Slovenská republika

Zlepšite svoje šance na prijatie

Prichádza obdobie, počas ktorého sa podávanie prihlášok na slovenské alebo zahraničné vysoké školy zintenzívni. Každý z vás bude pociťovať stres z toho, či sa rozhodol správne a aké sú reálne šance na vaše prijatie. Dôležitá je pre vás prihláška ale aj životopis. Prezradia o vás oveľa viac, než si vôbec myslíte.

čítajte viac

Toto sú najlepšie slovenské fakulty

Chystáte sa na vysokú školu a premýšľate nad tým, na akom mieste v porovnaní s ostatnými univerzitami na Slovensku by sa umiestnila? Odpoveď na túto otázku vám priniesla akademická rankingová a ratingová agentúra ARRA, ktorá v roku 2015 priniesla už v poradí jedenáste hodnotenie jednotlivých fakúlt vysokých škôl na Slovensku.

Takto sa býva v Bratislave na internátoch 2.časť

S nástupom na vysokú školu vás čaká aj nový režim. Budete sa musieť osamostatniť a zvyknúť si na to, že sa o izbu už nedelíte so svojim súrodencom ale s celkom novým a cudzím človekom. Krásnu kuchyňu, ktorá sa nachádza v pohodlí vášho domova, vystrieda kuchynka na chodbe a rad hladných študentov, ktorí nestihli večeru v jedálni a preto si prišli pripraviť pokrmy rôzneho druhu práve do tejto miestnosti. Nenechajte sa však odstrašiť, mladí ľudia si dokážu spoločne strávený čas na internátoch spríjemniť napríklad spevom, hrou na hudobné nástroje alebo odovzdávaním vzácnych kuchárskych vedomostí ďalším generáciám chemikov, fyzikov, matematikov alebo tlmočníkov. V Bratislave môžete bývať hneď na niekoľkých internátoch. V minulej časti ste sa dozvedeli o Štúráku, Átriových domkoch, Manželských internátoch, ubytovacom zariadení Slovenskej zdravotníckej univerzity ale aj o Študentskom domove Mladá garda. V druhej časti vám prinesieme informácie o ďalších možnostiach ubytovania študentov v metropole Slovenska.

čítajte viac

Takéto sú poplatky na vysokých školách

Zvládli ste maturitné skúšky a prijali vás na vysokú školu. Vstupujete do úplne novej etapy života a je potrebné, aby ste vedeli kto a čo vlastne od vás môže počas vášho štúdia požadovať, aby ste otvorili peňaženku. Za akých podmienok môže byť vaše štúdium spoplatnené? Pomôcť vám môže najmä Zákon z 21. februára 2002 o vysokých školách.

čítajte viac

Študuj doma 2 : Čo ťa čaká vo Zvolene, Žiline a Trnave?

Už ste si poctivo vyplnili a odoslali prihlášky na vysoké školy? Pokiaľ ste si pri čítaní prvej vety odpovedali kladne, tak sa niektorí určite tešíte, a iní sa možno v kútiku duše obávate toho, čo vás v nasledujúcich mesiacoch čaká. Predstava štúdia na vysokej škole je možno v tomto momente ešte vzdialenejšia, než kedykoľvek predtým, pretože sa po opadnutí stresu spôsobeným podávaním prihlášky veľmi rýchlo približujú maturitné skúšky a taktiež prijímacie skúšky na vysoké školy. Určite sa však môžete vopred pripraviť na to, čo vás čaká v ďalších slovenských mestách. Druhý diel tejto série vám totiž prezradí, aké to bude žiť vo Zvolene, Žiline a Trnave.