štúdium na VŠ

International Baccalaureate Diploma Programme – čo je to a kde to študovať

Napadlo ti niekedy študovať na strednej škole iné kurikulum ako to bežné zakončené maturitnou skúškou? Pokiaľ nie, dovoľ nám zoznámiť ťa s programom, ktorý sa nazýva International Baccalaureat alebo skrátene aj IB. Je to program pre študentov stredných škôl, ktorý sa dá študovať ako na Slovenku, tak v zahraničí. V našom článku sa dozvieš, v …

čítajte viac

Koľko stojí školné na Slovensku a koľko v zahraničí?

Vysokoškolské štúdium na Slovensku, i keď nie je väčšinou priamo spoplatnené, rozhodne niečo stojí. S akou približnou sumou je potrebné operovať pri vysokoškolskom štúdiu na Slovensku priniesol náš starší článok Koľko stojí vysokoškolský život? V prípade slovenských univerzít sa študent vo väčšine prípadov vyhne platbe školného ako takého, no ostatné školné náklady nie sú zdarma, a tak stojí …

čítajte viac

Ako na dobrú prezentáciu – časť prvá

S koncom školského roka súvisí aj množstvo testov, skúšaní a záverečných prezentácií. Práve v prípade prezentácií nejde len o obsah, ktorý prezentuješ, ale do veľkej miery záleží aj na jej forme a tom, ako ju prezentuješ. V sérií článkov sa dozvieš niekoľko tipov, ako z obyčajnej prezentácie spraviť niečo nevídané, čo pritiahne, ale aj udrží …

čítajte viac

Vysokoškolák, over si, či sa tvoj odbor otvorí aj v ďalšom roku

Obava je na mieste po vyhláseniach Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ), ktorá informovala o plánovanom rušení približne tisícky neperspektívnych študijných odborov. Rušenie by malo zasiahnuť všetky vysoké školy a všetky študijné programy, o ktoré je dlhodobo prejavovaný minimálny študentský záujem. Špeciálne čistky by sa mali udiať v odboroch cudzích menej populárnych jazykov. V odbore filológia je registrovaných …

čítajte viac

Chcem pracovať popri štúdiu. Ale v mojom obore!

Kde hľadať prácu v obore pri štúdiu Práca pri štúdiu je starou známou pre mnohých študentov. Privyrobiť si sa hodí každej študentskej peňaženke a preto sa už aj vám určite stalo, že ste stretli spolužiačku či spolužiaka vo vašom obľúbenom podniku či už ste boli na strane zákazníka alebo zamestnanca. Pre mnohých študentov práca často …

čítajte viac

Štipendium pre maturantov, ktorí si vyberú vysokú školu na Slovensku

Ostať študovať doma, a tým si zaistiť štipendium do výšky až 9000 eur bude možné vďaka novovzniknutej štipendijnej schéme rezortu školstva. Slovensko je krajinou, ktorú dlhodobo a akútne trápi problém s vysokým odlivom mozgov do zahraničia. Každý piaty študent volí namiesto vysokoškolského štúdia doma to v zahraničí. Takýto odliv si Slovensko ako krajina nemôže dovoliť, a tak pristúpilo Ministerstva školstva, …

čítajte viac

Verejné, štátne či súkromné vysoké školy, koľko ich máme na Slovensku?

Podľa Výročnej správy o stave vysokého školstva za rok 2020 vypracovanej Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR poskytovalo v roku 2020 vysokoškolské vzdelávanie na Slovensku 20 verejných vysokých škôl, 11 súkromných a 3 štátne vysoké školy. K tomu bolo na Slovensku oprávnených poskytovať vzdelanie aj päť zahraničných vysokých škôl. Najväčšie zastúpenie majú na Slovensku verejné vysoké …

čítajte viac

Kam si ešte stále môžeš podať prihlášku a na čo si dať pozor

Stále sa ešte rozhoduješ, ktorým smerom sa vydať po strednej škole? Alebo už máš prihlášku podanú, ale zvažuješ kam si podať ešte ďalšiu? Prinášame ti prehľad škôl, na ktoré si môžeš podať prihlášku ešte teraz a tipy, na čo si dať pri podávaní prihlášky pozor. Pri termínoch podávania prihlášok je dôležité dať si pozor na …

čítajte viac

Prokrastinácia: čo to je a ako s ňou bojovať

Slovo prokrastinácia sa v poslednom čase stalo bežnou súčasťou našej slovnej zásoby. Z analýzy vyplýva, že 80 až 95 percent vysokoškolákov počas svojho štúdia niekedy prokrastinovalo a že každý jeden z nás má tendenciu prokrastinovať. Čo ale prokrastinácia znamená, ako ju odlíšime od lenivosti a najmä ako sa jej vyhýbať? Čo je to prokrastinácia Prokrastinácia …

čítajte viac

Stav vysokých škôl v roku 2020 – v číslach

Aký bol priemerný vek či plat vysokoškolského profesora, koľko študentov sa hlásilo na vysoké školy v roku 2020, a aký bol podiel mužov a žien? Tieto a obdobné zistenia reflektovala výročná správa o stave vysokého školstva za rok 2020, ktorá taktiež poskytla medziročné porovnanie vysokých škôl na Slovensku s rokom 2019. V roku 2020 došlo k medziročnému nárastu počtu vysokoškolákov v porovnaní s rokom …

čítajte viac