Noc múzeí a galérií 2023

9. 5. 2023 | Aktuality

Noc múzeí a galérií 2023Múzea a galérie predstavujú miesta, skrz ktoré sa môžeme lepšie orientovať v súčasnom svete a zistiť odkiaľ prichádzame, čo nás predchádzalo, kto sme a kam smerujeme. Môžeme ich navštíviť kedykoľvek, no práve počas špeciálne akcie – Noc múzeí a galérií sú aktivity inštitúcií smerované na také činnosti, ktoré sú počas roka pred verejnosťou ukryté a neprístupné.

Tento rok prislúcha Noc múzeí a galérií na sobotu 13.05.2023 a ide už o 19. ročník tejto akcie. Noc múzeí a galérií vzišla z francúzskej iniciatívy Nuit européenne des musées a postupne sa rozšírila do ostatných častí Európskej Únie a dnes sa jedná o celoeurópsku udalosť. Noc múzeí a galérií sa realizuje pod záštitou Rady Európy a nadväzuje na Medzinárodný deň múzeí každoročne pripadajúci už od roku 1977 na 18. mája.

Počas Noci múzeí sú objekty otvorené dlhšie než obvykle, od súmraku do polnoci. Vstupné býva znížené či inak zvýhodnené, čím sa organizátori snažia vzbudiť záujem o samotné inštitúcie a ich činnosť. Múzea a galéria sprostredkúvajú netradičný a ojedinelý zážitok z návštevy vďaka rôznym prehliadkam so sprievodcami, zábavnými prehliadkami s poučením, workshopmi, premietaniami, živými vystúpeniami a mnohým iným.

Počas Noci sprístupňujú múzeá a galérie svoje tajné komnaty verejnosti a odhaľujú tajomstvá za iných okolností schované pred zrakom verejnosti. Ide o vzdelávanie o kultúrnom dedičstve krajiny, význame jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene či šírenie povedomia o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín a poznaní, akú úlohu pri ochrane a šírení kultúrneho dedičstva zohrávajú inštitúcie ako múzea či galérie.

Do projektu je zapojených mnoho múzeí a galérií naprieč Slovenskom. Nepremeškajte teda možnosť navštíviť rozličné múzeá a galérie, a vďaka netradičnej a zaujímavej forme objaviť bohatstvo zbierkotvorných inštitúcií.

Zdroje: https://www.nmag.sk/


benusova@vysokeskoly.cz

Ďalšie články k téme

Medzinárodný debatný turnaj a akadémia v Prahe

Medzinárodný debatný turnaj a akadémia v Prahe

Už v júli majú záujemcovia možnosť zúčastniť sa legendárneho debatného turnaja Prague Debate Spring, ktorý je dokonca spojený s debatnou akadémiou organizovanou medzinárodnou organizáciou International Debate Education Association (IDEA). Turnaj a akadémia sa budú konať 5. až 11. júla v Prahe. Podujatie je určené stredoškolákom, ktorí už majú s debatou nejaké skúsenosti, a preto organizátori …

Nezabudnite si predĺžiť ISIC

Nezabudnite si predĺžiť ISIC

Koniec roka je jedným z najhektickejších období v roku a spája sa s nim aj mnoho povinností. Ako tomu už býva zvykom, mnohé členstvá sú viazané na nejaké obdobie a zároveň mnohé končia s kalendárnym rokom. Jednám z nich je aj platnosť študentskej kartičky ISIC, ktorá platí každý rok do 12. mesiaca v roku. Preto …