Filológia

Odbor zaoberajúci sa jazykom, literatúrou, ústnej ľudovou slovesnosťou a kultúrou nejakého národa prostredníctvom literatúry a kulturněhisto­rického kontexte.

Filmová veda

Odbor, ktorý zahŕňa štúdium dejín kinematografie a teóriu filmovej tvorby, prípadne základy estetiky, filmové kritiky, teóriu umenia a pod Jedná sa najmä o štúdium teoretickej.

Študijné kruh

Označenie pre stredne veľkú skupinu študentov v rámci jedného ročníka, ktorá má spoločný rozvrh a trávia spolu teda pravidelne veľa času, takže atmosféra v rámci kruhu pripomína viac atmosféru triedneho kolektívu ako u skupín pozostávajúcich z celých ročníkov. Dnes sa kruhy vyskytujú skôr výnimočne, na niektorých školách len v prvých ročníkoch, vo väčšej miere potom napr na lekárskych fakultách.

PharmDr.

Doktor farmácie, akademický titul; môžu ho získať absolventi farmaceutických fakúlt, ktorí absolvujú rigoróznu skúšku, v ČR je udeľovaný od r 1998. Související odkazy: MUDr.

Študijné Nevyhnutná podmienka

Predmet či skúška, ktorá musí byť splnená pred zapísaním iného predmetu či pred možnosťou ďalšieho štúdia.

Seznamovák

Ako už z názvu vyplýva, že cieľom seznamováku je vzájomné zoznámenie sa študentov; môže sa jednať o niekoľko dní (napr. pre študentov prvých ročníkov jednotlivých odborov) alebo i len hodín (napr. zoznamovací večierok – pre všetky pařbychtivé študentov = o)).

Konzultačné hodiny

Vyhradený čas odborníka pre študentov, k prebratí (konzultovaním) určitých problémov, otázok, atď; ten sa im venuje osobne a snaží sa im pomôcť.

Fakultných

Poverená osoba, ktorá má na starosti koľaje (ubytovacie zariadenia pre študentov); stará sa o poriadok na koľajniciach, platby za ubytovanie, atď

Učo

Ide o unikátne číslo každého študenta alebo zamestnanca, ktoré by ho malo identifikovať; pretože táto skratka úplne zdomácnela, používame ju a skloňuje ako každé iné slovo.

Skriptá

Základné textová pomôcka pre žiaka pri vyučovaní a opora práce učiteľa; pre študentov spolu s vlastnými záznamy prednášok jedným z dvoch hlavných zdrojov informácií.