Študenské pôžičky v slovenských bankách Vydáno:6.1. 2014
Zveřejni článek na Facebooku Zveřejni článek na Delicious Zveřejni článek na Linkuj.cz Zveřejni článek na Twitteru

Študenské pôžičky v slovenských bankách

Zo zápisníka študenta: Tento mesiac: Doprava do školy a v mieste štúdia: 35 €, strava: 75 €, nájomné: 100 €, iné náklady: 50 €. Vreckové od rodičov: 70 €, štipko: 50 €. Chýba mesačne: 140 €. Kam sa vyšplhajú Vaše náklady na život za mesiac a ako ich pokrývate? Jedným z riešení môže byť študentská pôžička.

V článku Vám ponúkame prehľad, kde a ako je možné sa dostať k peniazom, ak potrebujete počas štúdia požičať. Poznamenať však určite treba, že pôžička by mala byť krajným riešením Vašej situácie. Ani študentská pôžička nie je bezúročná a zo svojej podstaty nemôže byť výhodná, vždy Vás bude niečo stáť. Treba si dobre premyslieť stratégiu a zvážiť, či skutočne nemáte iné východisko, nemôžu Vám pomôcť rodičia alebo nemáte nárok na štipendium (sociálne, ubytovacie, prospechové).

Ak ste sa už pre pôžičku rozhodli a chcete investovať do svojho vzdelania, sú tu dva hlavné zdroje, na ktoré sa môžete obrátiť: Fond na podporu vzdelávania a komerčné banky. Hlavný rozdiel spočíva v podmienkach: pôžička u FNPV má nižšiu úrokovú sadzbu a nie je nutné ju splácať už počas štúdia.

Fond na podporu vzdelávania

Vznikol 1.1.2013 ako právny nástupca Študentského pôžičkového fondu a Pôžičkového fondu pre začínajúcich pedagógov. Dnes poskytuje pôžičky študentom vysokých škôl, pedagogickým a odborným zamestnancom škôl a doktorandom (denná forma štúdia). Spravuje pôžičky poskytnuté Študentským pôžičkovým fondom a Pôžičkovým fondom pre začínajúcich pedagógov.

Aká je výška pôžičiek a úroková sadzba?

Minimálna výška pôžičky z fondu je 500 €. Študenti Bc. a Mgr. štúdia môžu získať maximálne 3.000 € a doktorandskí študenti 6.000 €. Úroková sadzba je 4,5%.

Môžem aj ja zažiadať o pôžičku?

Môžete, ak spĺňate tieto podmienky:

• máte trvalý pobyt na území SR, ste Slovák žijúci v zahraničí alebo ste občanom Európskej únie, ktorý má právo na trvalý pobyt na území SR, prípadne ste jeho rodinným príslušníkom s právom na trvalý pobyt. • ste študent I. stupňa vysokoškolského štúdia (Bc. študijný program) v dennej alebo externej forme na slovenskej vysokej škole alebo na zahraničnej vysokej škole • ste študent II. stupňa vysokoškolského štúdia (Mgr., Ing., Dr. program) v dennej alebo externej forme na vysokej škole v SR alebo na zahraničnej vysokej škole. Štúdium na zahraničnej vysokej škole musí byť podľa rozhodnutia Ministerstva školstva SR svojím rozsahom a úrovňou porovnateľné so štúdiom na vysokej škole v SR. • ste študent III. stupňa štúdia – doktorand – v dennej alebo externej forme na vysokej škole v Slovenskej republike alebo na zahraničnej vysokej škole, pričom v tejto kategórii nie je možné kombinovať pôžičky

Dobré je vedieť aj to, že: • Žiadosť je nutné podávať len vtedy, keď ste už zapísaní do aktuálneho ročníka • Pôžička nebude poskytnutá žiadateľovi, ktorému už v minulosti bolo poskytnutých šesť pôžičiek. • Žiadosti o pôžičky sa podávali tento rok do 31.10.2013 • Kompletné informácie o FNV nájdete na www.fnpv.sk, kalkulačku Vašej pôžičky tu, a dobrý prehľad s ďalšími informáciami napríklad v tomto článku?.

Komerčné banky

Jednou z možností, ktorú je možné využiť a banky ju umožňujú bez výnimky, je povolené prečerpanie účtu – kontokorent. Je to forma úveru, ktorá je úročená ako všetky ostatné a zároveň je zvyčajne možné čerpať len nižšie čiastky, ktoré často nepostačujú.

Banky ponúkajú rôzne úrokové sadzby a niektoré aj zvýhodnené podmienky napríklad pri aktívnom využívaní niektorého produktu (balíček služieb k účtu a podobne).Pre prehľadnosť sme spracovali pôžičky najväčších slovenských bánk do tabuľky:

tab-poplatky-pujcky.png

Pôžička bez ručiteľa?

Ručiteľ je pre študenta žiadajúceho o úver v banke väčšinou podmienkou (ručiteľ alebo spoludlžník je vyžadovaný). Niektoré nebankové subjekty ponúkajú aj úver bez ručiteľa avšak neodporúčame tento variant kvôli častým neetickým praktikám, ktorými sú podobné firmy známe. Úroky sú nepomerne vyššie ako pri bankových komerčných úrokoch.

Dobré zdroje: www.studenstkefinancie.sk www.studentskepozicky.com www.studentskapozicka.sk http://banky.sk/…rucitela.php

Zdroj fotografie: www.sxc.hu
Odběr newsletteru

Chci odebírat newsletter Vysokých škol

Pravidelné informace o studiu na vysokých školách, přijímacíh zkouškách...


Odporúčame

Facebook

Chcete vedieť ako prví o novinkách na serveri, o tom, čo robíme a kde sa s nami môžete stretnúť? Pripojte sa k nám na Facebooku.

Akékoľvek použitie obsahu vrátane prevzatia, šírenia či ďalšieho sprístupňovania článkov a fotografií je bez súhlasu jednateľa serveru VysokeSkoly.sk zakázané.

Copyrights: VysokeSkoly.sk
Design:divDesign.cz
2019