Ako cestovať po Európe zadarmo?

13. 10. 2021 | Študentský život

Cestovanie po EUKto by nechcel precestovať rozmanité európske krajiny s nulovými cestovnými nákladmi? Takáto možnosť sa ponúka všetkým mladým občanom ktoréhokoľvek členského štátu Európskej únie narodených v období od 1. júla 2001 po 31. december 2003.

Iniciatíva Európskej Komisie v rámci programu DiscoverEU rozdá až 60-tisíc flexibilných lístkov na vlak (prípadne ekvivalentnej dopravy pre občanov z ostrovných a odľahlých oblastí) za účelom spoznávania kultúrneho dedičstva, nových krajín s ich obyvateľmi, rozmanitosti Európy a využitie slobody pohybu, ktorú ponúka práve Európska únia. Poukaz môže účastníkom sprostredkovať aj pridanú hodnotu samostatnosti, nezávislosti, sebadôvery a otvorenosti mysle voči rozdielnym mentalitám a kultúram.

Prihlášky je možné podávať od 12. októbra do 26. októbra 2021, a tento rok je možné uplatniť výnimku aj pre uchádzačov, ktorí boli oprávnení v dvoch výberových kolách v roku 2020 zrušených kvôli pandémii Covid-19.

Vybraným kandidátom je umožnené cestovať minimálne po dobu 1 dňa a najviac až 30 dní, a to v období od 1.marca 2022 do 28.februára 2023.

Osobitná pomoc by mala byť poskytnutá aj uchádzačom so špeciálnymi zdravotnými potrebami.

Sólo-cestovanie je určite skvelý zážitok, no ak sa naň necítiš, môžeš vytvoriť skupinu s ďalšími štyrmi kamarátmi za predpokladu, že rovnako spĺňajú podmienky účasti. Členovia takejto skupiny použijú pri prihlasovaní spoločný kód. Uchádzač sa však môže aj za pomoci sociálnych platforiem skontaktovať a dohodnúť na spoločnom výlete s inými cestovateľmi z iniciatívy DiscoverEU. Vybraní kandidáti, ktorí sa stávajú ambasádormi iniciatívy DiscoverEU, sú povzbudení zdieľať svoje cestovateľské zážitky na sociálnych platformách Instagramu, Facebooku či Twitteru pomocou hasthagu #DiscoverEu a podeliť sa o svoju skúsenosť, a to aj po návrate formou besedy či prezentácie vo svojej škole a komunite. K tomu všetkému je organizovaná aj súťaž o najlepšie fotky a videá zo spoznávania Európy, kde môže zúčastnený vyhrať skvelé ceny.

Lístky budú naprieč členskými štátmi rozdistribuované na základe počtu obyvateľov v pomere k celkovému počtu občanov Európskej únie.

Tak čo, prihlásiš sa?

Zdroje: www.europa.eu

Ďalšie články k téme

“Gap year”, keď po strednej automaticky nemusí nasledovať vysoká škola

“Gap year”, keď po strednej automaticky nemusí nasledovať vysoká škola

Neexistuje žiadne pravidlo hovoriace, že koncom stredoškolského obdobia sa automaticky začína to vysokoškolské. Dnešný svet ponúka preveľa rozličných možností, čo robiť, keď človeku nástup na vysokú školu nevyjde, a to napríklad v prípade, že „Nevyšla maturita. Čo teraz?“, starší článok, ktorý hovorí, že vysoká škola nepredstavuje jedinú možnosť po absolvovaní skúšky dospelosti. Perspektívu v situácii neprijatia na vysokú …

číst více
Letná škola diplomacie

Letná škola diplomacie

Zaujímaš sa o dianie v zahraničnej politike a chcel by si nahliadnuť do zákutí slovenskej diplomacie? Máš čas v termíne 27. júna – 3. júla 2021? Tak nepremeškaj možnosť prihlásiť sa na letnú školu diplomacie Štefana Osuského. Letná škola diplomacie predstavuje výbornú možnosť pre tých, ktorí chcú čas stráviť zmysluplne, no zároveň zaujímavo. Ide o pilotný projekt Ministerstva zahraničných …

číst více
Ako vyzerajú slovenské internáty?

Ako vyzerajú slovenské internáty?

Pre mnohých predstavuje vysokoškolský život spanilú a častokrát odvážnu študentskú cestu bývania na internátoch, ktorá po strastiplných podmienkach na život, dokáže byť koniec koncov krásnym a pamätným obdobím vysokoškolského života. Aby sa človek k  spomienkovému optimizmu dopracoval, najprv sa pravdepodobne nevyhne bývaniu na slovenských vysokoškolských internátoch pofidérnej povesti. Ako sa býva na bratislavských internátoch sa dočítate v sérii …

číst více