Príprava

Ako sa pripraviť na ústne prijímačky?

Absolvovaním maturity vaša ťažká úloha nekončí. S rovnakou dôležitosťou by ste totiž mali pristupovať aj k prijímacím skúškam na vysokú školu. Nezaháľajte a poriadne sa pripravte na to, čo vás čaká a neminie.

Perličky od maturantov

Maturitná skúška potrápi okrem vašich vedomostí aj nervy. Stres je výrazným faktorom, ktorý dokáže ovplyvniť výsledok odpovede, a aj vďaka nemu niekedy nastanú naozaj vtipné momenty, na ktoré študenti zabudnú len málokedy.

čítajte viac

Riaditeľka gymnázia: Na ústnu maturitu sa pripravujte priebežne

Nepodceňujte prípravu na maturitnú skúšku! Mgr. Ľuboslava Lacjaková je riaditeľkou slovenského skvostu – Prvého slovenského literárneho gymnázia (PSLG) v Revúcej. V rozhovore nám porozprávala o jednej veľmi výnimočnej škole ale aj o priebehu obávanej skúšky dospelosti – maturity.

čítajte viac

Ako si rozplánovať akademický týždeň?

Dôležitý deň D sa vám každou jednou chvíľou približuje závratnou rýchlosťou. Prihlášky na vysokú školu máte rozoslané, písomné maturitné skúšky sú už za vami a tak vás ešte čaká ústna maturita. Predtým, než sa za vami definitívne zatvoria dvere učební, v ktorých budete odpovedať, užijete si ešte akademický týždeň. Pokiaľ tento pojem nepoznáte, nebojte sa, určite sa zoznámite. Akademický týždeň totiž predstavuje sedem dní pred ústnou maturitnou skúškou, no verte či nie, v ten posledný určite nebudete oddychovať. Preto je dôležité, aby ste vedeli, ako si toto obdobie rozvrhnúť. Pamätajte, že hektolitre kávy rozhodne nie sú kľúčom, preto tu pre vás máme zopár trikov, ako zmaturovať a nezblázniť sa.

čítajte viac

Pripravte sa na maturitnú slohovú prácu

Čaká vás prvá veľká skúška života. Vykonať ju však musíte bez pomoci rodičov, učiteľov alebo kamarátov. Reč je samozrejme o maturitnej skúške, ktorá je dôležitým krokom k vašej budúcnosti. Po krásnom obdobím v ktorom si väčšina z vás užila oslavu stužkovej, vás teraz čakajú o čosi náročnejšie chvíle. Sú nimi riadne termíny externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky. V študentskom slovníku to poznáte oveľa jednoduchšie – ako písomku a sloh. V predmetoch slovenského jazyka a literatúry sa toto testovanie uskutoční v utorok 15. marca 2016. Poďme sa spolu pozrieť na to, aké témy slohových prác by vás mohli čakať.