O študijných programoch
Študijne odbory, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli
Podávanie prihlášok na vysokoškolské štúdium sa nezadržateľne blíži. Možno máte už dávno vybratý študijný odbor, možno tápete a možno sa vám zdajú tradičné odbory „nudné“. V tomto článku si povieme niečo viac o odboroch, ktoré nie sú práve tradičné a možno ste sa s nimi ešte nestretli, no rozhodne stoja za zmienku. V článku si uvedieme niekoľko príkladov odborov z rôznych oblastí, pri …
číst víceZákladné pojmy – univerzita, odborná, štátna, súkromná škola, externé, denné štúdium…
Chystáte sa na vysokú a neviete, čo Vás čaká? Počuli ste o univerzitách, odboroch a rôznych formách štúdia, ale neviete, podľa čoho sa delia a ako si vybrať? Zdá sa Vám, že je to spleť pojmov a kategórií, v ktorých sa strácate? Zorientovať sa v týchto základných heslách patrí k najdôležitejším schopnostiam každého vysokoškoláka. Verte, že zakrátko sa však stanú každodennou súčasťou Vášho študentského života a žargónu. Pozn. Článok bol 27. 6. 2016 aktualizovaný. (kav)
číst víceAnketa: Ako sme si vyberali svoj odbor
Všeobecné rady o tom, ako si vybrať ten správy odbor svojho štúdia na vysokej škole, nájdete takmer všade. Tejto téme sme sa už venovali aj my, no teraz sme sa opýtali priamo študentov vysokých škôl, ako pri tomto dôležitom rozhodovaní postupovali oni.
číst víceČo sú to medzinárodné profesijné tituly?
Premýšľate o svojej budúcnosti a snažíte sa pre ňu urobiť maximum? Okrem toho, že si na území Slovenskej republiky získať bakalársky , magisterský alebo inžiniersky diplom, môžete sa vybrať aj úplne inou cestou. Zoznámte sa s dôležitými skratkami BBA, MBA a DBA. Vďaka nim totiž máte v živote šancu na rýchly kariérny postup.
číst víceZáujem o štúdium techniky a informatiky rastie
V absolútnych číslach zaznamenala Slovenská technická univerzita v Bratislave medziročne nárast počtu prihlášok. A to po ukončení prvého i druhého kola prijímacieho konania.
číst víceMayské hieroglyfy aj slávne rozprávky. Toto sú nezvyčajné vysokoškolské predmety
Mayské hieroglyfy, Reálie Chorvátska, Literárna exkurzia… Na Univerzite Komenského v Bratislave sa stretnete aj so značne nezvyčajnými predmetmi, ktoré si môžete vybrať z rôznych fakúlt a katedier. Či už sa rozhodnete študovať aplikovanú informatiku, žurnalistiku, antropológiu alebo biochémiu, môžete si svoj rozvrh spestriť už od prvého ročníka. Veď cesta za vysokoškolským diplomom a akademickým titulom môže byť skutočne zaujímavá a zábavná. Základným pravidlom je neváhať a nebáť sa nezvyčajného.
číst vícePrezenčná (denná) alebo kombinovaná (externá) forma štúdia
Závratnou rýchlosťou sa blíži obdobie podávania prihlášok na vysokú školu. Univerzitu či odbor už máte vybraté, no rozhodujete sa, v akej forme ho študovať? Na výber máte prezenčné, teda denné štúdium, alebo kombinované (externé) štúdium, popri ktorom máte čas aj napríklad na prácu.
číst vícePodľa čoho si vybrať odbor?
Vybrať si odbor vysokoškolského štúdia nie je jednoduché. Vždy ste hovorili, čím chcete byť, keď budete veľkí, no keď už zrazu veľkí ste, neviete, ktorým smerom sa vydať. Podľa čoho si teda vybrať ten správne? Ovplyvniť to môže viacero faktorov.
číst víceRozhovor: Mladí ľudia, ktorí chcú písať, k tomu musia mať priestor
V prvom ročníku na vysokej škole sa študenti snažia najskôr zorientovať v novom prostredí a až potom začnú rozmýšľať nad nejakou praxou vo svojom odbore. Radka Kováčová, tretiačka – žurnalistka na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, pristúpila k tomu inak. Založila lifestylový webmagazín Vinzine a aj keď je sama ešte študentka, ponúkla možnosť praxe ostatným nádejným žurnalistom.
číst víceRozhovor: Štúdium adiktológie v Česku neľutujem
Dominika Púčiková už štvrtý rok študuje adiktológiu na Karlovej univerzite. Na prijímačky na tento unikátny odbor sa pripravovala takmer rok a momentálne je jediná Slovenka v ročníku. Popri škole pracuje v kontaktnom centre pre aktívnych užívateľov drog.
číst více