Tipy a rady
Staroveká literatúra – antická literatúra
Antická literatúra Staroveká Grécka literatúra (900 pred n.l. – 500 n.l.) Grécka mytológia je súbor gréckych mýtov. Grécka mytológia je radostná, …
čítajte viacStaroveká literatúra (Epika)
(3.tisicročie B.C. až 5.storočie A.C.) Orientálna literatúra Sumerská a Akkadská: Literatúra starovekej Mezopotámie písaná klinovým písmom Epos o …
čítajte viacSlovenská medzivojnová dráma
so vznikom ČSR sa začína rozvíjať aj dráma. Neexistovali inštitúcie, ani kultúrne centrá, ktoré by pomohli rozvíjať drámu. Zaznamenala vzostup, hoci …
čítajte viacSlovenská literatúra v povelkomoravskom období
SITUÁCIA: Veľkomoravská ríša zanikla v roku 907 a Slovensko sa stalo súčasťou Uhorského štátu, ktorý založili maďarské kmene. Uhorský štát sa …
čítajte viacSlovenská literárna moderna
(1900–1918) V literatúrach nastáva začiatkom 20.st. rýchlejšie striedanie prúdov, smerov a tieto zmeny vyplývajú zo zmien v spoločenskom živote – …
čítajte viacSociálno-kritické a vlastenecké motívy v barokovej literatúre
Delíme ju na 3 časti: próza poézia dráma Baroková poézia: znaky: duchovná poézia katolícke náboženské piesne jazyk: používala sa hlavne čeština príp. …
čítajte viacRomán v slovenskej literatúre na konci 19. storočia a v medzivojnovom období
Román žáner veľkej epiky, veľký rozsah, pestré využitie kompozičných a štylistických prostriedkov, prevaha dejových zložiek, množstvo postáv so …
čítajte viacŽáner románu v svetovom realizme 19. storočia
Román veľý epický, prozaický žáner v čase klasicizmu nahradil epos ako hlavný žáner epiky zložito rozvetvený dej, viacero dejových línií obyčajne …
čítajte viacRomán v medzivojnovej svetovej literatúre
1.-2. Svetová vojna Román rieka ide o rozsiahly román, chýba dramatický konflikt, je opísaný celý život hlavnej postavy, hlavná dejová línia je …
čítajte viacŽáner poviedky v slovenskom literárnom realizme
Poviedka je epický literárny žáner krátkeho a stredného rozsahu. Hlavnými rysmi sú jednoduchý dej a nemennosť charakteru hlavnej postavy. Reálne …
čítajte viac