Poslední Arpádovci

ONDREJ II. vedie výpravy ( 17 výprav do Haliča) 1217 5. križiacka výprava do Jeruzalema- neúspešná donačná politika – rozdával kráľovské majetky za vojenské zásluhy a prenajímal kráľovské príjmy Židom a izmaelitom (moslimským obchodníkom) zemania (servienti) sú nespokojní a začali sa búriť prinútia ho vydať Zlatú bulu r. 1222 ak kráľ podnikol výpravy, ktorá trvala viac ako 3 mesiace, …

čítajte viac

Uhorský štát

MAĎARI Byzancia spomína oblasť Lebédiu (Ural..), kde žili Maďari Pečenehovia – kočovný kmeň, ktorý zaútočil na Lebédiu 9. st. Byzancia a Maďari zaútočia na Bulharov – dohoda, že keď Maďari vyhrajú, môžu sa usadiť na Balkáne- vyhrali však Bulhari a Maďari ustupujú Svätopluk II. dovolí Maďarom usídliť sa pri Tise ( 200 tis. Ugrofínov a 20 tis. Turkotatarov) 907 bitka pri Bratislave- …

čítajte viac

Veľká Morava

SAMOVA RÍŠA 6. st. nájazdy Avarov- Slovania sa vzopreli, pridal sa k nim franský kupec Samo, pod jeho vedením zvíťazili v bitkách a zvolili si ho za vládcu Samo sa postavil aj franskému kráľovi Dagobertovi a porazil ho v bitke pri Vogastisburgu Samova ríša bola kmeňovým zväzom a po jeho smrti sa rozpadla- bol to prvý pokus Slovanov vytvoriť si …

čítajte viac

Byzantská ríša

Pomenovanie Byzancia pre Východorímsku ríšu je odvodené od prístavu Byzantion, v 330 ho cisár Konštantín prebudoval a dostal názov Konštantínopol, Slovania používali názov Carihrad JUSTINIÁN I. (527–565) Porazil Vandalov v s. Afrike a Ostrogótov a územie Talianska pričlenil k Byzantskej ríši Jeho taliansky miestodržitel sídlil v Ravenne Boje s Peržanmi, po ktorých bola Byzancia oslabená, ale nakoniec uzavreli mier Ríša začala strácať dobyté …

čítajte viac

Slovania

príchod v 4.-5. storočí pravlasť – rieky Odra, Visla, Dneper 3 SMERY OSÍDLENIA Spoza Karpát- severní Slovania Spoza Tisy- východní a juhovýchodní Slovania Z územia Čiech- západní Slovania TEÓRIE že Slovania tu žili stále že prišli z Trácie hlavným zamestnaním poľnohospodárstvo, kováčstvo, kovolejárstvo, výroba keramiky, brtníctvo (lesné včelárstvo) rodiny monogamné rodina → kmeň → náčelník ľudové zhromaždenie zbor staršinov- veča bohovia: …

čítajte viac

Franská ríša

I. DYNASTIA MEROVEJOVCOV CHLODOVIK I. MEROVEJOVSKÝ vládol Frankom z okolia dnešného mesta Tournai, zjednotil franských náčelníkov 486 ovládol strednú Gáliu Nechal sa pokrstiť, čím si získal podporu pápeža – spolupráca- pápež potreboval podporu proti ariánskym kresťanom, Chlodovik zase požehnanie kresťanskej cirkvi Porazil ariáncov, ktorí boli jedným z najväčších rozkolov cirkvi, lebo odmietali pápeža, mali podporu u Vizigótov v J Francúzsku (Frankovia ich …

čítajte viac

Stredovek

zaoberá sa ním medievalistika feudalizmus – jediný vlastník všetkej pôdy (feudum=léno) je kráľ, ktorý ju rozdeľuje stavovská spoločnosť (v antike bola občianska), hierarchicky usporiadaná – lénny systém kráľ církev – 1. stav – stáva sa prvým stavom, lebo je jediná vzdelaná, suplovala štátnu správu, jej úlohu modliť sa za kráľa feudáli – 2. stav – odvádzajú daň z krvi, bojujú za kráľa meštiactvo – 3. stav poddaní – 4.stav museli odvádzať …

čítajte viac

Sťahovanie národov

PRÍČINY ekonomické problémy zmena klímy extenzívne poľnohospodárstvo – obrábali časť pôdy 5–6 rokov, potom odišli inde a opäť sa vrátili populačná explózia GERMÁNI zo Škandinávie Góti – 375 nl ich porazili Huni pri Čiernom mori a oni sa rozdelili: Vizigóti – išli do Španielska vtrhli do Itálie a 410 nl vyplienili Rím Ostrogóti – išli do Talianska Frankovia – do Gálie Anglovia …

čítajte viac

Dominát, zánik Ríma

DOMINÁT „Duminus et Deus“ – Pán a Boh pokles počtu otrokov vznik domén – veľkostatky, nezávislé od okolia, s vlastnou remeselnou výrobou finančná, politická kríza DIOKLECIÁN (284–305 nl) nechal sa titulovať ako Dominus set Deus (preto dominát) prenasledoval kresťanov nový spôsob vlády – tetrarchia (vláda 4 cisárov) rozdelil ríšu na provincie, tie na diecézy a potom prefektúry posilnil hraničné vojská, …

čítajte viac

Principát, situácia na Slovensku

ADOPTOVANÍ CISÁRI MARCUS COCCEIUS NERVA Vládol iba dva roky (96–98) TRAJÁN (98–117) Bol výborný vojvodca a pred svojím nástupom na trón bol miestodržiteľom provincie Germánia. Vo vnútornej politike rešpektoval senát, podporoval právo, stabilizoval financie a zabezpečil rozvoj ríše. V zahraničnej politike sa vrátil k výbojným vojnám a za jeho vlády dosiahla Rímska ríša svoj najväčší územ¬ný rozmach …

čítajte viac