Stipendium

S financiami na vysokej škole vám môžu pomôcť štipendiá

To, že vysoká škola nie je práve najlacnejšia záležitosť, musí byť jasné každému, kto sa na ňu hlási. Netreba sa však hneď vzdávať snov o vysokoškolskom vzdelaní, ak nepatríte medzi „horných desaťtisíc“. Finančnú situáciu vám počas štúdia môžu pomôcť zvládnuť rôzne štipendiá.

číst více

Koľko stojí vysoká škola?

Do začiatku akademického roka zostáva zhruba mesiac a prvákom sa najskôr vynára plno otázok. Jednou z tých najdôležitejších je „Koľko to vlastne bude celé stáť?“. Opýtali sme sa niekoľkých študentov na ich skúsenosti a na to, s akým rozpočtom je potrebné pri štúdiu počítať. Pozn. Článok bol 27. 6. 2016 aktualizovaný­. (kav)

číst více

Ako si vybrať: Súkromná alebo verejná vysoká škola?

S novým rokom opäť prichádza aj obdobie, počas ktorého si budete podávať záväzné prihlášky na vysoké školy. Pre mnohých z vás práve tento životný krok znamená splnenie svojich snov. Túžite predsa objavovať nové miesta a spoznávať zaujímavých ľudí. Práve kvôli množstvu podobných aspektov toto rozhodnutie nepatrí medzi tie jednoduché. Vybrať si predsa máte budúcnosť a smer, ktorým sa chcete v živote uberať. Predtým, než sa pevne rozhodnete by ste mali poznať všetky svoje možnosti.

číst více

Zmeny v sociálnych a motivačných štipendiách

Ak ste si v minulosti žiadali o priznanie sociálneho štipendia a plánujete to tento rok urobiť znova, zbystrite pozornosť. Od 1. septembra 2014 už k žiadosti oň nebudete môcť dokladať príjem z darovania.

číst více

Štipendium pre absolventov prestížnych univerzít

Ministerstvo školstva chce prilákať absolventov prestížnych svetových univerzít na pracovné pozície vo verejnej správe. Vybraných uchádzačov podporí štipendiom, ktorí sa za to zaviažu, že vo verejnej správe odpracujú aspoň tri roky. Tento návrh podalo Ministerstvo školstva, vláda o ňom má čoskoro rokovať.

číst více

Štipendiá a výmené programy pre štúdium v zahraničí

EHP, EURAXESS, CEEPUS, CEU, SAIA… Čo majú spoločné tieto skratky? Všetky pod sebou skrývajú programy alebo inštitúcie, ktoré podporujú zahraničnú mobilitu prostredníctvom štipendií. Ak by ste radi vycestovali za štúdiom alebo výskumom do zahraničia, príležitostí mimo Slovensko je dnes neúrekom.

číst více