Študentský život

Zdroje informácii – vďaka online svetu dostupné ako nikdy predtým

Pandémia COVID-19 nás všetkých preniesla do online sveta a asi väčšina ľudí už netrpezlivo čakala, kedy sa obnoví offline svet a všetci budeme môcť opustiť obrazovky. Napriek tomu nás ale pandémia naučila používať techniku a programy, o ktorých sme dovtedy ani netušili. Do tej chvíle nám mnohým ani nenapadlo, že na poradu alebo stretnutie nemusíme …

čítajte viac

Motivačný list – ako ho napísať

Motivačný list – dokument, s ktorým sa môžeš stretnúť pri prijímacom konaní na vysoké školy, na rôzne zahraničné pobyty, ale aj pri mnohých ďalších príležitostiach. Nie je už tak častý ako životopis, ale pri mnohých výberových konaniach je to jeden z rozhodujúcich faktorov. Preto ho netreba zanedbať a myslieť na to, že spolu so životopisom …

čítajte viac

Znaky zhoršujúceho sa duševného zdravia (nie len u mladých)

Tabuizovaná téma duševného zdravia sa i keď pomaly, no postupne stáva diskutovanejšou a začína sa jej prikladať náležitá pozornosť. V priemere 1 z 5 dospievajúcich trpí určitými problémami spojenými s duševným zdravím. Preto určite nie sú namieste niekdajšie postoje nazerajúce na duševné zdravie mladistvých ako obyčajný efekt puberty a názor, že mladí z toho vyrastú, a ide len o ich výmysel. Mnoho duševných …

čítajte viac

Autoškola – druhý domov stredoškolákov

Stredná škola je časom mnohých nových skúšok v živote. Okrem maturitnej skúšky, je stredná škola aj obdobím, kedy mnohí žiaci dovŕšia vek 17 rokov, čo znamená, že môžu pristúpiť ku skúškam na získanie vodičského preukazu. Pokiaľ sa to čoskoro týka aj teba, čítaj ďalej a v skratke sa dozvieš  nie len ako to prebieha, ale …

čítajte viac

Podcasty, ktoré sa oplatí počúvať

Rozhovory, diskusie, prednášky, monológy a mnoho ďalšieho. To sú podcasty. Mnoho ľudí už podľahlo fenoménu počúvania podcastov. Dokonca aj takí, ktorí nemali pôvodne vôbec zvyk aktívne počúvať hudbu. Kratšie či dlhšie zvukové nahrávky sa stali súčasťou našich ciest do školy či práce, naši rán pri chystaní sa alebo aj upratovania, aby sme si ho niečím …

čítajte viac

Koľko času trávime sociálnych sieťach?

Svet internetu sa stal neodmysliteľnou súčasťou takmer každého z nás. Dokonca už malé deti si samy vedia bez pomoci rodičov nájsť video na YouTube a starí rodičia s vami telefonujú cez video hovor. Online svet nás pohltil úplne všetkých, bez ohľadu na vek. Môžeme asi bez preháňania povedať, že zásadnú rolu zohrala pandémia, ktorá nás …

čítajte viac

Účty pre študentov

Mnohí mladí ľudia už majú založené vlastné bankové účty. Je to pohodlný spôsob, ako si môžu spravovať vlastné peniaze sami. Možno aj ty patríš medzi jedného z nich. Okrem toho, že ti naň môžu rodičia posielať vreckové, pokiaľ pracuješ môže ti tam chodiť výplata. Skvelou funkciou je však aj to, že ti účet umožňuje mať …

čítajte viac

Neplať viac, keď nemusíš, využi študentskú kartu

Väčšina vysokých, ale už aj mnohé stredné školy ponúkajú svojim študentom možnosť vybaviť si študentskú kartičku ISIC či EURO26 namiesto iného školského preukazu. S veľkou pravdepodobnosťou máš tiež jednu v peňaženke. Najčastejšie ju asi používaš pri vstupe do školy alebo ako doklad toho, že si študent(ka) danej školy. Netreba však zabúdať na to, že preukaz …

čítajte viac

Leto strávené inak. Na letnej škole.

Letné prázdniny sa ešte môžu zdať ďaleko, no pokiaľ už teraz premýšľaš nad tým, ako stráviť leto plné zábavy, nových zážitkov a skúseností, máme pre teba tip. Určite si pamätáš zo svojho detstva rôzne tábory nabité hrami, aktivitami a novými kamarátmi. Čím je ale človek starší, má pocit, že tábory už nie sú pre neho. …

čítajte viac

Čaro antikvariátov – miesta, kde nájdete nedostupné knihy a učebnice

Stalo sa už aj tebe, že si hľadal(a) nejakú knihu či učebnicu a v každom kníhkupectve ti povedali, že ju nemajú? Dostal(a) si od niekoho zo svojho okolia tip na skvelú knihu, no nakoniec aj tak z toho vyplynulo, že sa už nedá zohnať a môže ti ju akurát požičať? Nechceš platiť za knihy plnú …

čítajte viac