Nárok na materskú by mohli mať aj absolventky stredných a vysokých škôl

12. 3. 2023 | Študentský život

absolventky stredných a vysokých škôl Vedeli ste, že v súčasnosti podľa zákona má žena nárok na materskú až pokiaľ bola nemocensky poistená 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom? To v zásade nie je problém, pokiaľ žena nie je čerstvou absolventkou strednej alebo vysokej školy.

Aj keď sa absolventky po škole zamestnajú a krátko na to otehotnejú, nevzniká im nárok na materskú, pretože nesplnili zákonom stanovených 270 dní nemocenského poistenia. Problémom je, že sa u nás, do tejto podmienky, nezapočítava čas strávený na škole. V mnohých krajinách sa štúdium automaticky do tohto času zarátava, a to ako sústavná príprava na povolanie. V dôsledku toho niektoré ženy odkladajú tehotenstvo na neskôr, aby im tento nárok vznikol. Z údajov vyplýva, že sa na Slovensku zvýšil vek prvorodičiek za posledných 5 rokov o pol roka na 28,1 rokov.

Novela zákona by mala priniesť zmenu, ktorá bude replikovať systém v iných štátoch, a teda že sa do tohto času bude započítavať aj štúdium. Poslankyňa Vladimíra Marcinko, ktorá s touto novelou prišla, poukazuje na významnosť tejto zmeny v súvislosti so študentkami doktorandského štúdia, ktoré ukončujú štúdium vo vyššom veku, častokrát krátko pred 30.

Takéto novely môžu pre niekoho vyzerať ako nevýznamné zmeny v systéme, ale pre mnohých znamenajú zásadný vplyv na každodenný život.


podpora@vysokeskoly.cz

Ďalšie články k téme

Návrat k skorému vstávaniu. Ako sa vrátiť k režimu?

Návrat k skorému vstávaniu. Ako sa vrátiť k režimu?

Letné prázdniny okrem množstva zábavy častokrát so sebou prinášajú aj veľa nepravidelného spánku. Raz je človek dlho hore, tak si ráno dlhšie pospí, ďalší deň ale ide na výlet, tak vstáva skoro a tak ďalej. Niečo ako spánkový režim cez leto mnoho ľudí nepozná. Preto potom náročné vrátiť sa späť k pravidelnému a navyše skorému …