Študuj predmety ako včelárstvo či chov rýb

25. 5. 2021 | Štúdium na vysokej škole

včelárstvoV oblasti prírodných vied je výber zaujímavých odborov a predmetov naozaj široký. V poslednej dobe ide napríklad o stále obľúbenejšie odbory typu ekológia, ochrana ekosystémov či environmentalistika. Odbor priamo asociovaný so zvieracou ríšou bude jednoznačne veterina, určite však nie je jediný. S tou rastlinnou ríšou sa k najznámejším radí botanika či lesníctvo. Čo však ak nechcete študovať priamo prírodovedný odbor, no prírodu máte v obľube a radi by ste si navolili nejaký ten voliteľný predmet venujúci sa tejto oblasti? Na mnohých školách takáto možnosť existuje v podobe voliteľných predmetov a k tomu je ponuka naozaj rôznorodá.

Pri niektorých univerzitách, ako napríklad poľnohospodárska univerzita v Nitre, nás výučba rozmanitých predmetov spojených so zvieracou oblasťou až tak neprekvapí. Študenti tu majú možnosť absolvovať rôzne voliteľné predmety vo všetkých stupňoch štúdia. Ide napríklad o chov rýb, chov exotických zvierat, poľovníctvo, predmety ako základný výcvik psov či chov kožušinových zvierat.

Ďalšou univerzitou, ktorá možnosť voliteľných predmetov asociovaných so zvieratami ponúka je Technická univerzita vo Zvolene. Tá poskytuje okrem samotných prírodovedných odborov aj rôzne voliteľné predmety ako poľovníctvo či ekológiu hmyzu.

U niektorých univerzít by nás takéto predmety snáď prekvapili o čosi viac. Napríklad Prešovská univerzita ponúka veľmi zaujímavý a ojedinelý voliteľný predmet – včelárstvo, kedy sa v zóne školy nepohybujú len študenti, ale poletujú tam aj včely, ktoré majú svoje úle práve na pôde univerzity. Týmto sa stala univerzita slovenským unikátom.

Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského len nedávno zaradila k voliteľným predmetom nový predmet – ekológiu vtákov, ktorý rozhodne nie je určený len pre študentov ornitologického výskumu a ponúka zaujímavú možnosť rozšírenia si obzorov v ríši vtákov.

Za našimi hranicami ponúka napríklad taká Česká zemědělská univerzita v Praze okrem mnohých zaujímavých odborov aj možnosť študovať akvaristikurybolov.

Spomenuté predmety sú dôkazom, že akékoľvek štúdium sa dá vždy niečím ozvláštniť. Ak vás aj láska k zvieratám nedoviedla k plnohodnotnému vysokoškolskému programu tohto typu štúdia, v mnohých prípadoch sa dá aspoň navoliť nejaký ten zaujímavý voliteľný predmet spojený so štúdiom zvieracej ríše.