Porovnanie študentských účtov

17. 9. 2015 | Študentský život

Takmer každá banka ponúka konto pre prvé peniaze z brigád a príspevky od rodičov. Študentské účty majú oproti tým bežným niekoľko výhod. Obvykle sú bez poplatkov či umožňujú výbery zdarma. Na to, čo presne ponúkajú sme sa pozreli v najväčších slovenských bankách.

Pri výbere študenského účtu je dôležité zvážiť tri veci – poplatky, to aký účet majú ostatní členovia vašej rodiny, aby ste sa pri posielaní vreckového vyhli zbytočným poplatkom za prevod peňazí z inej banky a to, kam sa chystáte. Pokiaľ plánujete študovať v Česku, bude pre vás lepší účet u banky, ktorá tam má pobočku a často tedy i nižšie poplatky pri vzájomných prevodoch a výberoch. A pokiaľ sa chystáte na Erazmus, alebo proste iba radi cestujete, je dobré hľadieť napríklad na ceny výberov v zahraničí. To, na čo však nesmiete zabudnúť v žiadnom prípade je potvrdenie o návšteve školy. Ako majitelia študentského konta budete musieť banke vždy na začiatku akademického roka dokazovať, že ešte stále študujete. Inak sa môže stať, že vás banka automaticky preradí k bežnému, a teda i drahšiemu účtu.

Slovenská sporiteľna

• Poplatok za vedenie účtu: 0 eur
  • Poplatok za výber z bankomatu: v sieti bankomatov Slovenskej sporiteľne a skupiny Erste 0 eur
  • SMS: pri pohyboch na účte, platbe alebo výbere nad 20 € zdarma
  • Ďalšie služby: Banka na svojich stránkach pri študentskom účte uvádza tiež platobnú kartu Visa Electron Sphere, zvýhodnené úroky pri sporení a termínovaných vkladoch alebo nižšie úroky pri úvere na bývanie, mobilná aplikácia.

Tatra banka

• Poplatok za vedenie účtu: 0 eur
  • Poplatok za výber z bankomatu: výbery z bankomatov Tatra banky zdarma
  • SMS: podľa internetovej stránky banky by u študentských účtov mali byť zdarma v neobmedzenom množstve
  • Ďalšie služy: e-mailové výpisy z účtu zdarma, možnosť platby mobilným telefónom, aplikácia Tatra banka VIAMO pre jednoduché posielanie platieb, mobilná aplikácia samotnej banky.

ČSOB

• Poplatok za výber z bankomatu: z bankomatov ČSOB bezplatne
  • SMS: spoplatnené podľa cenníku banky
  • Ďalšie služby: posielanie platieb do sesterskej banky v ČR za rovnakú cenu ako tuzemské platby, je možné zriadiť zvýhodnenú cenu výberov z bankomatov v ČR, e-mailové notifikácie o pohyboch na účte, mobilná aplikácia.

mBank

• Poplatok za vedenie účtu: banka neponúka špeciálny študentský účet, vedenie jej bežného účtu je však pre všetkých zákazníkov zdarma
  • Poplatok za výber z bankomatu: 1 výber mesačne na Slovensku alebo v zahraničí zdarma. Pri aktívnom využívaní karty možnosť zvýšenia na 4 výbery
  • SMS: spoplatnená služba, základná cena jednej SMS je 0,10 eur
  • Ďalšie služby: mobilná aplikácia, e-mailové notifikácie, možnosť zriadiť si ku kontu 4 sporiace účty

Prima Banka

• Poplatok za vedenie účtu: 1,90 eur mesačne
  • Poplatok za výber z bankomatu: z bankomatov Prima banky bezplatne
  • SMS: zdarma
  • Ďalšie služby: zvýhodnený úrok pri sporení, raz mesačne zasielaný výpis z účtu poštou, banka má systém odmeňovania za platby kartou (0,50% zo súčtu platieb)

Raiffeisen Bank

• Poplatok za vedenie účtu: banka neponúka špeciálny študentský účet. Poplatok za jej bežný účet je 4 eurá mesačne
  • Poplatok za výber z bankomatu: výbery z bankomatov Tatra banky zdarma, zdarma jeden ďalší výber z bankomatu akejkoľvek banky na Slovensku alebo v zahraničí.
  • SMS: pri pohyboch nad 10 eur zdarma
  • Ďalšie služby: zasielanie mesačného výpisu e-mailom i poštou, možnosť viacerých kariet k jednému účtu pre viacerých členov rodiny.

Zuno

• Poplatok za vedenie účtu: banka ponúka základný účet zdarma a účet Plus za 2,80 eur mesačne
  • Poplatok za výber z bankomatu: u základného účtu sú výbery z bankomatov Tatra banky za jedno euro, v zahraničí za 1,20 eur. U účtu Plus je to 80 centov pri výbere do 50 eur, pri vyšších sumách sú výbery bezplatné. Rovnako tak i výbery v zahraničí
  • SMS: Pre základný účet za 80 centov mesačne, pre účet Plus zdarma