Program na kreslenie, animovanie obrázkov, tvorbu a strihanie videí

Chcete získať šikovný program na kreslenie, na animovanie obrázkov, na tvorbu a strihanie videí.

Ako budete postupovať, ak si tieto programy nemôžete zakúpiť?

Siahnem po freeware-i, alebo po nejakej trial verzii

Vysvetlite, aké typy licencií softvérov existujú a aké sú právne aspekty ich používania.

Open source
  • slobodny software
  • je mozne menit jeho jadro, upravovat podla svojich potrieb, je povolene vydavat novu verziu, ale je zakazane ho predavat
  • najpouzivanejsia licencia sa nazyva GNU General Public Licence (pouziva ju aj linux)
Closed source
  • používateľ nemôže zdrojový kód daného softvéru prezerať, nijak upravovať, ani žiadnym spôsobom tento softvér ďalej rozširovať
  • softvérová licencia sa chápe ako typ vlastníckej (platenej alebo bezplatnej) licencie ako aj vyhlásenie o zmluve medzi výrobcom a používateľom počítačového softvéru -niekedy nazývané Licenčná zmluva koncového používateľa (EULA) -ktoré špecifikuje rozsah povolenia, ktoré vlastník poskytuje používateľovi.
  • licenčná zmluva koncového používateľa (EULA), je prezentovaná používateľovi niekedy na papieri, ale obvyklejšie v elektronickej forme počas inštalácie. Používateľ má možnosť túto zmluvu buď prijať alebo zamietnuť. Inštalácia softvéru je však podmienená tým, že používateľ danú zmluvu príjme a tým súhlasí, že bude dodržiavať jej podmienky.
  • Bezplatna licencia closed source (Free Solaris Binary License), Platena licencia, pozeratelny zdrojovy kod („Shared Source“ Microsoft-u), Platena licencia closed source (EULA Microsoft windows)

Vytvorte jednoduchú animáciu

• (napr. rastúci kvet, kvitnúci strom, semafor, cvičiaci panáčik, skákajúca loptička, blikajúci stromček, smajlik, kolobeh vody v prírode a pod.).
  • pouzijeme nejaky freeware, alebo v nasom pripade program napr. logomotion, vytvorime animaciu

Nájdite na internete nejaké konkrétne softvéry vyhovujúce požiadavkám zadania.

• Muvizu animation software, Easy GIF animator, (v googli freeware animation program a ides)

Za správnost a původ studijních materiálů neručíme.