Slovenský jazyk a literatúra

Slovenská literatúra v povelkomoravskom období

SITUÁCIA: Veľkomoravská ríša zanikla v roku 907 a Slovensko sa stalo súčasťou Uhorského štátu, ktorý založili maďarské kmene. Uhorský štát sa orientoval na latinskú kultúru a vzdelanie. Spisovným a liturgickým jazykom sa stáva latinčina Kláštory mnísi sa venujú aj literárnej činnosti v latinčine odpisovali sa rukopisy a zhotovovali kódexy Mestské školy – do 14. st. dosahovali len základne vzdelanie, rýchli …

čítajte viac

Slovenská literárna moderna

(1900–1918) V literatúrach nastáva začiatkom 20.st. rýchlejšie striedanie prúdov, smerov a tieto zmeny vyplývajú zo zmien v spoločenskom živote – maďarizácia, vojna, vznik republiky, narastá robotnícka trieda, odpor voči spoločnosti, človek sa cíti bezmocný. Na básnikov vplýva pesimizmus a individualizmus. Preto začína vznikať slovenská literárna moderna ako prejav protirečenia spoločnosti. Taktiež vzniká pojem „umenie pre umenie”. Charakteristické znaky: …

čítajte viac

Sociálno-kritické a vlastenecké motívy v barokovej literatúre

Delíme ju na 3 časti: próza poézia dráma Baroková poézia: znaky: duchovná poézia katolícke náboženské piesne jazyk: používala sa hlavne čeština príp. slovakizovaná čeština a nárečie motívy pochádzali z ľudovej slovesnosti cieľom bolo obrátiť neveriacich späť na katolícku vieru 1.Didakticko -reflexlexívna poézia Peter Benický – Slovenské verše téma: ľudské nedostatky inšpirácia v ľudovej slovesnosti v diele sa spája básnikovo humanistické …

čítajte viac

Román v slovenskej literatúre na konci 19. storočia a v medzivojnovom období

Román žáner veľkej epiky, veľký rozsah, pestré využitie kompozičných a štylistických prostriedkov, prevaha dejových zložiek, množstvo postáv so zložitými vzájomnými vzťahmi Sociálnokritický román sociálne pomery a ich kritika Sociálno-psychologický román sociálne pomery, často dedina, dôraz na psychiku postáv, hlavne v zlých časoch Vplyv expresionizmu zobrazovanie skutočnosti cez emócie, myšlienky, príroda vystupuje ako postava a zasahuje do deja, …

čítajte viac

Žáner románu v svetovom realizme 19. storočia

Román veľý epický, prozaický žáner v čase klasicizmu nahradil epos ako hlavný žáner epiky zložito rozvetvený dej, viacero dejových línií obyčajne zobrazuje dlhší časový úsek V 19. storočí sa pridávajú charakteristické znaky: dej sa odohráva v dobovej súčastnosti, neutieka sa k minulosti vystupuje typ obyčajného človeka, charakter závisí od prostredia vytvárajú sa typy postáv→ typizácia zobrazená je celá spoločnosť – od …

čítajte viac

Román v medzivojnovej svetovej literatúre

1.-2. Svetová vojna Román rieka ide o rozsiahly román, chýba dramatický konflikt, je opísaný celý život hlavnej postavy, hlavná dejová línia je poprepletaná s mnohými ďalšími epizódami a osudmi vedľajších postáv (ako prítoky rieky) Ján Krištof , Očarená duša (Romain Rolland) Spoločenský román v tomto románe sa jedná o vzťahy v spoločnosti, postavy sú súčasťou spoločnosti, pod spoločenský román môže patriť viacero …

čítajte viac

Žáner poviedky v slovenskom literárnom realizme

Poviedka je epický literárny žáner krátkeho a stredného rozsahu. Hlavnými rysmi sú jednoduchý dej a nemennosť charakteru hlavnej postavy. Reálne opisuje život obyčajných ľudí. Kritizuje spoločenské pomery, zlé ľudské charaktery a správanie sa spoločnosti k biednym ľuďom. Väčšina poviedok končí pointou. Prostredie – dedina Forma – malý rozsah – voľnejšia ako novela – poskytuje miesto pre …

čítajte viac

Prvá svetová vojna v svetovej literatúre

Prekliati básnici tento termín prvý krát použila americká spisovateľka Gertrúda Steinová – označila tak mladých ľudí, ktorí sa vrátili z bojísk 1. svetovej vojny a nevedeli sa prispôsobiť mierovému životu označovali sa tak aj príslušníci americkej literatúry, ktorí prežili záverečné obdobie 1. svetovej vojny na európskych frontoch a už sa nevedeli odosobniť od hrôz vojny (neskôr aj európski autori, ktorí …

čítajte viac

Prehlad smerov a umeleckých koncepcií vo svetovej literatúre po roku 1945

Antiromán = nový román východisko – moderný román medzivojnového obdobia (Kafka, Joyce, Proust) „svet sa nedá zachytiť rozprávaním objektívne“ ⇒ detailné opisy namiesto rozprávania využívanie dialógov bez priamej reči absencia vnútorných monológov Robbe Grillet – La Jalousie (Žalúzia, Žiarlivosť) – viď referát Antidráma absencia logickej zápletky, nahradená na seba nenadväzujúcimi absurdnými dialógmi malý počet neznámích postáv, humorné scény …

čítajte viac

Obraz totalitnej spoločnosti v svetovej a slovenskej literatúre po roku 1945

Situácia v svetovej literatúre: východisko – 2.sv vojna a všetky dôsledky (ekonomické, politické , ľudské) vznik V a Z bloku ⇒ studená vojna ekonomický rozvoj realizmus – posilnená psychika postáv rozvoj soc. Realizmu ⇒ V blok neorealizmus – vznik v Taliansku – fašizácia Talianska magický realizmus – Marquez(jeden zo zakladateľov) ⇒ Jaroš (ovplyvnený) moderné smery : existencionalizmus , nový román, antidráma, epické divadlo, moderná poézia(netradičná, …

čítajte viac