesplnení podmienok podávania prihlášky bude táto automaticky vyradená z evidencie.“ To je veta, ktorú záujemca o štúdium nájde v rôznych obmenách skoro vo všetkých inštrukciách na podávanie prihlášok. Je na budúcom študentovi, aby všetky náležitosti k prihláške zaslal správne a presne podľa inštrukcií.

čítajte viac

Platový systém alebo kto, čo a za koľko

Jednou z dôležitých motivácií pri výbere budúceho povolania je Váš budúci plat. Aj keď nie je jedinou, Vaše rozhodovanie určite ovplyvní. Máte predstavu, koľko by ste chceli zarábať a koľko euro na výplatnej páske môžete približne na Slovensku očakávať?

čítajte viac

Základné pojmy II. – kredity, dekani, rektori, bakalári, doktorandi…

Kto si nie je istý, či by zvládol vysvetliť, čo sú to kredity, ako funguje organizácia samosprávy na vysokej škole, alebo aké máme stupne štúdia, preňho je tento článok určený. A nie je sa za čo hanbiť, je to nový a obsiahly svet pojmov a ľudí, v ktorom sa treba zorientovať.

čítajte viac