Pri online skúškach ide podvádzanie ľahšie

4. 3. 2022 | Štúdium na vysokej škole

online skúškaTvrdenie, že je ľahšie podvádzať pri online skúškach vystalo z prieskumu uskutočneného Národným rozvojovým projektom AZU (Aktivita Zvyšuje Úspech).

Projekt AZU zisťoval, ako zvládali študenti online vyučovanie počas pandémie Covid-19. Vzorka študentov pochádza z ôsmich krajov Slovenska. Prieskum bol realizovaný v mesiaci december 2021. Zo skúmanej vzorky 418 vysokoškolských študentov začala takmer polovica, konkrétne 49,3%, zimný semester 2021/2022 prezenčne. O niečo menej začalo semester hybridnou formou 42,1%. Kvôli pandemickej situácii však semester prezenčne dokončilo iba 1,4% študentov a 6,5% ukončilo semester hybridnou formou, no drvivá väčšina opýtanej vzorky, až 92,1% zimný semester 2021 dokončilo online.

Prieskum sa snažil pozrieť aj na kvalitu online vyučovania. Väčšia polovica respondentov, celkovo 66,7% opýtaných uviedlo, že online prednášky boli kvalitou porovnateľné s tými prezenčnými, čo sa však pri cvičeniach a seminároch vôbec nedalo skonštatovať. Tu iba 18,7% z opýtaných vysokoškolákov uviedlo, že kvalita online seminárov a cvičení zodpovedala tým prezenčným. O niečo väčšia časť 24,4% skôr súhlasilo s týmto tvrdením. Zbytok skôr nesúhlasil či vôbec nesúhlasil.

Prieskum sa snažil zmapovať aj získané vedomosti študentov počas zimného semestra. Ani nie polovica respondentov označila získané vedomosti počas online vyučovania za nedostatočné a 41,4% ich považuje za menej dostatočné.

Vyššie uvedené tvrdenie o celkovo ľahších skúškach pri online vyučovaní a jednoduchšom používaní ťahákov potvrdilo 28,5% opýtaných, ktorí s týmto tvrdením úplne súhlasili. Skôr súhlasilo s takýmto výrokom 33,3% študentov. Ostatní opýtaní s týmto výrokom skôr či vôbec nesúhlasili. K tomu sa jedna tretina opýtaných učila menej na online skúšky ako na tie prezenčné.

Posledné pozorovanie prieskumu bolo venované zisťovaniu možností technického pripojenia na online vyučovanie. Takmer všetci z opýtaných mali možnosť online pripojenia, aby sa tak dokázali zúčastniť vyučovania. Tu sa drvivá väčšina študentov – 86,6% pripojila cez notebook a 6,7% cez stolný počítač.

Zdroje: www.azu.sk