Absolvent

Alternatívy k vysokej škole – čo robiť, keď nejdete na VŠ?

Či už si dávate rok voľno, na vysokú školu vás neprijali alebo sa na ňu nechystáte ísť vôbec. Dôvody, prečo bezprostredne po maturite nepokračujete v štúdiu na vysokej škole môžu byť akékoľvek. No keď nie vysoká škola, čo ďalej? Aké sú možnosti?

čítajte viac

Mladí absolventi: Informatika vás musí baviť

V počítačoch sa vyzná! Juraj Štancel (24) vyštudoval odbory – Aplikovaná informatika a Kognitívna veda na Univerzite Komenského v Bratislave. Po získaní magisterského titulu sa zamestnal ako Java Developer. Toto všetko nám prezradil o informatike.

čítajte viac

Rozhovor: Ako sa dostať na školu v Česku?

Odvážny, nebojácny a zvedavý. Tak by sa dal opísať Valerián Lukačko. Aktuálne študent žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave, ktorí v minulosti drel školské lavice aj v susednom štáte – Českej republike. Svoje sny si splnil na Univerzite Karlovej v Prahe, odkiaľ si do života odniesol bakalársky titul. Potom sa rozhodol pre návrat do rodnej krajiny, bližšie ku svojmu milovanému Popradu. Čo všetko však zažil počas štúdia „u susedov“?

Videoknižnica s príbehmi profesionálov

Ako si vybrať svoje budúce zamestnanie? Keď hľadáme odpoveď na túto otázku, radíme sa s rodičmi, učiteľmi, robíme si rôzne testy, chodíme na praxe, hľadáme na internete, čo nás zaujíma. Od koho sa však dozviete lepšie, ako to v praxi beží? Predsa od samotných zamestnancov.

čítajte viac

Čerstvý absolvent alias štúdium končí

Moje štúdium sa chýli ku koncu alebo som si odniesla zo študijného diplom a som teda čerstvým absolventom.Lenže čo teraz? Chcem prerušiť štúdium, zmeniť odbor, nadviazať ďalším vzdelávaním, pracovať? V článku krátky exkurz do možností, keď sa ocitnete na tomto životnom rázcestí.

čítajte viac

Platový systém alebo kto, čo a za koľko

Jednou z dôležitých motivácií pri výbere budúceho povolania je Váš budúci plat. Aj keď nie je jedinou, Vaše rozhodovanie určite ovplyvní. Máte predstavu, koľko by ste chceli zarábať a koľko euro na výplatnej páske môžete približne na Slovensku očakávať?