Delenie sietí podľa rozľahlosti, základné princípy zasielania dát pomocou PC siete

Usporiadajte nasledovné informácie pre prácu s elektronickou poštou v správnom poradí

1. overenie prístupového hesla do zadanej poštovej schránky,
  2. klientovo prevzatie správy od servera,
  3. nadviazanie spojenia klienta s vybraným poštovým serverom,
  4. otvorenie správy,
  5. zadanie mena používateľa,
  6. spustenie poštového klienta na počítači.

Vymenujte delenie sietí podľa rozľahlosti (rozlohy). Do ktorej z nich patrí Internet? Vytvorte tabuľku jednotlivých druhov internetových pripojení a ich parametrov, doplňte výhody a nevýhody jednotlivých druhov pripojení. Aké pripojenie využívate na vašej škole?

• PAN (personal area network) (mala siet, domaca, vacsinou prepojenie pocitaca, PDA, mobilu) (je to bezpecne, neprakticke lebo to pouziva vacsinou len jeden clovek)
  • LAN (Local area network) (vacsinou v jednej budove, spaja pocitace, zdielanie dat) (zdiela ju viac pouzivatelov, vedia si menit subory, nevyhodu neviem)
  • MAN (metropolitan area network) (metropolitna siet, spaja zastavby v meste) (cele mesto ma jednu vlastnu pripojku, nevyhoda je, ked sa pokazi pripojenie je bez neho cele mesto)
  • WAN (Wide area network) (rozsiahla siet, spája rôzne LAN a MAN siete v krajinach, kontinentoch ale i celeho sveta) (zdiela ju cely svet, nevyhoda-velmi nebezpecna siet). Internet patri do WAN (klasicky priklad). V nasej skole je LAN.
  • Dial-up – najpomalšie (do 56 kbit/s), ale najjednoduchšie pripojenie, vytáčanie pomocou telefónnej linky, nedá sa zároveň používať telefón
  • ISDN – rýchlosť 64 alebo 128 kbit/s, prvý pokus o digitalizáciu komunikácie a prenášanie hlasu, videa, dát a paketov simultánne
  • DSL – služba odčlenená od ISDN, omnoho rýchlejšia (128 kbit/s až 24 Mbit/s pri ADSL)
  • Káblové pripojenie – vysoké rýchlosti, pripojenie pomocou koaxiálneho káblu a káblového modemu s časovo neobmedzeným prístupom
  • GPRS – mobilné bezdrôtové pripojenie poskytované mobilnými operátormi
  • Optické pripojenie – veľmi vysoké rýchlosti, v súčasnosti je dosiahnutá rýchlosť 100 Mbit/s, pripojenie viacerých služieb pomocou optického káblu vedúceho do konvertora, odkiaľ sa signál šíri sieťovými káblami

Popíšte základné princípy zasielania dát pomocou PC siete (princípy komunikácie). Čo sa stane, ak odošlete správu na neexistujúcu adresu? Zistite informácie potrebné pre identifikáciu vášho PC v sieti (meno PC, meno pracovnej skupiny, domény, IP adresu).

• ak email, tak sa nám vráti email s tým, že sa nedá doručiť
  • Tento počítač-Sieť-tam sa nachádzajú všetky počítače v sieti(aj meno nášho)
  • Tento počítač-Domáca skupina
  • Ovládací panel-Centrum sietí-Vlastnosti pripojenia

Za správnost a původ studijních materiálů neručíme.