Nové skúsenosti a zážitky - Duke of Edinburgh’s International Award

25. 7. 2022 | Aktuality

EdinburghDuke of Edinburgh’s International Award je na Slovensku už 7 rokov a za ten čas ho absolvovalo už 5 200 mladých ľudí z celého Slovenska. O DofE si už pravdepodobne počula(a) od svojich spolužiakov či kamarátov alebo si v škole zahliadla/zahliadol tento názov ako znak toho, že aj tvoja škola je súčasťou tohto programu. Pokiaľ si ešte ale nebol súčasťou niektorej z úrovní, v našom článku sa bližšie dozvieš, ako účasť na programe funguje a čo musíš spraviť pre to, aby si na konci cesty získal(a) ocenenie vojvodu z Edinburghu.

Krátka história

Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu založil už v roku 1956 princ Philip (manžel britskej kráľovnej Alžbety II.) spolu s nemeckým pedagógom Kurtom Hanhom. Pôvodná myšlienka spočívala v poskytnutí priestoru na rozvoj mladým britských chlapcom, ktorí počas 2. svetovej vojny prišli o otcov. Krátko na to sa program rozšíril aj pre dievčatá a následne do celého sveta. Miliónovú hranicu úspešných absolventov dosiahol program už v roku 1975. Dnes je počet účastníkov osemnásobný z viac ako 140 krajín z celého sveta.

Čo je DofE a čo obnáša

Medzinárodná cena je rozvojový program, ktorý dáva mladým ľuďom vo veku 14 až 24 šancu rozvinúť svoje schopnosti, naplniť svoj potenciál a pomôcť uspieť v živote. Program na Slovensku zastrešuje Národná kancelária, ktorá ho šíri po celom Slovensku a spolupracuje s mnohými školami a organizáciami. Práve vďaka týmto sprostredkovateľom sa môžeš do programu zapojiť aj ty. Prvým krokom je prihláška, ktorú môžeš podať u teba v škole alebo v organizácii, ktorú máš v okolí. V tejto chvíli sú prihlášky uzatvorené, no so začiatkom školského roka bude prihlasovanie opäť spustené. Súčasťou programu je 4 až 5 oblastí podľa tebou zvolenej úrovne. Na výber máš 3 úrovne s odlišnou úrovňou náročnosti, a to bronzovú, striebornú a zlatú. Môžeš začať od tej najjednoduchšej – bronzovej alebo sa rovno vrhnúť do tých náročnejších. V prípade bronzovej a striebornej úrovne plníš 4 oblasti programu. Patrí sem rozvoj talentu, športové aktivita, dobrovoľníctvo a dobrodružná expedícia. Výber konkrétnych aktivít a cieľov je na tebe, ide najmä o to, aby si sa rozvíjal(a) v niečom, čomu si sa doteraz (natoľko) nevenoval(a). Súčasťou všetkých úrovní je aj dobrodružná expedícia, v rámci ktorej sa spolu s ostatnými účastníkmi vydáš na niekoľko dní na cestu, kde sa budete musieť spoločne popasovať so všetkým, čo vás stretne. Zlatá úroveň sa oproti bronzovej a striebornej líši ešte jednou oblasťou, a to je rezidenční projekt. V rámci neho absolvuješ pobyt podľa svojho výberu v neznámom prostredí v spoločnosti neznámych ľudí. Môže to byť vzdelávací či výmenný pobyt alebo dobrovoľnícky projekt.

Ako dlho program trvá?

Dĺžka jednotlivých úrovní sa líši rovnako ako ich náročnosť. V prípade bronzovej úrovne sa rozvoju talentu, športovej aktivite a dobrovoľníctvu venuješ minimálne 3 mesiace s tým, že si na začiatku vyberieš jednu z nich, akoby hlavnú, a tej sa budeš venovať o 3 mesiace dlhšie. Dobrodružná expedícia na tejto úrovni musí mať minimálne 2 dni a jednu noc. Celkovo ide túto úroveň zvládnuť minimálne za 6 mesiacov.

U striebornej úrovne je potrebné sa všetkým trom oblastiam venovať aspoň 6 mesiacov a v prípade, že účastník pred striebornou úrovňou neabsolvoval bronzovú úroveň, musí si vybrať jednu oblasť, ktorej sa bude venovať ešte ďalších 6 mesiacov. V tomto prípade je už expedícia dlhšia, a to 3 dni a 2 noci. Na získanie tejto úrovne je teda potrebných 6 mesiacov u držiteľov bronzovej ceny alebo 12 u tých, ktorí rovno začali s bronzovou úrovňou.

Najvyššia úroveň je aj časovo najnáročnejšia. Všetkým oblastiam sa účastníci venujú 12 mesiacov v prípade, že sú už držiteľmi striebornej úrovne. Pokiaľ túto úroveň neabsolvovali, je potrebné si vybrať jednu z oblastí, ako v predošlých dvoch úrovniach a tej sa venovať o 6 mesiacov dlhšie. V tomto prípade ide aj o najdlhšiu expedíciu, ktorá musí trvať aspoň 4 dni a 3 noci a navyše absolvujú účastníci aj rezidenčný projekt na minimálne 5 dní a 4 noci.

Nech sa už rozhodneš pre ktorúkoľvek úroveň a stanovíš si akékoľvek ciele, vždy mysli na to, že Cena vojvodu z Edinburghu nie je jednoduchá voľba, ale na druhú stranu v rámci jej absolvovania zažiješ veci, ku ktorým by si inak nikdy nemal(a) príležitosť sa dostať. Môžeš si tak stanoviť ciele, ktorých sa inak obávaš a vieš, že pri prekonávaní samej/samého seba pri tebe vždy bude stáť tvoj mentor.


podpora@vysokeskoly.cz

Ďalšie články k téme

Rozhovory ZHK na Tyršáku

Rozhovory ZHK na Tyršáku

Rozhovory ZKH (Zuzany Kovačič Hanzelovej) sú už neoddeliteľnou súčasťou politického aj spoločenského diania na Slovensku. Zuzana Kovačič Hanzelová je reportérka a verejne známa osobnosť, ktorú len na instagrame sleduje takmer 100 tisíc ľudí. Dôkazom veľkého vplyvu na slovenskú spoločnosť je aj ocenenie SOWA, ktoré tento rok získala v kategórii spoločenská zodpovednosť. Rozhovory s rôznymi zaujímavými …

číst více
Vlakmi zadarmo aj počas letných prázdnin. Pozor, nie však pre všetkých

Vlakmi zadarmo aj počas letných prázdnin. Pozor, nie však pre všetkých

Cestovanie zadarmo vlakom pre študentov a dôchodcov nie je u nás žiadnou novinkou. Vlaky zadarmo zaviedla vláda, vtedajšieho premiéra, Roberta Fica v novembri 2014 v rámci tzv. sociálneho balíčka. Od tej chvíle si mnoho študentov a dôchodcov na tento „benefit” zvyklo a pri každej ceste ho berie ako samozrejmosť. To platí najmä pre študentov, ktorí …

číst více
Zdražovanie sa dotkne aj školských internátov

Zdražovanie sa dotkne aj školských internátov

Zvyšujúce sa ceny sme si všimli asi úplne všetci bez ohľadu na to, či sa dotkli priamo nás, nášho okolia alebo sme o nich počuli v správach. Rastúce náklady na energie sa nevyhli ani vysokoškolským internátom. Tie sú často navyše špeciálnym prípadom, a to z toho dôvodu, že nie sú natoľko zárobkovo činné (ak vôbec), …

číst více