Financie

Vysoké školy získajú dotáciu viac ako 15,5 milióna eur

Štátny tajomník Ministerstva financií, Marcel Klimek, na tlačovej konferencii uviedol, že rezort uvoľní finančnú injekciu 15.509.087 eur pre vysoké školy ako podporu k popandemicému reštartu vysokých škôl v nadchádzajúcom akademickom roku 2021/2022. Financie majú slúžiť na vykompenzovanie škôd a výdavkov, ktoré boli zapríčinené zložitou situáciou spojenou s pandémiou Covid-19. Rezort uviedol, že situáciu bude naďalej sledovať a v prípade potreby bude …

číst více

Navýšenie objemu peňazí pre vysoké školy

Slovenská Rektorská Konferencia (SRK), združujúca rektorov slovenských vysokých škôl, sa 23. februára stretla s ministrom školstva a štátnym tajomníkom, aby vyzvali ministerstvo k väčšej dôvere vo vysoké školstvo. Týmto krokom reagovali na ohlásené prerozdelenie finančných prostriedkov v rámci Plánu Obnovy na reformy vysokého školstva, čo predstavuje obnos 200 miliónov eur, ktorý sa hlavám univerzít nezdá adekvátny, ba dokonca demotivujúci. …

číst více

S financiami na vysokej škole vám môžu pomôcť štipendiá

To, že vysoká škola nie je práve najlacnejšia záležitosť, musí byť jasné každému, kto sa na ňu hlási. Netreba sa však hneď vzdávať snov o vysokoškolskom vzdelaní, ak nepatríte medzi „horných desaťtisíc“. Finančnú situáciu vám počas štúdia môžu pomôcť zvládnuť rôzne štipendiá.

číst více

Študenti pozor! Takto ušetríte

Vysokoškolský život nie je jednoduchý. Väčšina z vás opustí obydlia svojich rodičov a vydá sa cestou samostatnosti. Okrem toho, že už v chladničke nenájdete potraviny od výmyslu sveta, budete sa musieť naučiť žiť z vreckového. Toto sú rady, vďaka ktorým ušetríte.

číst více

Koľko stojí vysoká škola?

Do začiatku akademického roka zostáva zhruba mesiac a prvákom sa najskôr vynára plno otázok. Jednou z tých najdôležitejších je „Koľko to vlastne bude celé stáť?“. Opýtali sme sa niekoľkých študentov na ich skúsenosti a na to, s akým rozpočtom je potrebné pri štúdiu počítať. Pozn. Článok bol 27. 6. 2016 aktualizovaný­. (kav)

číst více

Študenti a dane

Študujete, no počas leta ste si privyrábali na brigáde? Alebo pracujete celý rok aj popri škole? Aj vás sa týka daňové priznanie, ktoré je potrebné podať do konca marca.

číst více

Kde využiť študentské zľavy

Nepochybnou výhodou študentského stavu sú okrem iného študentské zľavy. Mnohé z nich ponúkajú výraznú možnosť ušetriť na doprave, alebo nákupoch a bola by škoda o nich nevedieť.

číst více

Zmeny v sociálnych a motivačných štipendiách

Ak ste si v minulosti žiadali o priznanie sociálneho štipendia a plánujete to tento rok urobiť znova, zbystrite pozornosť. Od 1. septembra 2014 už k žiadosti oň nebudete môcť dokladať príjem z darovania.

číst více

Študenské pôžičky v slovenských bankách

Zo zápisníka študenta: Tento mesiac: Doprava do školy a v mieste štúdia: 35 €, strava: 75 €, nájomné: 100 €, iné náklady: 50 €. Vreckové od rodičov: 70 €, štipko: 50 €. Chýba mesačne: 140 €. Kam sa vyšplhajú Vaše náklady na život za mesiac a ako ich pokrývate? Jedným z riešení môže byť študentská pôžička.

číst více

Poplatky na vysokej škole

Kto a za čo od Vás môže požadovať počas štúdia, aby ste otvorili peňaženku? Za akých podmienok môže byť Vaše štúdium spoplatnené?

číst více