Na čo si dať pozor na zahraničnom pobyte. 1. časť

27. 7. 2023 | Štúdium v zahraničí

Na čo si dať pozor na zahraničnom pobyteČaká ťa po lete cesta na zahraničný pobyt? Ideš študovať či stážovať? V každej krajine, ktorú nepoznáš môže na teba čakať niekoľko nástrah. Dobrá správa je, že sa im dá s dobrou prípravou vyhnúť. Pripravili sem preto pre vás dvojdielny seriál o tom, s čím sa môžete v zahraničí stretnúť a čo vás môže prekvapiť. Prvý diel je venovaný čisto téme ubytovania, nakoľko ide obsiahlu a dôležitú tému.

Ubytovanie 

Pri pobyte v zahraničí sú najčastejšie dve možnosti ubytovania.

a) Prijímajúca univerzita či inštitúcia ti poskytne ubytovanie. V tomto prípade ide najčastejšie o internát či obdobné ubytovanie, ktoré patrí k samotnej vysokej škole a sú na ňom ubytovaní aj ďalší študenti. Vzhľadom na prepojenie s vysokou školou, nebýva v tomto ohľade väčší problém s rezerváciou či samotným procesom ubytovania sa. Jedinou prekážkou u ubytovania na internáte môže byť práve to, že stále je to vysokoškolské ubytovanie a nie hotel. To môže priniesť niekoľko prekvapení. Avšak vzhľadom na to, že internáty na Slovenku nepatria medzi tie najluxusnejšie, Slováci v zahraničí s týmto problém nezvyknú mať problém.

b) Druhou možnosťou je ubytovanie v podnájme. Túto možnosť si študenti vyhľadávajú a zabezpečujú sami. Nakoľko ide o súkromných poskytovateľov ubytovania, univerzita na nich nemá v žiadnom ohľade dosah. Neznalosť a nepripravenosť zvyknú využívať práve podvodníci, ktorých ponuka vyzerá ako každá iná legitímna ponuka ubytovania. Ako odlíšiť podvodníkov od solídnych poskytovateľov ubytovania? Podvodníci nezvyknú samotné ubytovanie vlastniť. Jednoducho si stiahnu autentické fotky nejakého ubytovania a zadajú všetky údaje o ubytovaní tak, že pri hľadaní ponúk nevidíte rozdiel. Odlišnosť býva práve v tom, že sa s vami nechcú priamo kontaktovať a komunikujú čisto písomnou formou. Ďalším znakom je, že požadujú vysokú zálohu vopred. Takto sa mnoho cudzincov nechá častokrát oklamať a až pri príchode do krajiny zistia, že žiadne rezervované ubytovanie neexistuje a musia hľadať náhradné a častokrát nákladné riešenie. Ako sa nenechať oklamať?

  1. Po výbere ideálneho ubytovania si dohodnite s poskytovateľom osobný video hovor, pri ktorom vám ukáže samotné ubytovanie. Takto sa aspoň na diaľku uistíte, s kým komunikujete a že dané miesto existuje.
  2. Pokiaľ poskytovateľ požaduje zálohu, zistite si, za akých podmienok ju môže vyžadovať. Všetky krajiny majú zákonom stanovené aspoň základné pravidlá. Takto sa nenechajte nachytať.
  3. Požiadajte poskytovateľa o kontakt na súčasných či bývalých obyvateľov. Vďaka takémuto kontaktu sa môžete uistiť, že v ubytovaní niekto pred vami býval a môžete tak aj zistiť spätnú väzbu.
  4. Využite agentúry či platformy, ktoré túto službu sprostredkovávajú. Istotou môže byť aj prostredník. Takáto agentúra či platforma je spojovníkom medzi vami a poskytovateľom ubytovania. To znamená, že obvykle rieši vzniknuté problémy, sprostredkováva platby a najdôležitejšie je, že garantuje samotné ubytovanie.

Ubytovanie predstavuje základný záchytný bod pre každý dlhodobý pobyt v zahraničí. Či už si vyberiete možnosť, ktorú ponúka univerzita alebo zvolíte cestu súkromných poskytovateľov vedzte, že nie je na čo čakať. Akonáhle máte potvrdený pobyt, je najvyšší čas začať sa po ubytovaní obzerať. Pamätajte na to, že nie ste jediní, kto hľadá ubytovanie a častokrát to funguje na princípe, kto skôr príde, ten skôr melie. Nenechajte si ujsť tak príležitosť vyberať si. Pre ďalšie tipy, na čo si dať pozor pri krátkodobom aj dlhodobom pobyte v zahraničí, si prečítajte náš 2. diel.

Ďalšie články k téme

Na čo si dať pozor na zahraničnom pobyte. 2. časť

Cesta do zahraničia môže priniesť niekoľko prekvapení. Bohužiaľ niektoré z nich môžu byť nemilé, a preto ti prinášame dvojdielny seriál o tom, na čo si dať pozor pri pobyte v zahraničí. Nižšie sa bližšie dočítaš o bezpečnosti a o verejnej doprave v zahraničí. Kým prvý diel sa venoval čisto téme aktuálnej pre dlhodobé pobyty, špecifikom […]

čítajte viac

Na Erasmus nemusíte ísť len študovať

Cesta na študijný či iný zahraničný pobyt je významnou súčasťou vysokoškolských rokov mnohých mladých ľudí. Nie je to také nevídané, vzhľadom na to, že pre mnohých to predstavuje možnosť vycestovať aj do krajín, do ktorých by sa inak nedostali. Zásadnú úlohu hrá aj chuť zažiť novú kultúru a vyskúšať si samostatný život v cudzej krajine […]

čítajte viac

Staň sa stážistom či stážistkou pre Stále zastúpenie SR pri EÚ

Ak chcete byť v centre diania a pri tvorbe politik Európskej únie, ktoré majú dopad na každodenný život občanov, neváhajte sa prihlásiť na stáž Stáleho Zastúpenia Slovenskej republiky pri EÚ v Bruseli a získajte cenné skúsenosti do osobného a profesijného života. Stáž je určená pre študentov a študentky vysokých škôl minimálne druhého ročníku bakalárskeho štúdia a vyššie, vrátane doktorandského štúdia. Prihlásiť sa […]

čítajte viac