Hľadáte „učenie“

Reformácia

NĚMECKO V 16. STOROČÍ Rozdrobenosť, slabý panovník, cirkev je bohatá (vlastni dve tretiny pôdy) Po zámorských objavoch oslabenie obchodu, zvyšujú sa povinnosti poddaných 1517 Martin Luther- jeho učenie má úspech, ale pápež ho uzná za kacíra PODSTATA LUTERÁNSKÉHO UČENIA Jediná autorita je Biblia Zákaz predaja odpustkov Zruší kláštory Zruší celibát Nariadi voľbu cirkevných hodnostárov Zruší tzv. ušnú spoveď Prijímanie pod …

čítajte viac

Križiacke výpravy

ARABSKÁ RÍŠA Islam – prorok Mohamed – r. 622 ušiel do Mediny (začiatok moslimského letopočtu), viedol svätú vojnu (džihád) proti neveriacim, jeho učenie je spísané v Koráne Dva smery – šíiti a sunniti Mohamedov nástupca – kalif – vládca islamského štátu Abú Bakr, Omar I. Nástupnícke spory – zvíťazili Umajjovci Abbásovci – štát rozdelili na provincie, na čele každej stál emir, kalifov zástupca – vezír Sídlo …

čítajte viac

Husitské hnutie, kresťanstvo v stredoveku

313 – Milánsky edikt rozdelenie cirkvi na západnú a východnú – rozpory (Konštantínopol neuznával nadradenosť rímskeho biskupa) východorímska cirkev mala na čele cisára – cézaropapizmus západorímska cirkev mala pápeža Lev I., Gregor I. Veľký v 6.-8. St. vznik kláštorov – sieť benediktínskych kláštorov – benediktíni boli najrozšírenej­šia rehoľa 1054–1. schizma – definitívny rozkol medzi západnou a východnou cirkvou (ortodoxnou) benediktínsky kláštor v Cluny – reformné hnutie …

čítajte viac

Jagelovci

VLADISLAV II. Ruší daň z komína, nemal z čoho platiť vojsko, preto rozpustí Čierny pluk 1491– bratislavské dohody o nástupníctve (ak vymrú Habsburgovci, Jagelovci môžu nasyúiť na nemecký trón a naopak) 1515 dvojsobáš: Ľudovít Jagelovský a Mária Habsburská, Anna Jagelovská a Ferdinand Habsburský Tomáš Bakocs – ostrihomský arcibiskup, chcel byť zvolený za pápeža vyzval Uhorsko ku križiackej výprave 1514 na čele vojska …

čítajte viac

Grécko-perzské vojny

posilnenie Perzskej ríše- panovník Dareios I. mestské štáty boli podriadené a museli platiť dane Perzskej ríši 500 pnl vypuklo protiperzské povstanie povstalci mali pomoc od Aténčanov, napriek tomu boli porazení a mesto Milétos bolo dobyté Peržania chceli ovládnuť celú egejskú oblasť, ako zámienku mali aténskau pomoc Grékom pri povstaní 1. PERZSKÉ ŤAŽENIE 492 pnl prekročili Marmarské more neúspešné, lebo väčšinu …

čítajte viac

Staroveká India a Čína

STAROVEKÁ INDIA Harappské obdobie (2300–1600 pnl) usadlý roľnícky spôsob života vznik harappskej kultúry strediská Harappa a Mohendžodaro používali protoindické písmo, ktoré je dodnes nerozlúštené zánik harappskej kultúry spôsobil príchod árijských kmeňov okolo r. 1500 pnl Védske obdobie (1200–600 pnl) védy – zbierky chválospevov, zaklínadiel, obetných návodov a melódií z kočovných árijských kmeňov sa stávajú roľníci indické kasty: rádžovia – …

čítajte viac

Výber študijného odboru – ako na to?

Niekoho baví matematika aj dejepis, ide mu všetko. Druhého zas len biológia a už na strednej škole vie, že sa bude hlásiť na medicínu. Iný vôbec netuší, aký odbor si vybrať. Ako sa správne rozhodnúť? Ak práve uvažujete nad podobnými vecami, pravdepodobne ste sa Vy alebo niekto z Vašich blízkych ocitli pred životnou výzvou výberu študijného odboru. Ako sa dá v tejto niekedy spletitej situácii zorientovať?

čítajte viac

Výber vysokej školy

Je to ako seriál na pokračovanie. V prvom diele sme po dlhých útrapách zistili, aký odbor nás zaujíma a konečne sme si zhlboka vydýchli, pretože sme urobili kus práce. Vzápätí je tu však nová séria otázok: na akej škole sa rozhodneme študovať a podľa akých kritérií?

čítajte viac

Vysoká škola: skúška vôle a motivácie

Na vysokej Vás čaká jedna zásadná zmena: nikto Vás už, bohužiaľ alebo našťastie, nebude tlačiť do domácich úloh a plnenia Vašich povinností. Podmienky bývajú jasne dané: buď seminárnu prácu odovzdáš alebo sa Ti predmet neuzná. Buď sa na zápočtovú písomku naučíš, alebo nebudeš pripustený ku skúške. Nič osobné. Pre niekoho vysnívaná úľava, na ktorú čakal, pre niekoho chýbajúci bič nad hlavou, bez ktorého sa nevyburcuje k žiadnej činnosti. Ak to o sebe ešte neviete, zistite, ktorý ste typ, mohlo by Vám to podstatne uľahčiť život.

čítajte viac

Disciplinárna komisia

Disciplinárna komisia príslušnej fakulty prerokúva disciplinárne priestupky študentov, má právo navrhnúť sankcie či v krajnom prípade odporučiť vylúčenie študenta zo štúdia. Konečné rozhodnutie ale spravidla prináleží rektorovi. Súvisiaci odkaz: akademický senát

čítajte viac