Cudzí jazyk

Jazyky sa dajú naučiť aj zadarmo

I navzdory júlu za nami majú vysokoškoláci do začiatku akademického roku ešte ďaleko. Do letného dovolenkového či brigádnického programu sa dá zaradiť i drobná aktivita, ktorá môže priniesť veľké výsledky – učenie jazykov. To je dnes totiž vďaka najrôznejším aplikáciám a stránkam skutočne jednoduché a študovať sa dá i pri predávaní zmrzliny.

čítajte viac

Rozhovor: Stáž v zahraničí sa jednoducho oplatí

Zuzana Ďuricová nedávno ukončila bakalársky stupeň v odbore prekladateľstvo a tlmočníctvo ruského a anglického jazyka na UKF v Nitre. Tretí ročník však nepresedela len v škole. Vďaka organizácii SAIA si ho spríjemnila stážou v Rusku, kde si mohla v praxi odskúšať to, čo sa v škole naučila.

Mini-Erasmus – generálka vysokoškolského života

Štúdium v zahraničí už dávno nie je vymoženosťou iba vysokoškolského štúdia. Každým rokom do zahraničia vycestuje viac a viac stredoškolákov. Medzi najobľúbenejšie výmenné programy patrí jednoznačne Erasmus. Všeobecne známy štipendijný program umožňuje študentovi vycestovať na jeden alebo dva semestre do zahraničia. Čo by sa však stalo, ak by študent mohol odísť na takýto študentský „prieskum“ vo svojej domácej krajine? S odpoveďou prišlo občianske združenie Future Generation Europe a rozbehlo na Slovensku program Mini-Erasmus.

Pomaturitné štúdium jazykov

Jedna z využívaných možností, ak sa Vám nepodarí dostať na vysokú, je zdokonaľovanie sa v cudzom jazyku. Dnes už totiž neplatí len „Čím viac jazykov vieš, toľkokrát si človekom“, ale hlavne „Čím viac jazykov ovládaš, tým máš vyššiu šancu sa uplatniť na trhu práce“. Pozn. Článok bol 27. 6. 2016 aktualizovaný­. (kav)

Zahraničné stáže

Pracovné, študijné, výskumné, výmenné, dobrovoľné… Skúsenosti v oblasti vzdelania, z praxe, ale aj tie „ľudské“. To všetko môžete získať, ak sa chystáte počas štúdia alebo krátko po jeho skončení vycestovať do zahraničia. Jedinečná možnosť, výzva a podnetná cesta, ako sa nedostať na dráhu vysoká škola – titul – úrad práce.