Prijímacie konanie

Akým chybám sa vyvarovať pri podávaní prihlášky?

Podávanie prihlášok na vysoké školy v prvom termíne sa síce pomaly, ale nezastaviteľne blíži a bude tu ani sa nenazdáme. Na čo je ale dobré si dať pri vypĺňaní prihlášky pozor? K chybám dochádza častokrát iba z čírej nepozornosti uchádzača vo fáze uvádzania vyžadovaných informácií. Či už ide o preklep v číselných údajoch ako je rodné číslom, dátum narodenia, no …

čítajte viac

Ako sa pripraviť na ústne prijímačky?

Absolvovaním maturity vaša ťažká úloha nekončí. S rovnakou dôležitosťou by ste totiž mali pristupovať aj k prijímacím skúškam na vysokú školu. Nezaháľajte a poriadne sa pripravte na to, čo vás čaká a neminie.

čítajte viac

Ako si vybrať prípravný kurz na VŠ

O chvíľu končíte strednú školu, vyberáte si odbor, v ktorom budete pokračovať na vysokej škole a pozeráte si podmienky prijatia. Zistíte, že aby vás prijali, musíte zvládnuť prijímacie skúšky, na ktorých však budú od viac vyžadovať viac vedomostí, ako vám na vašej strednej škole ponúkajú. Čo teraz? Možnosti sú dve – samoštúdium alebo prípravný kurz na VŠ.

čítajte viac

Rozhovor: Ako sa dostať na školu v Česku?

Odvážny, nebojácny a zvedavý. Tak by sa dal opísať Valerián Lukačko. Aktuálne študent žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave, ktorí v minulosti drel školské lavice aj v susednom štáte – Českej republike. Svoje sny si splnil na Univerzite Karlovej v Prahe, odkiaľ si do života odniesol bakalársky titul. Potom sa rozhodol pre návrat do rodnej krajiny, bližšie ku svojmu milovanému Popradu. Čo všetko však zažil počas štúdia „u susedov“?

Odvolanie sa oplatí napísať

Maturity má väčšina študentov úspešne za sebou, zaslúžený letný oddych musí ešte chvíľu počkať. Jún je už tradične mesiacom prijímacích skúšok na vysoké školy a možno aj písania odvolaní. Pozn. Článok bol 1. 6. 2016 aktualizován. (kav)

čítajte viac

Podávanie prihlášok na VŠ na poslednú chvíľu

V prípade, že ste sa už niekedy v minulosti spolu s rodičmi rozhodli, že si kúpite dovolenku s označeným „last minute“ určite viete, aké stresujúce dokáže byť rozhodovanie a rovnako tak aj vybavovanie všetkých potrebných a dôležitých vecí na poslednú chvíľu. Ak patríte do skupinky študentov, ktorí si už dlhšiu dobu odkladajú povinnosti týkajúce sa podania prihlášky na vysokú školu zo dňa na deň, teraz je ten najvhodnejší čas, aby ste sa konečne rozhodli a rozhýbali. Veď toto rozhodnutie výrazne ovplyvní vašu budúcnosť a podanie prihlášky je prvým krokom smerom ku štúdiu na vysokej škole.

čítajte viac

Ako si vybrať: Súkromná alebo verejná vysoká škola?

S novým rokom opäť prichádza aj obdobie, počas ktorého si budete podávať záväzné prihlášky na vysoké školy. Pre mnohých z vás práve tento životný krok znamená splnenie svojich snov. Túžite predsa objavovať nové miesta a spoznávať zaujímavých ľudí. Práve kvôli množstvu podobných aspektov toto rozhodnutie nepatrí medzi tie jednoduché. Vybrať si predsa máte budúcnosť a smer, ktorým sa chcete v živote uberať. Predtým, než sa pevne rozhodnete by ste mali poznať všetky svoje možnosti.

čítajte viac

Česká alebo slovenská vysoká škola?

Ísť študovať na vysokú školu do susedného štátu nie je pre Čechov a Slovákov dnes žiadny problém. Vysoké školy sú na túto situáciu pripravené a umožňujú študentom odpovedať aj odovzdávať práce v ich rodnom jazyku. Podľa čoho sa však rozhodnúť, v ktorom štáte študovať?

Strašiak menom prihláška

Neodvratne sa blížia termíny podávania prihlášok na vysoké školy a toto obdobie je pre mnohých stredoškolákov veľmi stresujúce. Správne vyplnenie a odoslanie prihlášky je prvým krokom k úspešnému štúdiu na vysokej škole, a preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád a tipov, ako túto nevyhnutnú byrokratickú činnosť zrealizovať bez problémov. Napokon vysoká škola je bránou do „dospeláckeho“ života, ku ktorému nevyhnutne patria aj rôzne „vypisovačky“.

Národné porovnávacie skúšky

Pravdepodobne ste o nich už počuli. Tento projekt českej spoločnosti SCIO sa totiž rýchlo rozšíril aj na Slovensku. Stále viac fakúlt prijíma uchádzačov práve na základe testov NPS. Ktoré fakulty to sú, ako skúšky prebiehajú, ako sa vyhodnocujú, aké druhy testov obsahujú, ako sa na ne pripraviť?