Eva Kubaniová

Odvolanie sa oplatí napísať

Maturity má väčšina študentov úspešne za sebou, zaslúžený letný oddych musí ešte chvíľu počkať. Jún je už tradične mesiacom prijímacích skúšok na vysoké školy a možno aj písania odvolaní. Pozn. Článok bol 1. 6. 2016 aktualizován. (kav)

číst více

Rok bez školy môže zmeniť život

Čo sa myslí pod slovným spojením gap year? Ide o „rok pauzy“, ktorí zvyčajne študenti absolvujú medzi strednou a vysokou školu. Počas tejto prestávky od školy môžu mladí ľudia využiť rôzne pracovné, vzdelávacie alebo cestovateľské možnosti.

číst více

Ako zvládnuť maturity s úsmevom

Obdobie ústnych maturít je v plnom prúde a do 5. júna sa pred komisie skúšajúcich postaví viac ako 46 000 stredoš­kolákov. Pre mnohých je to najstresujúcejšie obdobie, ktoré doteraz zažili. Maturitné skúšanie sa však dá prežiť aj bez väčšej nervozity.

číst více

Akademický týždeň nemusí byť utrpením

Ministerstvo školstva vymedzilo obdobie ústnej časti maturitnej skúšky od 18.mája do 5.júna. Termíny ústnych maturít sú teda v réžii stredných škôl. Niektorým už začal tzv. akademický týždeň spojený s najnáročnejšou a najintenzívnejšou prípravou na poslednú skúšku na strednej škole.

číst více

Hanka Fialová: Nejedenkrát som v cudzine stála iba s kufrom v ruke

27. apríla sa na Ekonomickej univerzite v Bratislave uskutočnili Austrálske dni. Nejedného diváka však zaujalo prednášajúce, nestále usmiate, opálené dievča, ktoré sa len pred 2 týždňami vrátilo z ďalekej Austrálie. Dnes už 25-ročná Hanka Fialová svoju bohatú cestovateľsko-pracovnú kariéru v zahraničí začala už na strednej škole.

číst více

Mini-Erasmus – generálka vysokoškolského života

Štúdium v zahraničí už dávno nie je vymoženosťou iba vysokoškolského štúdia. Každým rokom do zahraničia vycestuje viac a viac stredoškolákov. Medzi najobľúbenejšie výmenné programy patrí jednoznačne Erasmus. Všeobecne známy štipendijný program umožňuje študentovi vycestovať na jeden alebo dva semestre do zahraničia. Čo by sa však stalo, ak by študent mohol odísť na takýto študentský „prieskum“ vo svojej domácej krajine? S odpoveďou prišlo občianske združenie Future Generation Europe a rozbehlo na Slovensku program Mini-Erasmus.

číst více

Písomné maturity sa streli s veľkým rozhorčením

17. marec bol pre viacerých maturantov začiatok minimálne dvojdňového stresu. Tohtoročné písomné maturity môžeme literárne nazvať postupnou gradáciou napätia. Každý predmet pripravil pre študentov aj učiteľov nepríjemné prekvapenia, ktorých intenzita sa postupne zvyšovala. Očakávané uvoľnenie po úspešnom „zdolaní“ skúšky dospelosti nebolo také jednoznačné.

číst více

Termíny na podanie prihlášok sú stále aktuálne

Nestihli ste podať prihlášku na vysokú školu vo februári? Nemusíte zúfať. Niektoré školy majú termíny na prijímanie prihlášok posunuté až do konca apríla alebo mája. Medzi nimi sú aj univerzity, ktoré sa každoročne umiestňujú na popredných priečkach v kvalite vysokoškolského štúdia.

číst více

Prvé kolo skúšky dospelosti je za rohom

17. – 20. marca 2015 sa uskutoční externá časť a písomná forma internej maturitnej skúšky na stredných školách po celom Slovensku. Stredoškoláci budú testovaní zo slovenčiny, vybraného cudzieho jazyka, matematiky, maďarčiny a ukrajinčiny. Úspešné zvládnutie tzv. písomnej časti predstavuje magická hranica 33%.

číst více

Rozhovor: Štúdium adiktológie v Česku neľutujem

Dominika Púčiková už štvrtý rok študuje adiktológiu na Karlovej univerzite. Na prijímačky na tento unikátny odbor sa pripravovala takmer rok a momentálne je jediná Slovenka v ročníku. Popri škole pracuje v kontaktnom centre pre aktívnych užívateľov drog.

číst více