Aké obmedzenia čakajú univerzity v zimnom semestri?

10. 9. 2021 | Aktuality

Zimný semester a covidZačiatok zimného semestra sa nezadržateľne blíži a správy o vzrastajúcich prípadoch ochorenia Covid-19 sú na vzostupe. Väčšina profesorov a študentov dúfala v čo najmenej obmedzujúcu formu vyučovania, no už teraz je jasné, že určitým obmedzeniam sa univerzity a vysoké školy nevyhnú ani tento akademický rok.

O otvorení zimného semestra rozhoduje každá univerzita a vysoká škola samostatne. Pre všetkých zjednocujúco však hlavný hygienik Ján Mikas  vydal usmernenie k prezenčnej aj dištančnej forme výučby s platnosťou od 6. septembra.

Hlavný hygienik opätovne vyzval k očkovaniu sa, zdôrazňujúc jeho dôležitosť pri udržaní škôl čo najdlhšie otvorených. Ďalej spomenul známe preventívno-bezpečnostné zásady vetrania miestností, udržiavania čo najväčších rozostupov či nevyhnutného prekrytia horných dýchacích ciest. Univerzity a vzdelávacie inštitúcie by mali v snahe o ochranu zdravia študentov a zamestnancov kontrolovať vstup do budov a pracovísk, zabezpečiť dostatok dezinfekcie či ochranné pomôcky pre zamestnancov.

V prípade zápisu do štúdia sa odporúča tento úkon vykonať dištančne a v prípade, že takáto možnosť nie je z akýchkoľvek dôvodov umožnená, treba dodržiavať nevyhnutné epidemiologické opatrenia.

Zatváranie škôl a forma výučby by sa mala odvíjať od COVID automatu v konkrétnom regióne. V zelenej farbe považuje hygienik za vhodné ubytovať všetkých študentov bez obmedzení. So zhoršujúcou sa situáciou a alarmujúcejšou farbou regiónu by malo byť ubytovanie umožnené len študentom prezenčnej výučby v kombinácii s jedným z odporúčaných preventívnych opatrení, ktorými sú očkovanie, prekonanie ochorenia či negatívny test.

K zásadám zdravotne bezpečného ubytovania platí aj odporúčanie zakázať návštevy na internátoch, obmedzenie zhromažďovania sa študentov v interiéri študentských domovov a limitovanie stretávania sa študentov medzi budovami, blokmi či izbami. V študovniach by mal byť zredukovaný počet študentov aspoň na polovicu kapacity.

Medzi ďalšie špecifickejšie odporúčania hlavného hygienika patrí zváženie slávnostného otvorenia akademického roka nabádajúc k jeho neuskutočneniu. Rovnako hlavný hygienik neodporúča prezenčné zasadnutie akademického senátu či ďalších hromadných podujatí.

V neposlednom rade vyzval Ján Mikas k spolupráci univerzít pri trasovaní možných nakazených kontaktov vďaka povinnosti viesť si a uchovávať evidenciu dochádzky vysokoškolákov na vyučovaní či iných študijných aktivitách prebiehajúcich prezenčnou formou.

 

 

Zdroje: TASR

Ďalšie články k téme

Zimný - hybridný semester

Zimný - hybridný semester

Rozhodnutie otvoriť zimný semester nadchádzajúceho akademického roka 2021/2022 zostáva na rozhodnutí vysokých škôl a univerzít, i keď svetová zdravotnícka organizácia aj Ministerstvo Školstva odporúčajú, aby sa výučba, v čo najväčšej možnej miere, realizovala prezenčne, tam kde to epidemiologická situácia dovoľuje, s apelom na očkovanie sa pre učiteľov a študentov, ktorí tak doposiaľ neurobili. Univerzity a vysoké školy sa však globálne …

číst více
Univerzity opäť prechádzajú k online vyučovaniu

Univerzity opäť prechádzajú k online vyučovaniu

K tomuto kroku postupne pristupujú viaceré univerzity naprieč Slovenskom, zohľadňujúc zhoršujúcu sa pandemickú situáciu a covid automat. Mnohí študenti a profesori dúfali v čo najdlhšie zachovanie prezenčného vzdelávania. Naopak, mnohí si priali už od začiatku akademického roku vyučovanie dištančnou formou, čoho dôkazom boli aj študentské petície na viacerých vysokých školách za zrušenie prezenčného vyučovania, najmä zo zdravotných obáv. Nakoniec …

číst více
Maturitná skúška 2022 bude!

Maturitná skúška 2022 bude!

Vyhlásil to minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Branislav Gröhling na štvrtkovej tlačovej konferencii. Nič na tom nemení ani viac než 16000 podpisov pod petíciou za zrušenie maturitnej skúšky 2022. Petícia odôvodňuje snahu o zrušenie maturitnej skúšky nedostatkom vedomostí a nedostatkom času na akúkoľvek redukciu či  dobiehanie učiva. Signatári navrhujú, aby bola maturitná skúška nahradená …

číst více