Romantizmus, Viktor Hugo

ROMANTIZMUS

• spája sa s barokom
  • únik od reality, príklon k nadreálnosti
  • sloboda umelcov v tvorbe, odmieta poriadok, pravidlá – SYNKRETIZMUS
  • prechod od feudalizmu ku kapitalizmu
  • FR buržoázna revolúcia, hospodárske, politické, sociálne zmeny, industrializácia
  • chudoba, ponižovanie, vykorisťovaie v spoločnosti
  • HESLO: sloboda, rovnosť, bratstvo
  • hrdina žijúci na pokraji sna a stanoví si svoje ideály a je ochotný ísť za týmito cieľmi, uprednostňuje inštinkt, pocity, má idealizované vlastnosti (nadľudia)
  • Titanizmus – hrdina umiera za svoje ideály
  • skepsa voči racionalite, príklon k duši, emóciám, citom→melanchólia, smútok, depresia, pesimizmus, hľadajú útechu v prírode
  • základný konflikt – spor medzi skutočnosťou a snom
  • individualizmus
  • autoštylizácia autora do hl. postavy, pocitov
  • dominuje lyrika – pocity
  • dráma – vo veršoch, lyricko-epické diela
  • útecha v prírode
  • postavy tulákov, väzňov, zbojníkov – idealizované na zdôraznenie niektorých výnimočných vlastností→KONTRAST s inými postavami (škaredý, ale dobrý)

VIKTOR HUGO

• miloval architektúru

CHRÁM MATKY BOŽEJ V PARÍŽI

• boj dobra so zlom, ide o porazenie zla→rozprávko­vý nádych

kľúčový hrdina: Quasimodo

• autor pracuje s idealizáciou a harmóniou kontrastu
  • situované v Paríži – katedrála Notre Dame 15.storočie
  • autor je aj rozprávač – VŠEVEDIACI
  • na základe fikcie a histórie
  • načrtol situáciu Parížskeho stredoveku, spoločnosť, chudobu
  • Parížske búrenie sa proti chudobe
postavy

– Quasimodo-dobré srdce, navonok odpudivý, mrzák, hrbáč, znetvorené oko, nos ako placka,smiešne končatiny – je zvonárom, pomocník, chlapec pre všetko,
– Frolo-kňaz, negatívna postava, predstavuje tyrana (nedostávalo sa mu lásky, bol zakomplexovaný, mal smutné detstvo)
– kontrastne vykreslené charaktery
– Quasimoda sa na Frola upel, chrám Matky Božej bol pre preňho kolískou, domovom, neskôr sa stal neoddeliteľnou súčasťou
– keď Quasimodo ohluchol (praskol mu bubienok pri práci so zvonmi v chráme), prestal aj rozprávať, uzavrel sa do seba, aby sa mu ešte viac nevysmievali
– sviatok bláznov (náboženské hry)→sot-soties(hlupák), ľudia si dávali na hlavy masky so somárskymi ušami, v ten deň sa nepracovalo→cielená paródia

obsah

– Dej sa začína sviatkom bláznov a na tamburíne hrá a tancuje Esmeralda – pôvabná talentovaná cigánka a všimne si ju kráľ lukostrelcov (Fabius), ktorý je predstaviteľom pozitívnej energie
– Quasimodova matka bola krásna a niesla svoje dieťa, ale Frolo ju prenasledoval, zomrela a novorodenca si zobral kňaz do kláštora a bol tam vychovaný. Quasimodo – dobrák, ktorý nevie odhaliť skutočnú pravdu, zlú dušu Frola, ktorá bola zastrená duchovným stavom
– Frolo chce získať Esmeraldu→pretože mu neopätovala city, je zamilovaná do lukostrelca Fábiusa
– V sviatok bláznov, keď majú vybrať blázna spomedzi davu, vyberú Quasimoda-nepotrebujú žiadnu extra masku. Quasimoda dotiahnu na pódium a začnú po ňom hádzať paradajky, priviažu ho o tyč. Esmeralda mu podá pohár vody – uľútostila sa nad ním a v tomto okamihu sa Quasimodo do Esmeraldy zaľúbil.
– Zrazu sa spustila vzbura, že v Cirkvi nie je nič také, aké by malo byť (hrešia). A tak Frolo poslal vojsko s koňmi, aby rozohnali dav.
– Quasimodo nie je hoden Esmeraldinej lásky.

kontrasty

– dobro a zlo
– Quasimodo a Esmeralda
– Quasimodovo vnútro
– Frolo – duchovný, ktorý sa neštíti vraždy a chce zajať aj za život Esmeraldu a kráľa lukostrelcov. Quasimodo povie Frolovi, že kde sa ukrýva Fábius a Esmeralda. Quasimodo nakoniec pomôže Esmeralde a zrúti sa pilier, ktorý spadne na Frola.
– Fábius mal snúbenicu a keď stretol Esmeraldu, vznikla „láska na prvý pohľad“. Fábius je veľmi pekný mladý muž, ale vnútorne je prázdny, je si vedomý svojho šarmu, vychutnáva si pozornosť žien.
– Frolo odhalí Esmeraldu a Fábiusa, ako sa bozkávali, mali tajnú schôdzku a Frolo (zahalený s kapucňou) prebodol Fábiusa, lebo sa v ňom stupňovala vášeň, túžba po Esmeralde. A Esmeralda si začne myslieť, že je mŕtvy. Objavila sa stráž a Esmeraldu obvinili z vraždy a aj z bosorátstva, stráž ju uväznila. V tmavej cele ju navštívil Frolo a sľúbil jej, že ju dostane z väzenia ak ho bude ľúbiť a pôjde s ním. Esmeralda ho odmietla, lebo túži po láske Fábiusa.
– V deň popravy Quasimodo zobral Esmeraldu a ukryl ju v najvyššej veži. Kým boli obaja vo veži, prišlo k zblíženiu a Quasimodo jej dal píšťalku, na ktorej keď zapíska od hocikiaľ, on to bude počuť. Frolo odhalil miesto, kde je Esmeralda ukrytá a chce ju zobrať z veže, lebo akurát pri nej nebol Quasimodo, ale Esmeralda zapískala na píšťalku a Quasimodo príde. Keď uvidel Frola v takej situácii, hodil sa naňho. Frolo sa začal Quasimoda báť kvôli jeho sile. Esmeralda uvidela v okne lukostrelca a poprosila Quasimoda, aby mu o nej povedal. Fábius mal akurát zásnuby a neskôr sa aj oženil.
– Kráľ podpisoval rozsudky na popravu a dozvedel sa, že Esmeralda je vo veži a tak sa rozhodol zrušiť Esmeraldin azyl a bola odsúdená.
– Keď Quasimodo videl, ako sa Frolo diabolsky smeje, keď Esmeraldu kat niesol k šibenici, zhodil ho a už sa viac ani nepohol. Quasimodo umrel pri objímaní mŕtvej Esmeraldy.

Za správnost a původ studijních materiálů neručíme.