Hľadáte „maturita“

Nevyšla maturita. Čo teraz?

Alfou a zároveň omegou v živote človeka nie je maturitná skúška. Mali by ste si uvedomiť, že budúcnosť môže priniesť oveľa horšie neúspechy. Šťastím však je, že si toto malé zlyhanie dokážete opraviť. Využite preto svoju šancu a poriadne sa pripravte.

číst více

Riaditeľka gymnázia: Na ústnu maturitu sa pripravujte priebežne

Nepodceňujte prípravu na maturitnú skúšku! Mgr. Ľuboslava Lacjaková je riaditeľkou slovenského skvostu – Prvého slovenského literárneho gymnázia (PSLG) v Revúcej. V rozhovore nám porozprávala o jednej veľmi výnimočnej škole ale aj o priebehu obávanej skúšky dospelosti – maturity.

číst více

Anketa: Fámy o maturite

Trápi vás maturita? Nie ste prví ani poslední, ktorí sa s myšlienkou na rýchlo sa približujúcu skúšku dospelosti zobúdzajú každé ráno. Vaše pocity budú ešte intenzívnejšie a práve preto by ste mali poznať fámy, ktoré sa maturitnej skúšky týkajú, aby ste neprepadli panike. Stratená stužka, talizman a ani váš obľúbený kúsok oblečenia vám predsa túto vojnu nevyhrajú. Dôležité sú vedomosti. Svoju skúsenosť s maturitou a fámami okolo nej vám priblížia už úspešní absolventi.

číst více

Ako zvládať trému pri maturitách

Písomné maturity sú už za vami, no tie ústne vás ešte čakajú. Všetko sa naučíte, no aj tak príde. Tréma. Nevyhne sa jej asi nikto, kto maturitu neberie na ľahkú váhu. Bojíte sa, či si vytiahnete dobrú otázku, či vám napadne všetko, čo máte povedať, či budete vedieť odpovedať na doplňujúce otázky, či nedostanete „okno“… No práve tréma býva dôvodom toho, že vám z hlavy vypadne aj to, čo viete ako „otčenáš“. Tak ako s ňou bojovať?

číst více

Pripravte sa na maturitnú slohovú prácu

Čaká vás prvá veľká skúška života. Vykonať ju však musíte bez pomoci rodičov, učiteľov alebo kamarátov. Reč je samozrejme o maturitnej skúške, ktorá je dôležitým krokom k vašej budúcnosti. Po krásnom obdobím v ktorom si väčšina z vás užila oslavu stužkovej, vás teraz čakajú o čosi náročnejšie chvíle. Sú nimi riadne termíny externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky. V študentskom slovníku to poznáte oveľa jednoduchšie – ako písomku a sloh. V predmetoch slovenského jazyka a literatúry sa toto testovanie uskutoční v utorok 15. marca 2016. Poďme sa spolu pozrieť na to, aké témy slohových prác by vás mohli čakať.

číst více

Dostaň sa na VŠ bez prijímačiek

Prijímacie skúšky na vysokú školu sú pre študentov stredoškolských končiacich ročníkov spolu s maturitou najväčším strašiakom. Vedomie, že po maturite ich čaká ešte ďalšie učenie a stres, im spôsobuje bezsenné noci. Dá sa tomu však predísť, a to výberom odboru bez prijímacích skúšok.

číst více

Anketa: Ako som zvládol maturity bez stresu

Keďže maturovať idete prvýkrát, neviete, čo všetko presne vás čaká a ako sa na to najlepšie pripraviť. Aby ste mali čo najmenší stres, prečítajte si, ako sa na maturity pripravovali tí, ktorí ich už majú úspešne za sebou.

číst více

Ako na vypracovávanie maturitných otázok?

Prichádza ten čas štvrtého ročníka, kedy je najlepšie začať s vypracovávaním maturitných otázok, resp. okruhov. Ale ako začať? Z kade čerpať informácie?

číst více

Ako zvládnuť maturity s úsmevom

Obdobie ústnych maturít je v plnom prúde a do 5. júna sa pred komisie skúšajúcich postaví viac ako 46 000 stredoš­kolákov. Pre mnohých je to najstresujúcejšie obdobie, ktoré doteraz zažili. Maturitné skúšanie sa však dá prežiť aj bez väčšej nervozity.

číst více

Akademický týždeň nemusí byť utrpením

Ministerstvo školstva vymedzilo obdobie ústnej časti maturitnej skúšky od 18.mája do 5.júna. Termíny ústnych maturít sú teda v réžii stredných škôl. Niektorým už začal tzv. akademický týždeň spojený s najnáročnejšou a najintenzívnejšou prípravou na poslednú skúšku na strednej škole.

číst více