Psychologia

Frugalizmus – je menej práce kľúčom k šťastnému životu?

Frugalismus je alternatívnym životným štýlom a filozofiou, ktorý nie je až tak známy, nie je o ňom až tak počuť, no určite stojí za zmienku a môže zaujať. Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že  podstatou frugalizmu je finančná nezávislosť s jednoduchým, no o to šťastnejším životom s málom. Slovo je odvodené od latinského frugalis, čo znamená skromný a používa sa na …

čítajte viac

Školy čaká v septembri mimoriadne ťažký začiatok

Energetická kríza, neistá politická a epidemiologická situácia či dôsledky online vyučovania počas pandémie v spojení so zhoršeným duševným zdravím študentov a ich pedagógov, a mnoho ďalšieho čaká školy pred blížiacim sa školským rokom. Vo svete sa dejú rôzne situácie, ktoré samotné školy nevedia nijako ovplyvniť. Jediné čo im ostáva je adekvátne reagovať a preventívne sa pripraviť. Jednou z takýto situácii je …

čítajte viac

Mýty a fakty o školských psychológoch

Téma duševného zdravia začala byť v posledných rokoch stále o niečo viac diskutovanejšou témou. Odbornej pomoci však nie je vôbec dostatok. Školský psychológ/ školská psychologička je odborným zamestnancom, ktorého služby by mali byť poskytované na každej škole. Na Slovensku je však len 500 školských psychológov na počet 3000 základných a stredných škôl. K tomu sa pozícia školského psychológa stále …

čítajte viac

Peer Pressure – Nátlak rovesníkov

Peer pressure alebo nátlak rovesníkov je bohužiaľ úzko spätým fenoménom so školským prostredím. Ide o vplyv, ktorý majú na jednotlivca jeho rovesníci či už ide o kamarátov alebo ľudí v širšom okolí. Peer pressure vyvíja na jednotlivca tlak a vedome či podvedome ho núti robiť veci, ktoré by za iných okolností a z čisto vlastného presvedčenia neurobil. Dôvodov prečo jednotlivec nátlaku …

čítajte viac

Znaky zhoršujúceho sa duševného zdravia (nie len u mladých)

Tabuizovaná téma duševného zdravia sa i keď pomaly, no postupne stáva diskutovanejšou a začína sa jej prikladať náležitá pozornosť. V priemere 1 z 5 dospievajúcich trpí určitými problémami spojenými s duševným zdravím. Preto určite nie sú namieste niekdajšie postoje nazerajúce na duševné zdravie mladistvých ako obyčajný efekt puberty a názor, že mladí z toho vyrastú, a ide len o ich výmysel. Mnoho duševných …

čítajte viac

Pandémia znásobila problémy s prímom potravy u mladých ľudí

Pandémia Covid-19 zasiahla všetkých ľudí, tých mladých nevynímajúc a okrem očividných následkov priniesla aj ďalšie, na prvý pohľad možno neočakávané, no rozhodne vážne ťažkosti. Ide napríklad o nárast počtu pacientov s poruchou príjmu potravy, a to až o tretinu.   Prírastok pacientov zaznamenali predovšetkým pediatrický lekári v ambulanciách, najmä počas preventívnych odberov. Za posledné dva roky pandémie narástol podľa pozorovaní …

čítajte viac

Počas pandémie narastá u študentov riziko depresií

Podľa výskumu Univerzity Komenského až tretina vysokoškolákov trpí depresiou, štvrtina študentov požíva alkohol v rizikovej miere, mnohí ostali bez peňazí, priateľov, žijú doma u rodičov a prechádzajú si veľmi ťažkým obdobím. Výskum univerzity, pod vedením psychológa Michala Hajdúka, bol vykonaný v decembri na vzorke 1800 vysokoškolských študentov. Obdobný výskum bol vykonaný v roku 2018, a vďaka podobnej vzorke študentov slúži …

čítajte viac

Duševné zdravie

Vysoká škola, a teda najmä obdobie skúškového, dokáže byť psychicky veľmi náročné. Je to úplne prirodzené a nie je za čo sa hanbiť. Možno to poznáte, škola vás nebaví či vecí nejdú podľa vašich predstáv. Skúšky sa vám nedaria, musíte ich opakovať, máte veľa deadlinov, pocit, že nič nestíhate a zdá sa vám, že nemáte okrem školy žiaden …

čítajte viac