Súťaž pre študentov žurnalistiky

30. 4. 2014 | Aktuality

Študenti žurnalistiky sa tento víkend už 19. krát zúčastnili novinárskej súťaže Štúrovo pero. Dozvedeli sa výsledky v kategórii žurnalistický príspevok i školský časopis.

Vysokoškoláci prihlásili do súťaže tento rok sedem titulov: časopis atteliér (Trnava), farmakoviny študentov Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, magazín LIKE Paneurópskej vysokej školy, Občas NEČAS z Nitry, OKO Časopis (Slovenská technická univerzita v Bratislave), časopis študentov Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku ZUMAG a Žužo zo Žilinskej univerzity.

Tri čísla, ktoré poslali mladí novinári do súťaže, hodnotila porota, ktorú tento rok tvorili Andrej Tušer, Jozef Vatrál a Ferdinand Tisovič a výsledné poradie určila takto:

1. miesto získal magazín LIKE
  2. miesto získal trnavský atteliér
  3. miesto získal Oko Časopis

Ocenené časopisy vynikali hlavne kvalitnou tlačou a profesionálnou grafickou úpravou. V kategórii novinárskych príspevkov vysokoškolákov súťažilo sedemnásť študentov so 47 výtvormi. Desať nejlepších, z kterých väčšinu tvorili rozhovory, pozvala porota do Zvolena. Ocenení autori sa tešili tomuto poradiu:

1. Magdaléna Švecová, šéfredaktorka atteliéru, za nekrológ zosnulého fotografa Tibora Huszára (Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave)
  2. Lucia Osvaldová za rozhovor s Karolom Sudorom (Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave)
  3. Lukáš Onderčanin (Univerzita Komenského v Bratislave)
  4. Prémia Literárneho fondu patrí Gabriele Gažovej z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave za rubriku Výkladná skriňa.

Počas dvoch dní sa nádejní novinári mohli stretnúť s odbornou porotou, diskutovať o svojej tvorbe a získavať inšpiráciu a nové poznatky. Zúčastniť sa mohli aj besied so známymi mediálními a športovými osobnosťami (napríklad s generálnym riaditeľom Markízy Matthiasom Settelem, šéfom spravodajstva Tiborom Mattyašovským či investigatívnym novinárom Paľom Fejérom).

Táto novinárska súťaž je organizovaná Banskobystrickým krajom, Krajskou knižnicou Ľudovíta Štúra, Nadáciou Slovenskej sporiteľne a televíziou Markíza.

Zdroj: http://skolskyservis.teraz.sk

Zdroj fotografie: www.sxc.hu