Prax

Rozhovor: Mladí ľudia, ktorí chcú písať, k tomu musia mať priestor

V prvom ročníku na vysokej škole sa študenti snažia najskôr zorientovať v novom prostredí a až potom začnú rozmýšľať nad nejakou praxou vo svojom odbore. Radka Kováčová, tretiačka – žurnalistka na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, pristúpila k tomu inak. Založila lifestylový webmagazín Vinzine a aj keď je sama ešte študentka, ponúkla možnosť praxe ostatným nádejným žurnalistom.

čítajte viac

Rozhovor: Stáž v zahraničí sa jednoducho oplatí

Zuzana Ďuricová nedávno ukončila bakalársky stupeň v odbore prekladateľstvo a tlmočníctvo ruského a anglického jazyka na UKF v Nitre. Tretí ročník však nepresedela len v škole. Vďaka organizácii SAIA si ho spríjemnila stážou v Rusku, kde si mohla v praxi odskúšať to, čo sa v škole naučila.

Súťaž o stáž v OSN – New York, Ženeva, Viedeň

Ak si študentom vysokej školy, zaujímaš sa o medzinárodné vzťahy a diplomatické misie, je tu príležitosť zapojiť sa do súťaže o najlepšiu esej na tému rozvojovej spolupráce.

Práca počas štúdia

Ak potrebujete popri škole aj pracovať, je dobré vedieť, aké máte práva a povinnosti pri takomto „dvojitom“ živote. Aké zmluvy , dohody a pracovné pomery môžete získať, aké dane a odvody ste povinní platiť a aké sú výnimky?

čítajte viac

Prvé výsledky prieskumu projektu Vysokoškoláci do praxe

Národný projekt Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti si kladie za cieľ prispôsobovať štúdium na vysokej škole skutočným potrebám dnešného trhu a sprostredkovávať študentom možnosti priameho zapojenia sa do praxe.

Zahraničné stáže

Pracovné, študijné, výskumné, výmenné, dobrovoľné… Skúsenosti v oblasti vzdelania, z praxe, ale aj tie „ľudské“. To všetko môžete získať, ak sa chystáte počas štúdia alebo krátko po jeho skončení vycestovať do zahraničia. Jedinečná možnosť, výzva a podnetná cesta, ako sa nedostať na dráhu vysoká škola – titul – úrad práce.

čítajte viac

Platový systém alebo kto, čo a za koľko

Jednou z dôležitých motivácií pri výbere budúceho povolania je Váš budúci plat. Aj keď nie je jedinou, Vaše rozhodovanie určite ovplyvní. Máte predstavu, koľko by ste chceli zarábať a koľko euro na výplatnej páske môžete približne na Slovensku očakávať?