Predstaviteľov ranej filozofie - Eleatská filozofická škola

• vznikla v období druhej kolonizačnej vlny, juh Talianska;
  • nadviazali na myšlienky milétskych filozofov, uznávali materiálnu podstatu sveta ;

PREDSTAVITELIA

XENOFANES

• pôvodne potulný spevák; usadil sa v meste Elea, založil filozofickú školu.
  • „Boh je guľa“ – dokonalosť, jednota, nemá začiatok ani koniec; napriek tomu u Xenofana počiatky ateizmu, zastáva názor panteizmu – božské zlučuje s prírodou , boh je vo svete rozplynutý.
  • prvý krát v gréckej filozofii zachytený pôvod človeka; prišiel aj s teóriou postupného vysušovania a ústupu mora, teóriu podložil nálezom morských skamenelín, ktoré objavil ďaleko od mora;
  • teória hviezd – hviezdy sú žeravé uhlíky, ktoré cez deň zhasínajú, v noci žiaria

PARMENIDES

• žiak i priateľ Xenofána, najvýznamnejší predstaviteľ eleatov, zakladateľ ontológie
  • bytie a myslenie je to isté; o bytí možno len myslieť, nedá sa vnímať zmyslami; bytie je prítomné všade, je celé, nekonečné, nehybné, nemenné, nebytie neexistuje, všetko je zaplnené bytím; neexistuje ani pohyb, ani zmena ani mnohorakosť
  • zmysly nám ukazujú pohyb, mnohorakosť, ale to je skreslenie reality, zmysly nás klamú, v otázkach bytia sa musíme spoľahnúť len na rozum – bol racionalista.
  • Dielo: O prírode

ZENÓN Z ELEY

• Parmenidov žiak, vynálezca dialektiky; nepredstavil žiadnu originálnu filozofickú koncepciu; obhajoba parmenidovho učenia; nebytie sa nedá pochopiť,
  • paradoxy týkajúce sa pohybu: apórie – dokazujú nemožnosť pohybu
  • apórie boli vytvorené formou rafinovaných, dôvtipných dialógov, v ktorých Zenón v úvode predpokladal pravý opak toho, čo chcel v závere dokázať, chcel ukázať, ako nás zmyslové vnímanie vháňa do neriešiteľných sporov.

HERAKLEITOS Z EFEZU

• samostatne stojaci filozof, získal prívlastok temný, žil samotárskym spôsobom života;
  • filozofia: „ Panta rhei“ – všetko plynie; bol programátorom zmeny a pohybu, dialektik, vytvoril dialekticko – materialistickú koncepciu.
  • hľadá praenergiu: metaforicky ju vysvetľuje pomocou ohňa, dynamickosť ohňa, jeho neustále kmitanie vyjadruje pohyb, kmitaním sa z ohňa postupne vyčleňujú ďalšie živly – voda vzduch, zem; pomôcka na pochopenie : horiace poleno – praská = prítomnosť vody, unikajúci dym = vzduch, zostávajúci popol = zem; oheň je podstatou sveta; jeho večné vzplanutie a uhasínanie znamená vznik a zánik sveta; v rámci toho vznikajú veci, menia sa na svoj protiklad a zanikajú; podľa Herakleita každé bytie má svoje protirečivé stránky, protiklady si navzájom dávajú zmysel.
  • vzájomný boj protikladov vytvára pohyb a zmeny, na určitej úrovni príde k prekonaniu boja protikladov, tým vec zaniká, vec existuje iba vtedy, ak v nej bojujú vnútorné protiklady; objaví sa nový protiklad, vznikne nová vec, jediné čo zmene nepodlieha, je Logos – jediný princíp riadiaci aj mikrokozmos aj makrokozmos, je vyjadrením skrytej jednoty sveta, princípom zákona zmeny.
  • „Neviditeľná harmónia je silnejšia než viditeľná, rozchádzajúce sa spája a z rôzneho vzniká tá najkrajšia harmónia.
  • Herakleitos stotožňuje bytie s dianím, tým imponoval Nietzschemu.

Za správnost a původ studijních materiálů neručíme.