Rady maturantom
Ako na to: Nebojte sa výberu študijného odboru
Každého z vás baví niečo iné. Niektorí obľubujú matematiku, chémiu a fyziku, zatiaľ čo tí ďalší uprednostňujú humanitné vedy, akými sú napríklad filozofia, etika, estetika alebo dejiny. Vedzte, že už počas strednej školy určite všetci začnete tušiť, čomu by ste sa vlastne v budúcnosti chceli venovať. Ako si teda správne vybrať študijný odbor?
čítajte viacSŠ vs. VŠ: Aké zmeny vás čakajú?
Prechod zo základnej školy na strednú nie je taký šok, ako keď idete zo strednej na vysokú. Pri tomto posune vo vzdelávacích stupňoch vás čaká oveľa viac zmien. No nemusíte sa báť, na všetko si rýchlo zvyknete a o pár týždňov budú pre vás úplne prirodzené. Tak v čom spočívajú tie najväčšie rozdiely?
čítajte viacUčenie na poslednú chvíľu
Maturita, skúšky, štátnice… Všetko sa to nezadržateľne blíži, no vy si aj tak stále hovoríte, že máte na učenie ešte čas. A zrazu si uvedomíte, že toho času už toľko nie je a učiva je naozaj veľa. Potom príde zhon a snaha naučiť sa čo najviac na poslednú chvíľu. Tu sú naše rady pre všetkých prokrastinátorov.
čítajte viacRiaditeľka gymnázia: Na ústnu maturitu sa pripravujte priebežne
Nepodceňujte prípravu na maturitnú skúšku! Mgr. Ľuboslava Lacjaková je riaditeľkou slovenského skvostu – Prvého slovenského literárneho gymnázia (PSLG) v Revúcej. V rozhovore nám porozprávala o jednej veľmi výnimočnej škole ale aj o priebehu obávanej skúšky dospelosti – maturity.
čítajte viac5 tipov na učenie na poslednú chvíľu
Hovorili nám to učitelia na základnej aj na strednej škole, opakovali nám to rodičia: nerob veci na poslednú chvíľu, uč a pripravuj sa priebežne! Realita nás ale častokrát postaví pred takzvané „last-minute učenie“. A čo teraz? Pozn. Článok bol 1. 5. 2015 aktualizován (kav).
čítajte viacČo si obliecť na maturitnú skúšku?
Všetci to dobre poznáte. Síce sú tým najpodstatnejším na ústnej maturitnej skúške vaše vedomosti, dôležité je však aj to, ako sa na ta túto životnú udalosť oblečiete. Zabudnite preto na legínsy, džínsy, tenisky alebo nebodaj tepláky. Mali by ste si dobre premyslieť, v čom vás budú členovia maturitnej komisie vidieť. Tak sa posnažte a urobte na ľudí dojem!
čítajte viacNultý ročník – jedna z možností pre neprijatých
Snažili ste sa, no aj tak sa to na prvýkrát nepodarilo. To, že vás nezobrali na vysokú školu, nie je koniec sveta. Ak ste na pokračovanie v štúdiu nezanevreli a o rok to chcete s prijatím na vysokú školu skúsiť znovu, dobrou voľbou pre vás môže byť nultý ročník.
čítajte viacAnketa: Fámy o maturite
Trápi vás maturita? Nie ste prví ani poslední, ktorí sa s myšlienkou na rýchlo sa približujúcu skúšku dospelosti zobúdzajú každé ráno. Vaše pocity budú ešte intenzívnejšie a práve preto by ste mali poznať fámy, ktoré sa maturitnej skúšky týkajú, aby ste neprepadli panike. Stratená stužka, talizman a ani váš obľúbený kúsok oblečenia vám predsa túto vojnu nevyhrajú. Dôležité sú vedomosti. Svoju skúsenosť s maturitou a fámami okolo nej vám priblížia už úspešní absolventi.
čítajte viacČo ak neurobím maturitu?
Môže sa to stať každému. Možno ste dostali „okno“ a nepovedali ani slovo, možno ste si vytiahli zlú otázku, možno sa stalo čokoľvek iné. Avšak neurobiť maturitu na prvý pokus nie je koniec sveta. Síce nebudete mať také pokojné prázdniny, ako ste si predstavovali, no v septembri vás čaká druhý pokus. A hlavne – nie je to až také hrozné, ako sa na prvý pohľad zdá.
čítajte viacAko zvládať trému pri maturitách
Písomné maturity sú už za vami, no tie ústne vás ešte čakajú. Všetko sa naučíte, no aj tak príde. Tréma. Nevyhne sa jej asi nikto, kto maturitu neberie na ľahkú váhu. Bojíte sa, či si vytiahnete dobrú otázku, či vám napadne všetko, čo máte povedať, či budete vedieť odpovedať na doplňujúce otázky, či nedostanete „okno“… No práve tréma býva dôvodom toho, že vám z hlavy vypadne aj to, čo viete ako „otčenáš“. Tak ako s ňou bojovať?
čítajte viac