Elektrospotrebiče budú na internátoch bez poplatku

10. 9. 2023 | Študentský život

Elektrospotrebiče budú na internátoch bez poplatku Náš predošlý príspevok Študenti bývajúci v Mlynskej doline si priplatia za elektrospotrebiče informoval o spoplatnení elektrospotrebičov na internátoch Univerzity Komenského v Mlynskej doline. Návrh si však vyslúžil od študentov masívnu vlnu kritiky, a tak vedenie UK po naslúchaní hlasu študentov svoje rozhodnutie zmenila a poplatky za elektrospotrebiče ubytovaní nebudú musieť platiť. Zatiaľ.  

Kritika sa rozprúdila najmä vo facebookovej skupine, ktorá slúži pre obyvateľov internátu. Doteraz je v nej zaregistrovaných vyše 47-tisíc používateľov. Zástupcovia Komisie pre vysokoškolské internáty a ubytovanie AS UK taktiež absolvovali počas posledných dvoch augustových týždňov sériu rokovaní s vedením univerzity a internátov s cieľom dohodnúť detaily navrhovanej regulácie a spoplatnenia súkromných elektrospotrebičov v internátnych izbách/bunkách, ktoré boli doteraz zakázané. I keď dôjde k zrušeniu poplatkov, ide len o skúšobné obdobie.

Zimný semester 2023/2024 bude skúšobným obdobím na určenie ako regulovať používanie súkromných elektrospotrebičov adekvátne, keďže regulácia elektrospotrebičov je štandardnou súčasťou pravidiel väčšiny internátov na Slovensku či v zahraničí. Po skončení skúšobného obdobia budú ďalšie kroky prediskutované medzi vedením internátov a zástupcami študentov. Regulovať elektrospotrebiče počas zimného semestra budú internáty nerepresívne, a to tak, že budú na porušenie internátneho poriadku upozorňovať a až po niekoľkonásobnom neuposlúchnutí budú implementované pokuty.

Vedenie UK v spolupráci s kompetentnými orgánmi prisľúbilo vypracovať návrh na dobudovanie a vybavenie spoločných internátnych kuchyniek potrebnými elektrospotrebičmi. Vedenie však apeluje na študentov, aby v čo najväčšej možnej miere zdieľali a snažili sa o efektívne používanie vlastných elektrospotrebičov s vysokým výkonom, čím by sa chceli vyvarovať častým výpadkom siete, ktorá nebola vybudovaná na súčasné odbery.

I keď sa ubytovaní vyhnú spoplatneniu elektrospotrebičov, zvýšeniu celkovej ceny za ubytovanie sa už nevyhnú. Zdražovanie ceny za ubytovanie internátny odôvodňujú navýšenými nákladmi, cenami energie a infláciou.

Zdroje: mlyny.uniba.sk

 

Ďalšie články k téme

Študenti bývajúci v Mlynskej doline si priplatia za elektrospotrebiče

V prípade internátov slovenských univerzít a vysokých škôl sa vo väčšine nedá hovoriť o žiadnom luxuse a často ani kvalite primeranej cene. Ešte o niečo špeciálnejší je snáď prípad až legendárnych internátov Univerzity Komenského v Mlynskej doline, ktoré sú v žalostnom stave. Od nového akademického roku 2023/2024 si študenti priplatia aj za to, že si chcú uvariť čaj či kávu. A to nad […]

čítajte viac

Študentov na internáte UK Mlyny čakajú novinky

Svoj život na Mlynoch si pamätá veľa študentov. To a samotný čas sa podpísalo na vzhľade a aj funkčnosti internátu. Avšak starým priestorom bude už čoskoro koniec a dokonca prvé zmeny je vidieť už teraz. Internát má prejsť rekonštrukciou infraštruktúry, ale aj samotných izieb. V súčasnosti sú prerobené kúpeľne v bunkách, v ktorých býva 5 […]

čítajte viac

Ceny internátov budú opäť rásť

Ubytovanie na internátoch je stále populárnou voľbou vysokoškolského ubytovania. Avšak aj napriek tomu, že ubytovanie na internáte stále patrí k lacnej alternatíve ubytovania, aj táto služba zdražuje v dôsledku inflácie a nárastu nákladov na energie. Nemýlite sa, pokiaľ máte pocit, že ste o zdražovaní internátov počuli nedávno. Obvykle k zdražovaniu dochádza na začiatku akademického roka. […]

čítajte viac