Biológia

Vegetatívne orgány rastlín – list

List (fylom) Bočný, zvyčajne zelený orgán, zakladá sa v podobe hrbolčeka z delivého pletiva rastového vrchola stonky. Väčšina listov po prvom vegetačnom období opadáva – hynie (ihličnany pretrvávajú počas viacerých vegetačných sezón). Funkcie: asimilačná – list je hlavným orgánom fotosyntézy transpiračná – umožňuje vyparovanie vody cez prieduchy (transpirácia) umožňuje výmenu plynov medzi rastlinou a okolím Typy a kategórie listov klíčne …

čítajte viac

Vegetatívne orgány rastlín – koreň, stonka

Rastlinné orgány Najjednoduchším typom rastlinného tela je stielka (thallus), ktorá tvorí telo nižších rastlín. Nevytvára špecializované orgány, hoci ich niekedy tvarovo napodobňuje. S prechodom rastlín z vodného prostredia na suchú zem nastávajú aj zmeny v stavbe ich tela, nakoľko suchozemské rastliny už nemohli prijímať vodu celým povrchom tela. Novovzniknuté orgány museli zabezpečiť príjem a rozvoz vody, mechanickú pevnosť …

čítajte viac

Rastlinné pletivá

Pletivo: súbor buniek, ktoré sa diferencovali a špecializovali na vykonávanie určitých funkcií. Vzniká postupným delením buniek, ktoré sú od seba oddelené bunkovými stenami. Bunky pletiva medzi sebou komunikujú PLAZMODEZMAMI. Histológia: veda, ktorá sa zaoberá štúdiom pletív. Základné typy pletív: (1) Podľa schopnosti deliť sa DELIVÉ (meristémy): Ich bunky sú schopné deliť sa → umožňujú rast …

čítajte viac

Pozitívny a negatívny význam baktérií a vírusov v prírode a pre človeka

Hoci mnohé druhy baktérií boli a sú pôvodcami nebezpečných ochorení živočíchov, človeka (cholera, mor) i rastlín ich význam v prirodzených ekosystémoch je nezastupiteľný. Plnia dôležitú úlohu dekompozitorov (reducentov), rozkladajú odumretú hmotu organizmov a mineralizujú ju. Ich úloha sa využíva aj pri samočistení vodných tokov a v súčasnosti aj pri fungovaní biologických čistiarní odpadových vôd. V poľnohospodárstve sa používajú mikrobiálne insekticídy – proti …

čítajte viac

Nebunkové a prokaryotické organizmy

Popíšte základnú stavbu vírusov a baktérií. Vysvetlite ich rozmnožovanie. Zatrieďte ich do systému. VÍRUSY VÍRUSY sú nebunkové organizmy. Ide o nukleoproteínové častice – skladajú sa z nukleových kyselín a bielkovín. Sú viditeľné len elektrónovým mikroskopom. Ich veľkosť sa pohybuje v rozmedzí 15 – 300 nm. Sú to vnútrobunkové parazity. Ich život je viazaný na konkrétneho hostiteľa, pretože samy nie sú schopné …

čítajte viac

Rozmnožovanie buniek

Bunkový cyklus sa skladá z niekoľkých fáz: G1-fáza (postmitotická) Začína najčastejšie v okamihu rozdelenia po vzniku novej bunky, bunka sa zotavuje z delenia, začínajú syntetické procesy – tvoria sa látky potrebné pre replikáciu DNA. V G1 fáze sa nachádza kontrolný uzol bunkového cyklu, V ňom sa bunkový cyklus zastavuje pri regulácii bunkového delenia v prípade nepriaznivých podmienok alebo pod vplyvom inhibítorov. S-fáza (syntetická) …

čítajte viac

Biológia bunky – všeobecná štruktúra bunky

Typy buniek Prokaryotická – vývojovo staršia, má jednoduchšiu stavbu, baktérie, sinice a archeóny Eukaryotická bunka – vývojovo mladšia, má zložitejšiu stavbu, bunka jednobunkových aj mnohobunkových živočíchov a rastlín Všeobecná štruktúra eukaryotickej bunky: Charakteristická vlastnosť eukaryotických buniek je prítomnosť membránového systému – vnútorný priestor je rozčlenený membránami na funkčné celky. Prítomnosť membrán je podmienkou metabolickej aktivity bunky. Bunkové organely rozdeľujeme …

čítajte viac

Biológia bunky

V roku 1831 bola formulovaná bunková teória (Schlieden a Schwann), ktorá hovorí: Bunka je základná stavebná jednotka všatkých živých organizmov – je nositeľkou všetkých životných funkcií. Môže vzniknúť iba delením z už existujúcej materskej bunky. Chemické zloženie bunky voda – 60–90%, univerzálne rozpúšťadlo, tvorí prostredie pre biochemické procesy prebiehajúce v bunke Množstvo vody v bunke závisí od niekoľkých faktorov: a) od typu bunky …

čítajte viac

Biológia ako veda

Pomenujte vedné disciplíny biológie a vymedzte predmet ich štúdia. Biológia je veda zaoberajúca sa štúdiom živej prírody. Jej názov je odvodený z gréckehobios- život, logos- veda . Skúma formy živých sústav, ich vlastnosti a procesy, ktoré v nich prebiehajú. Delí sa na biologické vedy: podľa tradične rozlišovaných veľkých skupín organizmov, ktoré sú predmetom ich štúdia. zoológia- skúma …

čítajte viac