Čo sú to medzinárodné profesijné tituly?

28. 11. 2019 | Inspirace

Premýšľate o svojej budúcnosti a snažíte sa pre ňu urobiť maximum? Okrem toho, že si na území Slovenskej republiky získať bakalársky , magisterský alebo inžiniersky diplom, môžete sa vybrať aj úplne inou cestou. Zoznámte sa s dôležitými skratkami BBA, MBA a DBA. Vďaka nim totiž máte v živote šancu na rýchly kariérny postup.

MBAAk sa chcete po absolvovaní strednej alebo vysokej školy naďalej vzdelávať, mali by ste sa rozhodnúť práve pre niektorý zo spomínaných postgraduálnych programov. Práve počas získavania medzinárodne uznávaných profesijných manažérskych titulov BBA (Bachelor of Business Administration), MBA (Master of Business Administration) a DBA (Doctor of Business Administration) sa totiž zameriate na zlepšenie svojich odborných znalostí a osvojíte si dôležité manažérske schopnosti. Už počas štúdia tak na vás čaká profesijný rozvoj, ktorý je pre budúce zamestnanie veľmi dôležitý.

Čo znamená skratka BBA?

Práve BBA (Bachelor of Business Administration) je profesijný program, ktorý slúži ako príprava na vyšší stupeň programu MBA (Master of Business Administration). Študentom preto dáva možnosť získať, prehĺbiť a doplniť si dôležité teoretické vedomosti a to v oblastiach manažmentu, obchodu, marketingu, riadenie ľudských zdrojov ale aj financií ako takých. Možno preto práve BBA označiť ako základný stupeň vzdelávania v profesii. Tento titul však nie je akademickým, ktorý získate štúdium na vysokej škole. Slúži skôr na doplnenie skúseností v praxi a uvádza sa za mednom absolventa.

Vhodní adepti na zisk titulu:

  • manažéri začiatočníci
  • vedúci tímov
  • ľudia, ktorí chcú riadiť zamestnancov

Čo znamená skratka MBA?

Zákon o vysokých školách na území Slovenskej republiky nezahŕňa získanie titulu MBA (Master of Business Administration) a preto práve tento program patrí do radov celoživotného vzdelávania. Na to, aby ste sa mohli o tento titul uchádzať musíte splniť základné podmienky – a to mať vysokoškolský titul, minimálne z bakalárskeho stupňa štúdia alebo to môžete nahradiť absolvovaním strednej školy s maturitou v kombinácii s manažérskou praxou. Na tento program sa teda nemôžete hlásiť ako absolútny laik.

Vhodní adepti na zisk titulu:

  • ľudia zo stredného a vyššieho manažmentu
  • vedúci pracovníci štátnej správy
  • riaditelia a majitelia spoločností

Čo znamená skratka DBA?

Najvyšší stupeň manažérskeho vzdelávania má označenie DBA (Doctor of Business Administration). Získať ho v budúcnosti môžete aj vy, pokiaľ s budete snažiť a budete na svojich vedomostiach a praktických zručnostiach neustále pracovať. Študenti sa v ňom preto učia, ako efektívne reagovať na výzvy a spoznávajú profesijné prostredie, v ktorom sa pohybujú.

Vhodní adepti na zisk titulu:

  • skúsení manažéri
  • ľudia na vyššom stupni riadenia
  • ľudia s dlhoročnou manažérskou praxou

Ďalšie články k téme

Rozhovor: Na Erasmu vo Varšave

Rozhovor: Na Erasmu vo Varšave

- Prečo si sa rozhodla práve pre Erasmus? Chcela som si vyskúšať zahraničie, zlepšiť sa po jazykovej stránke, spoznať nové kultúry a zistiť, ako funguje vysoká škola v inej krajine. - Na základe čoho si sa do programu dostala? Musela som sa prihlásiť online na konkurz. Tiež som však potrebovala dostať potvrdenie od jazykového pedagóga o tom, …

číst více
Rozhovor: Američania brali školu skôr tak športovo

Rozhovor: Američania brali školu skôr tak športovo

Čo bol prvý impulz, kvôli ktorému si sa rozhodla ísť študovať do Ameriky? Všetko to začalo, keď sme v 1.ročníku na SŠ išli na 10 dní do Anglicka. Naše gymnázium (Krupina) a gymnázium v Šahách. V Anglicku sme 5 dní navštevovali kurz, kde nás na začiatku podelili do skupín podľa úrovne jazyka. V tom čase som nijak extra v angličtine nevynikala. V mojej …

číst více
Mladí absolventi: Do USA vďaka didaktike matematiky

Mladí absolventi: Do USA vďaka didaktike matematiky

Čo všetko si musela absolvovať, kým si sa dostala na vysokú školu? Predovšetkým rozhodovanie. To bolo asi najťažšie. Bavilo ma veľa vecí, nemala som problémy so žiadnym s predmetov, tak som si dosť dlho nevedela vybrať. Ale cez moje voľnočasové aktivity som si uvedomila, že určite chcem pracovať s ľuďmi, preto som si vybrala učiteľstvo matematiky a psychológie. …

číst více