Biológia

Mutácie

Vymenujte a popíšte druhy mutácií, príčiny ich vzniku a dôsledky pôsobenia mutagénov v životnom prostredí. == Mutácie sú dedičné zmeny, ktoré sa prejavujú ako trvalé a jedinečné zmeny znakov a vlastností organizmu, ktoré sú podmienené zmenami v DNA. Vždy súvisia so zmenou genotypu, ale nemusia sa fenotypovo prejaviť. Väčšina mutácií poškodzuje svojich nositeľov, má deštrukčný charakter a …

čítajte viac

Princíp gonozómovej dedičnosti

GONOZÓMOVÁ DEDIČNOSŤ Je to dedičnosť viazaná na pohlavie. Gonozómy sú pohlavné chromozómy. Ostatné chromozómy sa nazývajú telové, somatické chromozómy – autozómy. Na určení pohlavia sa okrem pohlavných chromozómov podieľa aj ďalšia časť genotypu – maskulinné a femininne faktory.Maskulínne faktory – génové komplexy, ktoré prispievajú k vytvoreniu samčieho pohlavia.Feminínne faktory – prispievajú k vytvoreniu samičieho pohlavia. Pohlavné chromozómy sa líšia: Tvarom – heterochromozómy …

čítajte viac

Ako sa syntetizuje RNA a DNA

Aplikujte na príklade, ako sa syntetizuje RNA a DNA. Príklad: Prepíšte genetickú informáciu týchto kodónov DNA do kodónov RNA: AGA CAA CGA AAA CCA ATA GCT CCT CTA Aký typ RNA ste vytvorili? Vytvorte aj druhý komplmentárny reťazec DNA. Ktoré aminokyseliny kóduje genetická informácia týchto kodónov? Vyhľadajte v tabuľke. Definujte a popíšte Mendelove zákony Uveďte ich schematické znázornenie. …

čítajte viac

Replikácie DNA a expresie génu

Replikácia – syntéza (tvorba) molekuly DNA Molekula DNA sa replikuje podľa molekuly DNA reťazce pravotočivej dvojzávitnice molekuly DNA sa od seba oddelia porušením vodíkových mostíkov medzi komplementárnymi bázami oboch reťazcov každý z reťazcov pôvodnej molekuly DNA slúži ako matrica (predloha) na syntézu nového reťazca k obnaženým dusíkatým bázam, ktoré sú súčasťou nukleotidov sú priradzované voľné nukleotidy, ktoré sú …

čítajte viac

Genetika

Gén (dedičná vloha ) – je základnou funkčnou jednotkou dedičnosti. Je to úsek molekuly DNA, ktorý nesie úplnú genetickú informáciu pre určitý biologický prejav- vlastnosť. Potomkovia nededia od rodičov hotové znaky, ale len predpoklady – gény, ktoré sa môžu, ale nemusia prejaviť napr. gén pre farbu očí. Alela – konkrétna forma (kvalita) určitého génu. nesie informáciu pre príslušnú …

čítajte viac

Stavovce

Druhoústovce Z pôvodných úst = prvoúst vzniká análny otvor a ústa vznikajú druhotne. Nervová sústava je na chrbtovej strane a je rúrková. Cievna sústava je na brušnej strane. Majú dobre vyvinutý célom. Ak majú kostru, tak je vnútorná. Chordáty Základným znakom: prítomnosť chordy. Chorda dorsalis – chrbtová struna – je to vnútorná osová kostra – pevná, ohybná, pružná. Vzniká …

čítajte viac

Bezstavovce – pavúky, hmyz

4 Rad: PAVÚKY (Araneae) Od iných pavúkovcov sa odlišujú tým, že majú hlavu a hruď spojenú do jednej časti – hlavohrude. Majú 6 párov končatín a väčšinou 8 očí. Prvý pár končatín sú klepietka (chelicery), ktoré sú duté a ústia do nich jedové žľazy. Jed tunajších pavúkov nie je pre človeka nebezpečný a slúži len na omráčenie koristi. Druhý …

čítajte viac

Bezstavovce – slimáky

Bezstavovce (Evertebrata, Invertebrata, Avertebrata) je súhrnné označenie pre všetky prvoky a živočíchy, ktoré nie sú stavovce, teda nemajú chrbticu. Zaviedol ho Jean Baptiste de Lamarck. Vyše 90 % živočíchov a všetky prvoky sú bezstavovce. V užšom zmysle patria medzi bezstavovce len mnohobunkové živočíchy (Polycytozoa), teda nie jednobunkové organizmy prvoky. V ešte užšom zmysle sa sem nezaraďujú ani živočíchy, …

čítajte viac

Jednobunkovce – kmene

Kmeň Meňavkobičíkovce Podkmeň Bičíkovce Flagellata Najstaršia skupina jednobunkových eukaryotických organizmov. Majú jeden alebo viac bičíkov, ktoré majú funkciu pohybových orgánov. Bunky majú jedno alebo viac rovnocenných jadier. Niektoré obsahujú plastidy a sú schopné fotosyntézy (rastlinné bičíkovce – ríša rastlín).Živočíšne bičíkovce plastidy neobsahujú. Väčšina sa rozmnožuje nepohlavným delením, len malá časť pohlavne. Žijú voľne alebo ako parazity, …

čítajte viac

Jednobunkovce

Telo prvokov tvorí jediná bunka, na povrchu ktorej je tenká blana – pelikula, u niektorých sa vytvára schránka. Vnútorne je bunka rozlične diferencovaná. Jediná bunka je prispôsobená na vykonávanie všetkých funkcií potrebných pre život. Je na vyššom stupni organizovanosti ako bunky mnohobunkovcov, keďže tie vykonávajú len časť funkcie tela mnohobunkovcov. Bunka jednobunkovcov predstavuje samostatný organizmus – prijíma potravu, …

čítajte viac