Biológia

Aký význam mali riasy v procese vývoja biosféry a aký význam majú v súčasnej biosfére

Posúďte význam výtrusných cievnatých rastlín pre prírodu a človeka. Význam rias: Význam rias v posledných desaťročiach narastá. Vďaka schopnosti fotosyntetizovať patria riasy k primárnym producentom a predstavujú základný článok v potravových vzťahoch vodných ekosystémoch – sú dôležité zložky fytoplanktónu. Spolu s vyššími rastlinami sa podieľajú na produkcii kyslíka a slúžia aj ako úkryt. Vedci zistili, že obsahujú veľa vitamínov, minerálov, …

čítajte viac

Najvýznamnejšie oddelenia výtrusných cievnatých rastlín z hľadiska stavby tela, fylogenézy a rozmnožovania

V rámci výtrusných rastlín sa rozlišujú tieto oddelenia: oddelenie: Ryniorasty (Rhyniophyta) oddelenie: Machorasty (Bryophyta) oddelenie: Plavúňorasty (Lycopodiophyta) oddelenie: Prasličkorasty (Equisetophyta) oddelenie: Sladičorasty (Polypodiophyta) Výtrusné rastliny sa rozmnožujú výtrusmi. V ich životnom cykle sa striedajú dve životné štádiá. Ide o rodozmenu, striedanie pohlavnej a nepohlavnej generácie. Nepohlavná generácia – sporofyt vytvára charakteristické rozmnožovacie orgány – výtrusnice, v ktorých sa tvoria mikroskopické výtrusy. …

čítajte viac

Systém rias

Oddelenie: Trieda: Červené riasy – Rhodophyta Rôznobičíkaté riasy – Heterokontophyta Žltohnedé riasy – Chrysophyceae Rozsievky – Bacillariophyceae Chaluhy – Phaeophyceae Červenoočká – Euglenophyta Zelené riasy – Chlorophyta Vlastné zelené riasy – Chlorophyceae Spájavky – Conjugatophyceae Trubicovky – Bryopsidophyceae Chary – Charophyceae 1. Oddelenie: Červené riasy Charaktrizuje ich červené farbivo – fykoerytrín, ktorý sfarbuje ich stielky do červena alebo červenohneda. Chloroplasty obsahujú iba chlorofyl a niektoré aj chlorofyl d. …

čítajte viac

Systém a fylogenéza rastlín

Charakterizujte základné kritériá rozlíšenia rastlín na nižšie a vyššie. Uveďte dôležité systematické znaky a základnú charakteristiku rias ako typických predstaviteľov nižších rastlín. Charakterizujte vývojové vetvy, základné oddelenia rias a uveďte ich zástupcov. == Základné kritériá rozlíšenia rastlín na nižšie a vyššie: Nižšie rastliny – Protobionta Telo tvorí jednobunková alebo mnohobunková stielka- thallus Nemajú pravé rastlinné orgány Nemajú …

čítajte viac

Rozdelenie rias

Riasy rozdeľujeme podľa stielok na červené riasy hnedé riasy zelené riasy Červené riasy Vznikli endosymbiózou eukaryotickej bunky a sinice, ktorá sa stala predkom chloroplastov. Červené riasy sa oddelili od Zelených rias krátko po vzniku endosymbiózy a ďalší vývoj chloroplastov červených rias (tzv. „červená línia chloroplastov“) bol nezávislý od predkov zelených rias a rastlín (tzv. „zelená …

čítajte viac

Systém rias

Rastliny mali a majú z hľadiska evolúcie života na Zemi kľúčovú úlohu. Riasy patria knajstarším životným formám na Zemi. Na planéte sú prítomné viac ako 3 miliardy rokov. Úspešne prežili všetky geologické obdobia a klimatické zmeny. Podľa vedcov v posledných rokoch dramaticky klesla výživná hodnota ovocia a zeleniny. Chýbajú v nich vitálne látky a situáciu ešte zhorší spôsob spracovania …

čítajte viac

Rozmnožovanie rastlín

Zabezpečuje zachovanie druhu Jeho funkciou je prenos dedičných vlastností z rodičov na potomkov Môže byť: 1) NEPOHLAVÉ (vegetatívne): Potomstvo vzniká z telových buniek rodiča Nový jedinec môže vznikať zo spóry (výtrusu), ktorá sa tvorí v sporangiofóroch (výtrusniciach) = výtrusné rastliny (machorasty, prasličky, plavúne, paprade). Výtrusy sú nepohlavné rozmnožovacie častice, ktoré sú výsledkom redukčného delenia. Nový jedinec vzniká z vegetatívnej …

čítajte viac

Fotosyntéza a dýchanie rastlín

Fotosyntéza Skladá sa z gréckych slov fotos = svetlo a synthessis = viazanie, zlučovanie Je jedinečný dej na zemi, ktorého výsledkom je vznik O2 a OL procesom viazania slnečnej energie a jej premeny na chemickú energiu. Vďaka fotosyntéze sa udržuje relatívne stály pomer O2 a CO2 v ovzduší. Je autotrofný spôsob výživy typický len pre zelené rastliny, …

čítajte viac

Výživa rastlín

Rastliny podľa spôsobu, akým získavajú organické látky, rozdeľujeme na: heterotrofné – odkázané na prísun org. l. z prostredia autotrofné – organické látky vyrábajú z anorganických lá­tok mixotrofné – kombinovaná výživa, využívajú obidva spôsoby Heterotrofia rastlín Heterotrofné rastliny získavajú uhlík na stavbu organických molekúl z organických látok. Podľa toho, odkiaľ rastlina čerpá organické látky, rozoznávame: saprofytické rastliny odoberajú organické látky odumretým telám rastlín a …

čítajte viac

Druhotné hrubnutie stonky a koreňa

Uskutočňuje sa len u nahosemenných a dvojklíčnolistových rastlín, pričom u jednoklíčno­listových je známe len u niektorých stromových druhov. Nastáva u rastlín s otvorenými cievnymi zväzkami činnosťou sekundárnych meristémov kambia a felogénu. Kambium sa neobmedzuje len na cievne zväzky, ale vzniká aj z parenchymatických buniek stržňových lúčov ležiacich na tom istom polomere ako zväzkové kambium a nazývame ho medzizväzkové (interfascikulárne) kambium. Jeho …

čítajte viac