Biológia

Vylučovanie

Vylučovanie – exkrécia: proces, pri ktorom sa z tela odstraňujú škodlivé, nepotrebné látky, ktoré vznikli pri metabolizme vylučovacia úloha: obličky – moč, koža – pot, dýchacia sústava – CO2 Význam – zabezpečenie homeostázy Vylučovaciu sústavu tvoria: obličky + močové cesty OBLIČKY (RENES) Oblička (ren) – párový orgán tvar fazuľa, uložený po stranách driekovej chrbtice 150 g, dĺžka: 12 cm, šírka: 6 cm pravá oblička menšia a …

čítajte viac

Dýchacia sústava

Dýchacia sústava Funkcia dýchacia sústava umožňuje dýchanie organizmu, t.j výmenu dýchacích plynov (O1 a CO2) medzi organizmom a prostredím. pri dýchaní organizmus vdychuje z prostredia kyslík, ktorý je potrebný pre všetky životné procesy v organizme a vydychuje oxid uhličitý, ktorý je pre organizmus škodlivý Dýchanie ako dýchacie procesy rozdeľujeme: vonkajšie dýchanie – je výmena dýchacích plynov medzi vonkajším …

čítajte viac

Tráviaca sústava

Fylogenéza tráviacej sústavy Na začiatku fylogenetického vývoja sú jednoduché, ale variabilné tráviace sústavy bezstavovcov. Jednobunkovce prijímajú potravu difúziou alebo fagocytózou na ktoromkoľvek mieste tela alebo cez bunkové ústa (cytostoma). Niektoré článkonožce, lastúrniky, hubky, veľryby filtrujú planktón pomocou filtračného orgánu. Veľká časť hmyzu pomocou špeciálneho zariadenia a pomocného bodacieho orgánu cicia rastlinné a živočíšne šťavy (napr. …

čítajte viac

Krycia, oporná, pohybová sústava

Krycia sústava Je tvorená orgánmi, ktoré pokrývajú celý povrch organizmu. Pomáha regulovať teplotu tela, chráni ho, vylučuje niektoré odpadové látky metabolizmu, zúčastňuje sa na tvorbe vitamínu D, zaznamenáva niektoré zmeny vonkajšieho prostredia najmä teplotu a tlak. U človeka je tvorená nasledujúcimi orgánmi: koža, vlas a ochlpenie, necht, potné žľazy, mazové žľazy Fylogenéza krycej sústavy prvoky – plazmoléma, prípadne …

čítajte viac

Bunky a tkanivá

Bunka bunka je základná stavebná a funkčná jednotka tela ľudské telo obsahuje mnoho buniek rozličnej veľkosti a tvaru na povrchu bunky je cytoplazmatická membrána, ktorá ju oddeľuje od vonkajšieho prostredia. Cytoplazmatická membrána umožňuje výmenu látok medzi bunkou a okolím vo vnútri bunky je cytoplazma, v ktorej sú bunkové organely dôležitú úlohu v bunke má jadro. Sú v ňom uložené chromozómy, …

čítajte viac

Pozitívny a negatívny význam húb v prírode a pre človeka

Človek spočiatku považoval huby vzhľadom na vysoký obsah minerálnych látok len za doplnkový zdroj výživy. Huby spolu s baktériami majú v prírode nenahraditeľnú úlohu reducentov, a takzabezpečujú obeh anorganických látok v prírode. Sú schopné rozkladať nahromadené organické látky na anorganické zlúčeniny, z ktorých časť opäť využívajú producenty – zelené rastliny. Bez tejto ich činnosti by život zanikol. Odhaduje sa 200 000 až …

čítajte viac

Typické znaky vreckatých a bazídiových húb

Vreckaté huby Vreckaté huby- významným znakom je tvorba zvláštnych výtrusníc- vreciek (ascus)-vo vrecku je 8 výtrusov- askospór Okrem askospór vytvárajú aj konídie- na špecifikovaných nosičoch- konídiofóroch. Vrecká s výtrusmi bývajú uložené v plodniciach, ktoré môžu mať – guľovitý, miskovitý, bankovitý tvar. Vrecká môžu byť v plodniciach voľne roztrúsené alebo vytvárajú výtrusorodú vrstvu- técium. Počtom zástupcov sú vreckaté huby najpočetnejšia skupina húb. …

čítajte viac

Huby a lyšajníky

Definujte huby ako samostatnú ríšu organizmov. Popíšte spôsoby výživy a spôsoby rozmnožovania húb. Vymenujte triedy húb a uveďte charakteristických zástupcov. HUBY Tvoria samostatnú ríšu Veda, ktorá skúma huby– mykológia( mykos- huba, logos- veda) Sú to eukaryotické organizmy, heterotrofné, stielkaté organizmy. Nikdy neobsahujú plascidy, ani asimilačné farbivá, nie sú schopné fotosyntézy Produktom metabolizmu húb je podobne ako …

čítajte viac

Hospodársky významné čeľade a druhy magnóliorastov

okrasné rastliny ovocné rastliny strukoviny krmoviny obilniny lúčne krmoviny liečivé rastliny Čeľaď: ružovité: Charakterizujú ju 5 početné kvety s mnohopočetným súborom tyčiniek.Plody sú mechúriky, nažky, kôstkovice a malvice. Mnohí zástupcovia sa pestujú akookrasné rastliny alebo ako úžitkové rastliny, ktoré v naších zemepisných šírkach poskytujú hlavné druhy ovocia. Rozšírený je rod Ruža – napr. ruža šípová – pôvodne je to divo …

čítajte viac

Základné systematické znaky jednoklíčnolistových a dvojklíčnolistových rastlín

Základné systematické znaky jednoklíčnolis­tových a dvojklíčnolistových rastlín Znaky jednoklíčnolis­tových a dvojklíčnolistových rastlín Dvojklíčnolistové rastliny majú na zárodku dva protistojné klíčne listy alorízia – koreňová sústava pozostáva z hlavného koreňa a bočných koreňov v stonkách sú cievne zväzky usporiadané do kruhu listy majú perovitú alebo dlaňovitú žilnatinu kvety bývajú 5 alebo 4 početné kvetný obal zväčša rozlíšený na kalich a korunu …

čítajte viac