Absolvent Strojariny v Bratislave je tvorcom autonómneho robota budúcnosti

15. 10. 2022 | PR články

Strojnícka fakulta STU v Bratislave- kopieRadoslav Balajka je absolventom Strojníckej fakulty STU v Bratislave a zároveň zakladateľom startupovej firmy Panza Robotics, ktorá vyvíja pokročilé roboty budúcnosti. V rozhovore nám povie viac o Artabanovi – robotickom psovi, ktorého čoskoro možno stretneme aj v našich uliciach. Zároveň nám všetkým priblíži viac tému robotiky a prečo sú práve strojní inžinieri kľúčovými odborníkmi v tejto oblasti.

1. Často sa stretávame s tým, že laická verejnosť nevníma robotiku ako súčasť strojariny. Žiaci na stredných školách všeobecného zamerania si niekedy neuvedomujú toto spojenie a domnievajú sa, že práca strojného inžiniera je niekde v závode pri výrobnej linke. Čo by ste odkázali vy práve týmto stredoškolákom a ich rodičom?

Žiakom na školách je ideálne ukázať príklady z praxe. Jednoducho povedané, tam kde je softvér, musí byť aj hardvér. Tieto dve súčasti nemôžu jeden bez druhého existovať. A práve preto potrebujeme nutne strojných inžinierov, ktorí navrhnú konštrukčnú, technickú časť robota. Ide o krásnu, tvorivú činnosť, verím, že náš robot je toho dôkazom. Motivovať deti k štúdiu techniky by vysvetľovaním mohli viac školy, médiá, ale aj firmy z priemyslu.

Strojnícka fakulta STU v Bratislave

2. Váš štvornohý autonómny robot by mohol slúžiť v budúcnosti nielen odborníkom, ale aj širokej verejnosti.  Kedy uvidíme jeho prvé kroky na verejnosti?

V našom laboratóriu už prvé kroky robot vykonáva, ale keďže ide o prvý prototyp – dokončený toto leto, musíme na vylepšení chôdze ešte dosť popracovať. Chceme taktiež začať prvé testy aj s reálnymi firmami z rôznych oblastí priemyslu. Sme radi, že sa o neho zaujímajú spoločnosti z celého sveta. Verím, že na Slovensku ho uvidíme na verejnosti kráčať ešte tento rok. Malosériovú výrobu však plánujeme až počas budúceho roka, nebude to skôr ako v treťom kvartáli, čaká nás naozaj ešte veľa práce.

 3. Kde všade by sme sa mohli stretnúť s Artabanom? V akom odvetví?

Jeho využitie je naozaj široké. Môžeme spomenúť energetiku, priemysel, stavebníctvo, zdravotníctvo, ale aj vojnové oblasti. V oblastiach, ktoré sú pre človeka nebezpečné by robot mohol detekovať napríklad úniky tepla, plynu, radiácie, toxicity. Môže „digitalizovať“ akúkoľvek prebiehajúcu výstavbu a v reálnom čase porovnávať, či je stavba realizovaná podľa plánu (BIM) alebo taktiež zabezpečovať priestor v okolí stavby voči narušiteľom atď.

Strojnícka fakulta STU v Bratislave

4. Na Strojníckej fakulte STU v Bratislave spolupracujete aj s niektorými odborníkmi či študentmi. Môžete spomenúť, kto konkrétne s Vami spolupracuje a akým spôsobom sa  môžu zapojiť do projektu študenti?

Dlhodobo spolupracujeme s inžinierom Pavlom Slovákom, ktorý pomáha pri návrhu a výpočte kritických konštrukčných častí robota. Takisto dávame šancu aj študentom či absolventom fakulty. Aktuálne hľadáme študentov, ktorí sa chcú pridať k nášmu tímu a môžu u nás riešiť svoje bakalárske či diplomové práce. Témy sú zaujímavé. Od pevnostnej a hmotnostnej optimalizácie tela a nôh štvornohého robota až po návrh optimálneho aktuátora pre dynamickú chôdzu.

Návod, ako sa pridať k najžiadanejším absolventom nájdeš na www.studujstrojarinu.skwww.sjf.stuba.sk.

 Strojnícka fakulta STU v Bratislave

Zdroj foto: PANZA ROBOTICS

Ďalšie články k téme

Most SNP je dominantou Bratislavy aj vďaka strojným inžinierom z STU

Most SNP je dominantou Bratislavy aj vďaka strojným inžinierom z STU

Na Strojníckej fakulte STU v Bratislave sa odborníci venujú projektom, ktoré sú súčasťou nášho každodenného života, čo je dôkazom toho, že strojarina je skutočne všade okolo nás. Jedným z nich je aj stavba storočia, ktorou je slávny Most SNP. Byť strojným inžinierom je povolanie, ktoré prináša jedinečný pocit, keď inžinier vidí zrealizované a fungujúce návrhy konštrukcií, na ktorých …

Studovat Unicorn University můžete i z Austrálie

Studovat Unicorn University můžete i z Austrálie

Studovat českou vysokou školu z druhého konce světa? Na Unicorn University nic neobvyklého. Díky akreditovaným distančním programům realizovaným plně online můžete studovat skutečně odkudkoli. Být vysokou školou, která je dostupná odkudkoli. Takové je poslání Unicorn University, která umožňuje studium online, a to včetně přijímacího řízení a závěrečných zkoušek. „Tím se otevírá možnost studia třeba maminkám …

Za vzdelaním svetovej úrovne nemusíte cestovať do zahraničia

Za vzdelaním svetovej úrovne nemusíte cestovať do zahraničia

Výber vysokej školy je dôležitým životným medzníkom väčšiny stredoškolákov. Každý rok sa študenti a absolventi stredných škôl rozhodujú, na aké univerzity a fakulty si podajú prihlášku. Na Fakultu informatiky a informačných technológii majú možnosť prihlásiť študenti stredných škôl do 31. marca 2023. FIITka je stále viac žiadaná, čo dokazuje rastúci počet prihlášok a štúdium informatiky …