Čo sú to medzinárodné profesijné tituly?

28. 11. 2019

MBAAk sa chcete po absolvovaní strednej alebo vysokej školy naďalej vzdelávať, mali by ste sa rozhodnúť práve pre niektorý zo spomínaných postgraduálnych programov. Práve počas získavania medzinárodne uznávaných profesijných manažérskych titulov BBA (Bachelor of Business Administration), MBA (Master of Business Administration) a DBA (Doctor of Business Administration) sa totiž zameriate na zlepšenie svojich odborných znalostí a osvojíte si dôležité manažérske schopnosti. Už počas štúdia tak na vás čaká profesijný rozvoj, ktorý je pre budúce zamestnanie veľmi dôležitý.

Čo znamená skratka BBA?

Práve BBA (Bachelor of Business Administration) je profesijný program, ktorý slúži ako príprava na vyšší stupeň programu MBA (Master of Business Administration). Študentom preto dáva možnosť získať, prehĺbiť a doplniť si dôležité teoretické vedomosti a to v oblastiach manažmentu, obchodu, marketingu, riadenie ľudských zdrojov ale aj financií ako takých. Možno preto práve BBA označiť ako základný stupeň vzdelávania v profesii. Tento titul však nie je akademickým, ktorý získate štúdium na vysokej škole. Slúži skôr na doplnenie skúseností v praxi a uvádza sa za mednom absolventa.

Vhodní adepti na zisk titulu:

  • manažéri začiatočníci
  • vedúci tímov
  • ľudia, ktorí chcú riadiť zamestnancov

Čo znamená skratka MBA?

Zákon o vysokých školách na území Slovenskej republiky nezahŕňa získanie titulu MBA (Master of Business Administration) a preto práve tento program patrí do radov celoživotného vzdelávania. Na to, aby ste sa mohli o tento titul uchádzať musíte splniť základné podmienky – a to mať vysokoškolský titul, minimálne z bakalárskeho stupňa štúdia alebo to môžete nahradiť absolvovaním strednej školy s maturitou v kombinácii s manažérskou praxou. Na tento program sa teda nemôžete hlásiť ako absolútny laik.

Vhodní adepti na zisk titulu:

  • ľudia zo stredného a vyššieho manažmentu
  • vedúci pracovníci štátnej správy
  • riaditelia a majitelia spoločností

Čo znamená skratka DBA?

Najvyšší stupeň manažérskeho vzdelávania má označenie DBA (Doctor of Business Administration). Získať ho v budúcnosti môžete aj vy, pokiaľ s budete snažiť a budete na svojich vedomostiach a praktických zručnostiach neustále pracovať. Študenti sa v ňom preto učia, ako efektívne reagovať na výzvy a spoznávajú profesijné prostredie, v ktorom sa pohybujú.

Vhodní adepti na zisk titulu:

  • skúsení manažéri
  • ľudia na vyššom stupni riadenia
  • ľudia s dlhoročnou manažérskou praxou

Ďalšie články k téme

Tak trocha iné štúdium. To je digitálna univerzita

Chceš sa stať expertom na digitálny marketing a získať certifikát či dokonca titul MBA? Pokiaľ je tvoja odpoveď áno, štúdium v rámci projektu Digitálna univerzita stojí za zváženie. Digitálna univerzita je inovatívny vzdelávací projekt Digital Marketing Clubu, ktorý ponúka záujemcom 3 študijné programy zamerané na digitálny marketing. Záujemcovia si môžu vybrať z 2 polročných programov […]

čítajte viac